Minister Adam Niedzielski ogłosił koniec epidemii w Polsce

16 maja w kraju zostanie zniesiony stan epidemii. Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wirus nie jest już takim zagrożeniem dla życia społeczeństwa.

 

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 6 maja minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że 16 maja w Polsce zostanie zniesiony stan epidemii. Ten obowiązywał od 20 marca 2020 roku.

– Epidemia powoli zmierza w kierunku endemii. To oznacza, że wirus nie jest już takim zagrożeniem dla życia społeczeństwa, ale cały czas jest obecny wśród nas – informuje Niedzielski.

Dodał, że Ministerstwo Zdrowia będzie cały czas obserwować ilość zachorowań w Polsce, w tym także w szpitalnictwie. Dodatkowo monitorowane będzie ewentualne pojawienie się nowych wariantów koronawirusa.

– Cały czas obserwujemy czy nie pojawił się nowy niebezpieczny wariant koronawirusa, jednakże nie zauważyliśmy takiego. Również WHO nie ogłosiło żadnego alarmu związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa – dodaje minister.

 

Stan epidemii to sytuacja prawna ujęta w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i zostaje wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii. Ma ona pomóc w podjęciu działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych. Stan zagrożenia epidemicznego zostaje wprowadzony wówczas, gdy na danym obszarze pojawia się ryzyko wystąpienia epidemii.

Przypomnijmy, że od 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyłączeniem budynków, gdzie przeprowadzana jest działalność lecznicza. Wśród nich są szpitale, przychodnie oraz apteki. Od 1 kwietnia zmieniono zasady zlecania oraz wykonywania testów na koronawirusa. Nie można już zrobić bezpłatnego testu na COVID-19 w mobilnych punktach wymazowych oraz aptekach.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments