Minął rok od zamontowania nowych fotoradarów. Ilu kierowców „złapały”?

Równo rok temu w powiecie przasnyskim zamontowano nowoczesne fotoradary. Jeden z nich pojawił się na ulicy Makowskiej w Przasnyszu, drugi w Bogatem. Sprawdziliśmy jak zareagowali na nie kierowcy.

 

Równo rok temu w całej Polsce trwała wymiana fotoradarów na nowe. Nowoczesne urządzenia zamontowano na ulicy Makowskiej w Przasnyszu oraz w ciągu drogi krajowej nr 57, na trasie Przasnysz – Warszawa. Wielką operację wymiany sprzętu prowadził Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Na ulicy Makowskiej w Przasnyszu zamontowany został Multaradar CD. To urządzenie nowej generacji, które jest zdecydowanie bardziej funkcjonalne niż tradycyjne fotoradary skrzynki tzw. budki dla ptaków. Nowe urządzenia miały być gwarancją ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższą jakością zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Urządzenia z powodzeniem mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych. Automatycznie identyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego.

W ciągu drogi wojewódzkiej, w miejscowościach takich jak Bogate, czy Węgrzynowo (powiat makowski) zamontowano z kolei charakterystyczne francuskie urządzenia Mesta Fusion. Te wąskie i wysokie – montowane na wysokich palach – fotoradary, potrafią śledzić nawet ponad 30 aut na 8 pasach ruchu jednocześnie. Odróżniają pojazdy osobowe od ciężarowych. Robi kilka razy lepszej jakości zdjęcia, także w trudnych warunkach pogodowych i wysyła je w czasie rzeczywistym. Urządzenia automatycznie przypisują do każdego z samochodów dane dotyczące: prędkości z jaką się on poruszał, prędkości jaka obowiązuje na drodze, czasu i miejsca naruszenia przepisów oraz rodzaj pojazdu.

Zapytaliśmy o ilość naruszeń drogowych wykrytych przez fotoradary i porównaliśmy je z rokiem ubiegłym. Jak się okazuje, wykroczeń popełnionych przez kierowców jest dziś dużo mniej niż jeszcze w 2022 roku.

I tak fotoradar w Bogatem w 2023 roku odnotował 218 naruszeń, rok wcześniej w 2022, było ich prawie dwa razy tyle – 422. W 2024 roku fotoradar zdjęcie zrobił jedynie 22 razy, co jest świetną wiadomością z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że urządzenie znajduje się tuż obok szkoły podstawowej.

Fotoradar, który znajduje się również w ciągu tej samej drogi krajowej, w oddalonym nieco Węgrzynowie również odnotował mniej naruszeń w 2023 roku w porównaniu do 2022 – odpowiednio 372 naruszenia wobec 584 rok wcześniej. W 2024 – do tej pory było 69 przekroczeń prędkości w tym miejscu.

W Przasnyszu mamy dwa fotoradary, wspomniany już na ulicy Makowskiej i na ulicy Słowackiego. Również dane z tego ostatniego wskazują na zwiększone przestrzeganie przepisów przez kierowców. W 2023 roku fotoradar pstryknął 83 zdjęcia, rok wcześniej było ich aż 611. W 2024 do tego momentu urządzenie odnotowało 44 naruszenia.

Nieco inaczej wygląda sytuacja na ulicy Makowskiej. O ile w 2023 roku naruszeń było 213, zaś w obecnym jest ich zaledwie 36, tak z danych jakie otrzymaliśmy wynika, że w 2022 roku naruszeń nie było w ogóle. Trudno uwierzyć, żeby dane były adekwatne do rzeczywistości, bardziej zatem prawdopodobny może być podejrzenie, że urządzenie po prostu nie działało.

Obecnie na terenie powiatu przasnyskiego, ani sąsiedniego makowskiego nie planuje się nowych instalacji.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kropa
Kropa
1 miesiąc temu

Zainwestowali w nowe fotoradary żeby podratować budżet a tu wyjdzie, że one nawet się nie zwrócą 😆

Barbara
Barbara
1 miesiąc temu

dlaczego fotoradary nie stoją tam gdzie powinny np: przy szkołach przedszkolach tylko przed wyjazdem z miejscowości czemu mają służyć bo na pewno nie poprawie bezpieczeństwa