Miliony z UE nie trafią do powiatu przasnyskiego. Chodzi o uchwały anty-LGBT. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Decyzja Komisji Europejskiej jest ostateczna. Polskie gminy i powiaty, które utrzymały w mocy uchwały anty-LGBT, nie otrzymają funduszy unijnych z polityki spójności na lata 2021-2027. Wśród samorządów, które, w obawie o zamknięcie możliwości pozyskania europejskich środków, wycofały swoje Samorządowe Karty Praw Rodzin, były m.in. miasto Przasnysz i gmina Krzynowłoga Mała. Karta obowiązuje za to w powiecie przasnyskim, który nadal figuruje w Atlasie Nienawiści i został uznany za strefę Anty LGBT.

 

Wcześniej, samorządy, które uchwaliły Samorządową Kartę Praw Rodzin, umieszczone zostały w tzw. ,,Atlasie Nienawiści” – interaktywnej mapie stworzonej przez aktywistów LGBT. Obecnie samorządy, w których obowiązują uznane za dyskryminujące uchwały, czekają znacznie dotkliwsze konsekwencje — już nie tylko wizerunkowe, ale finansowe, co oznacza blokadę możliwości rozwoju. Do Polski z UE ma trafić 72 mld euro.

Klauzula przekazania środków będzie zawierała następujący zapis:

„Wsparcie polityki spójności będzie udzielane wyłącznie projektom i beneficjentom, którzy przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych (…) W przypadku, gdy beneficjentem jest jednostka samorządu terytorialnego (…), która podjęła jakiekolwiek działania dyskryminujące, sprzeczne z zasadami, o których mowa w art. 9 ust. 3 rozporządzenia nr 2021/1060, wsparcie w ramach polityki spójności nie może być udzielone”.

 

W listopadzie 2021 roku, w obawie przed finansowymi konsekwencjami, na uchylenie Samorządowej Karty Praw Rodzin zdecydował się samorząd Miasta Przasnysz. W lutym 2022 r. swoją uchwałę uchylili radni gminy Krzynowłoga Mała, co – jak wynika z decyzji Komisji Europejskiej – pozwoli im na otrzymanie unijnego wsparcia.

 

Polsce przypadły 72 mld euro z funduszy spójności

Inaczej rzecz będzie wyglądała w przypadku powiatu przasnyskiego, który swoją kartę utrzymał w mocy. Jak informuje Kampania Przeciw Homofobii, w ostatecznym kształcie Umowy Partnerstwa między Komisją Europejską i Polską znajdzie się zapis, który bezpośrednio zakaże finansowania samorządów, które przyjęły uchwały anty-LGBT lub Samorządowe Karty Praw Rodzin.

W grudniu 2020 roku przyjęto budżet UE na lata 2021-2027 w wysokości 1 074,3 mld euro, z czego 72,2 mld euro to fundusze spójności dla Polski. Środki te mogą być przeznaczone na infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację bądź cyfryzację.

Jednak, ustalony po raz pierwszy warunek nakazuje państwom członkowskim, aby wszystkie działania finansowane ze środków UE były wydawane zgodnie z poszanowaniem zapisów Karty Praw Podstawowych, która zawiera idee leżące u podstaw UE – uniwersalne wartości takie jak: poszanowanie godności człowieka, wolności, równości i solidarność.

 

Czy pod finansową presją powiat przasnyski uchyli swoją uchwałę?

Tzw. uchwały anty-LGBT lub uważane za dyskryminujące Samorządowe Karty Praw Rodzin obowiązują dotychczas w 80 samorządach, w tej liczbie w powiecie przasnyskim.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, utrzymanie uchwał w mocy będzie oznaczać blokadę unijnych środków z polityki spójności na najbliższe lata.

Zapis w umowie partnerstwa pomiędzy Polską a Komisją Europejską budzi nadzieje aktywistów wspierających środowiska LGBT.

– Nie ma wątpliwości, że nikt rozsądny nie będzie się upierać przy pozostawieniu uchwał w mocy, jeśli na szali są miliony na remonty szpitali, doposażenie szkół i pomoc tym, którzy tego najbardziej potrzebują — stwierdza Kampania przeciw Homofobii.

 

Sprawdź również
guest
37 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Brawo, Panie Starosto. Kolejny niewątpliwy sukces. Normalnie brak słów.

fest
fest
1 miesiąc temu

Panie Mrku lescu a 

moze zaczac promowac zboczenia w centerum miasta na plakatach albo nie ….mam lepsze rozwiazanie ;

zacznijmy urzadzac /organizowac zboczony Fantasy fest jak w Key West na Florydzie lub Mardi Gras w Nowym Orleanie co roku czyli miec parady golasow, i roznych pogibancow. Wtedy nas polubia .

Chociaz wtedy to juz ich kasy nie bedziemy potrzebowali bo jak sie okazuje z tego typu imprezy Key West na Florydzie zarabial 35 milionow dolcow rocznie, wiec beda mogli nas cmoknac .

„In 2001 Fantasy Fest was estimated to bring $35 million to the region each year”

Oczywiscie nabijam sie .panie lescu

POlszewikiJada
POlszewikiJada
1 miesiąc temu
Reply to  fest

POlszewiki z Marek od razu by przystapili do zbaczania kraju w imie obiecanki, mrzonki a niekoniecznie unijnej kasy.

Pretekst zeby Polsce nie placic zawsze sie znajdzie; a to sady a to Turow, a to lgbt itd.

Jeszcze jedno . Zdjecia z tych imprez Mardi Gras i Fantasy Fest na google sa raczej grzeczne

Te grzeszne nie sa upubliczniane. W skrocie dzieje sie tam sodomia i gomoria doslownie.

POlszewiki jadą

youtube.com/watch?v=V9nTMs6QeUs

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  POlszewikiJada

Nasz prezydęt Anżej też mówił o wyimaginowanej wspólnocie. A za chwilę otwierał drogę zbudowaną za unijną kasę.

A poza tym to się puknij w głowę.

Jaśka z Chorz
Jaśka z Chorz
1 miesiąc temu

Z tego co wiem to powiat przasnyski ze starosta na czele w sądzie się znalaz z nimi i przegrał… tak to wyglada z praca dla powiatu

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Jaśka z Chorz

No ale podpieprzyć własny powiat to umiał, oby tylko dogryźć Szczepankowskiemu (jeszcze za poprzedniej kadencji)..

Joanna
Joanna
1 miesiąc temu

Jak widać za poprzednikiem poszedł byś w ogień, ale jak widać nie ma już go wiec wyluzuj

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Joanna

A skąd ten wniosek?

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Ktoś mądrzejszy lepiej rozdysponuje tymi pieniędzmi. Wstyd, hańba, zażenowanie. Jak cofnąć powiat o kolejne X lat wstecz.

Olga
Olga
1 miesiąc temu

Wstyd że redakcja podaję za pewnik co jest fake newsem

Igor
Igor
1 miesiąc temu
Reply to  Olga

Wszystkie media wczoraj o tym pisały pisowski leptku. Portal samorządowy, Rzeczpospolita, oko.press i wiele innych. Decyzja KE jest ogólnodostępna, można sprawdzić

Maria Weronika
Maria Weronika
1 miesiąc temu
Reply to  Igor

Już widzę kmiocie kim jesteś jak czytasz takie ścierniwa

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Maria Weronika

A Maria co czyta? wPotylice.pl i Śmieci?

Martek
Martek
1 miesiąc temu
Reply to  Maria Weronika

wyslawiamy sie poprawnie-media z obcym kapitalem w okresie miedzywojennym nazywaly sie „gadzinowki”

I dzis kontynuujemy te nazwe. GADZINOWKI

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Olga

To nie jest żaden fake, tylko oficjalna informacja bodajże z piątku.

Olga
Olga
1 miesiąc temu

Jakoś nie słychać by miasto i gmina Krzynowłoga ściągały miliony mimo, że uchyliły kartę praw rodzin.

Igor
Igor
1 miesiąc temu
Reply to  Olga

Dopiero się perspektywa unijna otwiera. Teraz będą nabory ruszały

Maria Weronika
Maria Weronika
1 miesiąc temu
Reply to  Igor

Fantazja nosi twój czerwony umysł

Michal
Michal
1 miesiąc temu
Reply to  Olga

Cytat z Rzeczpospolita W środę 22 czerwca ujawniono treść ostatecznego brzmienia umowy partnerstwa wynegocjowanej przez Komisję Europejską i polski rząd. Znalazł się w niej zapis zakazujący finansowania samorządów, które przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT lub Samorządowe Karty Praw Rodzin. Dokładna treść zapisu, który znajdzie się w Umowie Partnerstwa brzmi następująco: „Wsparcie polityki spójności będzie udzielane wyłącznie projektom i beneficjentom, którzy przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 3 Rozporządzenia PE i Rady nr 2021/1060. W przypadku, gdy beneficjentem jest jednostka samorządu terytorialnego (lub podmiot przez nią kontrolowany lub od niej zależny), która podjęła jakiekolwiek działania dyskryminujące, sprzeczne z… Czytaj więcej »

Marta
Marta
1 miesiąc temu
Reply to  Michal

trzeba to nagłośnić bo vateusz ogłosił sukces… oczywiście sukces ICH nacji a nie Polski

Kazik
Kazik
1 miesiąc temu

Pań Bieńkowski, który zachęcał do uchwalenia i bronił tego dokumentu nagra jakiś filmik lub ubierze kolorową koszulę i będzie super. A co tam pieniądze z UE i tak ich nie bardzo potrafią pozyskiwać.

kuba
kuba
1 miesiąc temu
Reply to  Kazik

Akurat pozyskiwanie kasy niezle im szło. W poprzedniej perspektywie pobrali 180 mln zł. A teraz – ciach z powodu oślego uporu przy uchwale 🙂

Maria Weronika
Maria Weronika
1 miesiąc temu
Reply to  Kazik

No na pewnie ty nie

Joachim
Joachim
1 miesiąc temu

No i gdzie ta wolność? Każdy ma jakieś wartości, wystarczy że nie są zgodne z UE / LGBT i się o nie walczy a kasa zostaje wstrzymana… Unia to utopia, jej projekty to porażka. Kwestia czasu kiedy się rozpadnie, mam nadzieję że dość szybko.

Ducane
Ducane
1 miesiąc temu
Reply to  Joachim

bez uni nie byłoby już Polski, czy ty rozumiesz ze ruskie u bram a my (tak jak chcesz bez uni i sojuszy NATO ) som bezradni jak w ’39 za sanacji, poczytajcie Joachimie pare książek z tamtego okresu a zmienicie zdanie o aktualnie rządzących i uni/wspólnocie europejskiej, mam nadzieje? Bez uni i ich ustawodawstwa / sadownictwa rządzący obóz zamieniłby Polaków w zacofane, szare, wystraszone, bojaźliwe i w efekcie potulne zwierzaczki w ich zoo , zwanym Polską; zwierzaczki grzeczne nagradza i karmi – krnąbrne dyscyplinuje i głodzi!!!! Przecież to chyba jasne ?!?!??? Co do lgbt , o ironio najbardziej homofobiczna partia… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Ducane

Przecież ten tuman i tak nic z tego nie zrozumie.

Joanna
Joanna
1 miesiąc temu

Nie obrażaj ludzi każdy ma prawo wyrazić swoją opinię, a ty zawsze atakujesz tych co nie popierają PO i PSL

Samuel
Samuel
1 miesiąc temu
Reply to  Ducane

„bez uni nie byłoby już Polski” bzdura, NATO to nie UE, Polska była wystawiana przez sojuszników zawsze. Nie spodziewam się że tym razem będzie inaczej. Jeżeli dla Pana ustawodawstwo / sadownictwo odgórne z UE to ratunek przed zacofaniem to nie zgadzam się z tym stanowiskiem. To poddanie kompletne suwerenności Państwa nikt nie ma nic do gadania bo UE wie lepiej co jest Polsce potrzebne. Problemem jest to że nie ma kto rządzić dobrze w kraju. „Poczytajcie trochę książek, porozmawiajcie z exstudentami seminariów duchownych (znam kilku) a zrozumiecie ze świat nie jest tylko czarnobiały / jak chce obóz rządzący !” Nie… Czytaj więcej »

By to ch..
By to ch..
1 miesiąc temu
Reply to  Ducane

Leki na wykonczeniu czy dolegliwość źle zdiagnozowana ?!

Maria Weronika
Maria Weronika
1 miesiąc temu
Reply to  Joachim

To jest jak zaraza i umrzeć kiedyś musi

Amator
Amator
1 miesiąc temu

Co ten dokument daje? Moim zdaniem nic. Można nie tolerować zboczeń w trybie bezuchwałowym.

Bolek
Bolek
1 miesiąc temu

Niech się kut*** tłumaczą teraz ze swoich pomysłów… ukłon władzy w kierunku kościółka nie opłacił się zwykłemu Obywatelowi..

michał
michał
1 miesiąc temu

Głupoty zawsze był ci u Nas dostatek, a szczególnie pod tymi rządami.

Wojtek
Wojtek
1 miesiąc temu

Ależ ten świat jest popieprzony, mam nadzieję, że nie potrwa to już długo i guzik się sam naciśnie.

Marta
Marta
1 miesiąc temu

no proszę ot i cała wolnościowa i kochana Unia. czyli jak robisz jak UE karze to cacy i dostaniesz cukierka a jak masz wolność i zrobisz nie po myśli ue to kara. tak właśnie działa lewica. dobry przykład to wypowiedzi mamuta Zanberga na marszu lgbtq pluscośtram „każdy ma prawo do wolności” ten sam pan niedawno w sparwie kowidka postulował przymusowe szczepienia i ubezłasnowolnienie nieszczepionych (izolacja). Czyli prawo Kalego – TYLKO co uważa socjalista za DOBRE jest DOBRE, reszta to (naziści, prawicowcy, zaplute krały reakcji, niepotrzebne wykreślić).

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Marta

Wzięłaś leki? Jeśli tak, to poproś o mocniejsze dawki.

Martek
Martek
1 miesiąc temu

bolszoje spasiba Stiopa, chyba nie sugerujesz tych testowanych na Juszczence i Litwinience-mam nadzieje. Wracz nam sie na froum trafil 😉