Mieszkaniec powiatu przasnyskiego stanie przed sądem za komentarz w Internecie. Chodzi o Żydów tańczących na lotnisku w Warszawie

Sąd Rejonowy w Przasnyszu rozpatrzy sprawę mieszkańca naszego powiatu, który w niewybredny sposób skomentował w Internecie wydarzenia, do których doszło w hali lotniska na Okęciu, gdzie podczas wiosennych obostrzeń grupa około stu Żydów, trzymając się ze ręce, rozpoczęła tańce i śpiewy modlitewne.

 

Chodzi o tłumny korowód żydowskich chasydów, który tanecznym krokiem przemierzał terminal lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Sprawa zbulwersowała internautów, ponieważ zbiorowe tańce i modły w hali odlotów miały miejsce w kwietniu br. podczas pandemicznych restrykcji, kiedy Polaków przymuszano do noszenia masek, siedzenia w domach i przestrzegania dystansu, zabraniano świątecznych spotkań w gronie bliskich, a próby zgromadzeń były pacyfikowane przez policję.

 

Do sieci wyciekł wówczas film z tego wydarzenia, na którym widać liczną grupę tańczących i śpiewających Żydów, łamiących panujące na terenie Polski restrykcje. Autentyczność nagrania potwierdził wówczas rzecznik warszawskiego portu lotniczego. Okazało się, że do uwiecznionych na filmie zdarzeń doszło 19 kwietnia, czyli w dzień 78. rocznicy Powstania w getcie warszawskim, a ich bohaterami była grupa chasydów podróżująca przez stolicę tranzytem, podczas długodystansowego lotu.

Umęczeni trwającym wiele miesięcy lockdownem i hojnie karani mandatami za nieprzestrzeganie obostrzeń Polacy, licznie komentowali zachowanie przyjezdnych oraz bezczynność policji, ochrony i służb lotniskowych, bowiem tanecznego pochodu nikt nie ośmielił się zakłócić. Przez Internet przelała się fala nieprzychylnych, a czasem niewybrednych komentarzy.

Na obraźliwe wpisy reagował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który skierował do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa m.in. wobec mieszkańca powiatu przasnyskiego.

– Wojciech O. stanie przed Sądem Rejonowym w Przasnyszu. W niewybredny sposób komentował film przedstawiający chasydów tańczących na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Zdawałoby się – pozytywny w przekazie film wywołał jakiś czas temu falę obrzydliwych wpisów. Widok roztańczonych wyznawców judaizmu nieoczekiwanie sprawił, że mieliśmy w Ośrodku pełne ręce roboty – poinformowała organizacja non profit.

 

Jak udało nam się dowiedzieć, do Sądu Rejonowego w Przasnyszu wpłynął prokuratorski akt oskarżenia o czyn z paragrafu 257 kodeksu karnego, czyli publiczne znieważenie grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej, co jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. Termin rozprawy nie jest jeszcze znany.

 

 

M. Jabłońska

fot. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

 

Sprawdź również
guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JAnek
JAnek
1 rok temu

Boicie się komentować, bo? Moim zdaniem Prokuratura powinna się w pierwszej kolejności zająć łamaniem restrykcji nałożonych na KAŻDEGO przebywającego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej!
P.S. Kto stanie w obronie znieważanych przez inne nacje Polaków???

fnghgfn
fnghgfn
1 rok temu
Reply to  JAnek

nikt. Są równi i równiejsi obrazisz żydów i czapa ale jak oni ciebie czy nawet narobią ci na głowę to będzie cacy tak samo jest z różnego rodzaju no ten teges itd. itp.

maxx
maxx
1 rok temu

Codziennie widzę dużo ostrzejsze komentarze .. ale one dotyczą „tylko” Polaków więc nie ma problemu.

Kefas
Kefas
1 rok temu

„Antysemitą nie jest ten kto nie lubi Żydów, tylko ten kogo nie lubią Żydzi „

Marta
Marta
1 rok temu

jaka karę dostali ci żydzi w związku z łamaniem restrykcji bo ZWYKŁEMU Polakowi grozili mandatem 30tysięcy prokuratorem i Bóg wie czym jeszcze… pytasz KTO rządzi światem? Ten na którego nie WOLNO powiedzieć nawet słowa prawdy… a prawo powinno obowiązywać każdego – kara dla pana co znieważał oraz dla panów co hasali po lotnisku. Odpowiedzcie sobie – kogo ukaraną „polskie” władze.

Marta
Marta
1 rok temu

Widok roztańczonych wyznawców judaizmu nieoczekiwanie sprawił, że mieliśmy w Ośrodku pełne ręce roboty” jak widać Ośrodek Monitorowania Rasistów (taka nacja z kosmosu jak naziści) ma pełne ręce roboty na co dzień…

Waldemar
Waldemar
1 rok temu

To nie ich wiara, rasa czy też kraj pochodzenia wzbudza ludzkie zdziwienie czy też niechęć tylko ich dziwaczne stroje, fryzury i zachowanie. Ta sprawa moim zdaniem nie ma nic wspólnego z rasizmem, ksenofobią czy też antysemityzmem

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Waldemar

„Te ku*wy pejsy jeb*ne” to nie jest antysemityzm?

Kefas
Kefas
1 rok temu

Nie. Prawdziwy antysemityzm jest wtedy, gdy wchodzi ustawa, która mówi, że po 30 latach od wydania decyzji administracyjnej, nie można jej uchylić. Wyobrażasz sobie to. Dać organizacji żydowskiej tylko trzydzieści lat, na odnalezienie kserokopii aktu własności. Inny przykład skrajnego antysemityzmu to przedstawianie dokumentów stwierdzających działalność przedstawicieli tej nacji w aparacie bezpieczeństwa PRL. Jeszcze inny to informowanie w mediach o niewinnych ofiarach nalotów izraelskich nalotów ( tu nie ma niewinnych ofiar, bo nawet dzieci wyrosłyby kiedyś na antysyjonistycznych terrorystów). Wracając do chasydów na lotnisku Chopina to oczywiście reakcja Pana Wojciecha to upust frustracji, związany z ich zachowaniem w konkretnej sytuacji, podkreślony… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Kefas
Waldemar
Waldemar
1 rok temu

Jest to nie grzeczna wypowiedź na temat ekstrawaganckiego wyglądu i zachowania grupy ludzi. Oni w swoim otoczeniu gdzie stanowią większość nie tolerują np. roznegliżowanych kobiet bo tego nie akceptują. Potrafią rzucać kamieniami w turystów gdy ich obserwują. Nikt ich w miejscu zamieszkania z tego powodu nie oskarża o rasizm czy ksenofobię. Lotnisko to nie sala balowa. Powinni się zachować stosownie do otoczenia. Każda tolerancja ma swoje granicę.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Waldemar

Oczywiście że ich zachowanie było niewłaściwe. Ale żeby od razu od jeba*ych pejsów wyzywać?

Robsik
Robsik
1 rok temu

Ciekaw jestem co tam u założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych? Odbył już karę pozbawienia wolności czy nadal ukrywa się w Norwegii?

mosiek
mosiek
1 rok temu

Wojiech O.na pewno nie wie o tym,ale teraz juz będzie wiedział..każdy ma prawo krytykowac żyda,zwracac mu uwage ,potepiac itd to normalne w świecie..ale jesli to robi Polak to cos innego to się nazywa antysemityzm…

Tadzik
Tadzik
1 rok temu

A widział ktoś tańczących Palestyńczyków? To mógłby być uroczy widok, lecz niestety oni powodów do tańcowania nie mają, a też żyją w gettach. Dajcie chłopakowi spokój.

RSHA
RSHA
1 rok temu

Pan Wojtek w porównaniu z moim poglądem w temacie jest zupełnie przyzwoitym obywatelem RP. Dziwię się, że poważny sąd pochyla się nad taką błahostką.

Czarny
Czarny
1 rok temu
Reply to  RSHA

Przasnyska prokuratura i sąd są znane z takich poważnych spraw. A faktyczni przestępcy chodzą po ulicach.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

w Przasnyszu do dziś są w rynku żydowskie sklepy i jakoś nikt ich nie ,,antysemituje”, ludzie normalnie wchodzą i kupują. skąd więc różne traktowanie takich samych wpisów pod różnymi artykułami, np. o pijanym kierowcy i o wspomnianym w tekście?

beybe
beybe
1 rok temu

https:// www. youtube. com/watch?v=k3cBQ8bWnrM

Gienek
Gienek
1 rok temu

Białego katolika to mozna zwyzywac a nawet trzeba, to podobno najgorsi zbrodniarze, takie teraz pranie mózgu na świecie