Minister sportu chce wprowadzenia zakazu sprzedaży „energetyków” osobom niepełnoletnim

Do sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym. Zakłada on zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia.

 

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, którego wnioskodawcą jest Kamil Bortniczuk, minister sportu. Zmiany w nim zawarte dotyczą zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny oraz kofeiny, czyli tak zwanych „energetyków” osobom niepełnoletnim.

Zgodnie z założeniami nowelizacji, zakazowi podlegać będą napoje, „w których składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”.

 

Dodatkowo ma on dotyczyć zakazu reklamowania tych produktów w mediach w godzinach od 6.00 do 20.00. Wyjątek mają stanowić reklamy prowadzone przez organizatorów imprez sportu wyczynowego lub profesjonalnego w trakcie trwania wydarzenia.

Zakazowi podlegać będą także reklamy prasowe w pismach przeznaczonych dla osób poniżej 18. roku życia oraz wszelkie plakaty wielkoformatowe.

Wnioskodawca chce, aby za złamanie tych przepisów groziła kara grzywny w wysokości od 10 tys. do 500 tys. zł albo kara ograniczenia wolności lub obie kary łącznie.

– Napoje energetyczne są „jak narkotyk zapakowany w cukierek”. W litrowym opakowaniu takiego napoju znajduje się tyle kofeiny, co w sześciu lub ośmiu filiżankach kawy, w zależności od wielkości filiżanki – argumentuje Kamil Bortniczuk.

 

j.b.

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments