Ministerstwo apeluje o zaprzestanie zbiórek leków dla ludności ukraińskiej na rzecz tych prowadzonych przez rząd

Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych poinformowali o wystosowaniu apelu o rezygnacji z organizacji indywidualnych zbiórek leków dla mieszkańców Ukrainy, zarówno tych walczących, jak i tych, którzy przebywają w naszym kraju na rzecz akcji, które są organizowane lub koordynowane w ramach działań statutowych Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

 

– Od kilku dni obserwujemy w Internecie wiele informacji o zbiórkach leków prowadzonych na rzecz szpitali i ludności cywilnej Ukrainy, która stawia czoło rosyjskiej agresji. Pomimo, że działania te są oznaką ogromnej solidarności naszego społeczeństwa z narodem ukraińskim, to biorąc pod uwagę specyfikę przechowywania oraz transportu tego typu produktów, a także potrzebę skoordynowania dostaw z przedstawicielami władz Ukrainy, Ministerstwo Zdrowia, GIF i URPL apelują o powstrzymanie się od organizowania takich zbiórek leków – informuje Ministerstwo Zdrowia.

 

Polskie Ministerstwo Zdrowia jest w kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce, która przekazuje informacje o zapotrzebowaniu na konkretny asortyment medyczny. Wysyłka medykamentów jest koordynowana na poziomie całej Unii Europejskiej i odbywa się za pośrednictwem Polski.

– Za bieżące dostawy leków odpowiada, przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Pamiętajmy, że niewłaściwie przechowywane i transportowane leki nie tylko nikomu nie pomogą, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi – dodaje ministerstwo.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments