Minęły dwa miesiące od wprowadzenia przepisów o konfiskacie aut. Ilu kierowców w powiecie straciło pojazdy?

Od 14 marca zmieniły się przepisy dotyczące pijanych kierowców. Możliwa jest konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu. Jak dotąd, na terenie powiatu przasnyskiego, nowe przepisy zostały zastosowane wobec trojga kierowców.

 

14 marca weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut m.in. nietrzeźwym kierowcom. Zgodnie z nimi samochód straci każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowodowuje wypadek przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy.

Według obowiązujących przepisów przepadek pojazdu orzekany jest obligatoryjnie m.in. w przypadku, gdy sprawca katastrofy lub wypadku z następstwem w postaci śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu znajdował się w stanie nietrzeźwości, a zawartość alkoholu w jego organizmie była wyższa niż promil.

Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku pojazdu tylko w przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.

Kierowca nie musi oddać samochodu m.in. w przypadku prowadzenia po alkoholu samochodu służbowego podczas wykonywania czynności zawodowych.  Pojazd nie zostanie również skonfiskowany w przypadku osób leasingujących auta lub poruszających się pożyczonym pojazdem. Samochód nie zostanie skonfiskowany również wtedy, gdy stanowi współwłasność małżeńską.

Zapytaliśmy Komendę Powiatową Policji w Przasnyszu o liczbę do tej pory skonfiskowanych samochodów. Jak się okazało, do tej pory z pojazdami, na terenie powiatu przasnyskiego rozstało się troje kierowców.

Gdzie trafiają skonfiskowane w powiecie przasnyskim samochody?  – Do osoby godnej zaufania (na co pozwala art. 228 k.p.k.- red.) – wyjaśnia nam kom. Paweł Rykowski, funkcjonariusz KPP Przasnysz. – Do kogo konkretnie – policja nie ujawnia.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zus
zus
25 dni temu

kolejny martwy przepis