Mieszkanki Ciechanowa bezpłatnie zaszczepią się przeciw HPV. Rusza walka z rakiem szyjki macicy!

Pobliski Ciechanów rozpoczyna lokalny program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, głównego sprawcy zachorowań na raka szyjki macicy. 12-letnie mieszkanki Ciechanowa już mogą zgłaszać się na darmowe szczepienia.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to wirus z rodziny papillomawirusów. Istnieje około 100 typów tego wirusa, z których część może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, część powstawania łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych, a część nowotworów złośliwych, jak rak szyjki macicy i rak prącia.

Ciechanowski program profilaktyki opracowany został na 4 lata. Udział w programie będzie w pełni dobrowolny. W 2018 roku zaszczepione mogą zostać dziewczęta mieszkające w Ciechanowie, urodzone w 2006 roku. W kolejnych latach będą mogły ze szczepień skorzystać następne roczniki. Program zakłada szeroką edukację dzieci i rodziców. Do współpracy zaproszone zostaną szkoły.

Program na wszystkich etapach opracowania konsultowany był z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, Specjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim, Wydziałem Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych PWSZ. Konsultację naukową zapewniła prof. dr hab. med. Bibiana Mossakowska. Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Podejmujemy nową inicjatywę z myślą o zdrowiu naszych mieszkańców, zdrowiu kobiet, a tak naprawdę zdrowiu całych rodzin. To będzie pierwszy program profilaktyczny, realizowany przez Ciechanów. Program nie powstałby, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, którym serdecznie dziękuję. Mamy do czynienia z realnym, konkretnym wsparcie dla młodych kobiet, które będą w przyszłości matkami mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. A zdrowie jest dla nas wszystkich przecież najważniejszepodsumował program na sesji Rady Miasta prezydent Krzysztof Kosiński.

Źródło UM Ciechanów Wikipedia
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments