Minister zapowiada bezterminowe paszporty covidowe

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział bezterminowe przedłużenie paszportów covidowych dla osób, które przyjęły trzy dawki szczepienia przeciw Covid-19.

 

We wtorek, 19 kwietnia minister był gościem programu TVN24 „Rozmowy Piaseckiego” . Zapowiedział przedłużenie bezterminowo paszportów covidowych dla osób, które przyjęły trzy dawki szczepienia przeciw Covid-19.

– My w Polsce przyjęliśmy takie rozwiązanie, bo tutaj jest pewnego rodzaju jakaś zasłona milczenia w Unii Europejskiej, tzn. nie mamy jasnych deklaracji, co będzie się dalej działo z paszportami. Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo dostępu do niego, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo – powiedział w programie Niedzielski.

 

Niedzielski mówił także o problemach związanych z kontraktami na dostawy szczepionek przeciwko koronawirusowi. Polska chciała je rozłożyć na dłuższy, dziesięcioletni okres i płacić wtedy, kiedy otrzyma szczepionki.

– Chcieliśmy rozłożyć kontrakty na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 na dłuższy okres, ale nie ma żadnej elastyczności ze strony producentów. Dlatego w zeszłym tygodniu skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej, odmawiamy przyjmowania szczepionek i wykonywania płatności – dodał.

– Zaczęliśmy od Pfizera, w kolejnych dniach, tygodniach, będziemy rozmawiali z kolejnymi firmami i mamy nadzieję, że wykażą większą elastyczność – stwierdził.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
7 miesięcy temu

Przez kontrakty na szczepionki covidowe Polska „zawiązała sobie ręce, to są poważne obciążenia finansowe” – przyznaje A. Niedzielski.
Niegospodarność to jeden ze znaków rozpoznawczych tego rządu!
25 mln dawek leży w magazynach, a Polska ma zapłacić 6 mld zł za kolejne 67 mln.