Mieszkanie w bloku czy w domu jednorodzinny? Wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Marzysz o własnym domu z ogródkiem? A może zastanawiasz się nad kupnem mieszkania w bloku wielorodzinnym? Każde z tych rozwiązań posiada wiele zalet i wad, które należy przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. O czym warto pamiętać?

 

Plusy mieszkania w bloku wielorodzinnym

Zaletą lokalu w budownictwie wielorodzinnym jest łatwość dopasowania lokalu do potrzeb Twojej rodziny: różnorodny metraż oferowanych przez deweloperów mieszkań – bezpośrednio determinujący ich cenę – umożliwia bezproblemowe dopasowanie do liczby mieszkańców czy Twoich możliwości finansowych. Z uwagi na fakt, że bloki zazwyczaj zlokalizowane są w granicy miast – będziesz miał łatwy dostęp do placówek edukacyjnych (przedszkoli, szkół, uczelni wyższych), zakładów pracy, lekarza czy teatru. Bezproblemowo skorzystasz z komunikacji miejskiej (autobus, tramwaj, metro), a codzienne dojazdy do pracy czy szkoły zajmą mniej czasu. Ponadto właściciele mieszkań mają o wiele mniej obowiązków związanych z utrzymaniem nieruchomości. Nie muszą dbać o koszenie trawnika, wywóz śmieci, naprawę elewacji czy palenie w piecu – zyskując w ten sposób sporo cennego czasu.

 

Minusy mieszkania w bloku wielorodzinnym

Głównym mankamentem mieszkania w bloku jest bardzo bliskie sąsiedztwo. Niekiedy może zdarzyć się, że w lokalu położonym obok bądź na przylegających kondygnacjach będą zamieszkiwać wyjątkowo uciążliwi sąsiedzi. Mogą oni zakłócać Twój spokój głośnym zachowaniem lub innymi nieprzyjemnymi nawykami. Niestety nie z każdym uda się polubownie dogadać; w takich sytuacjach pozostanie Ci zaakceptować niezbyt miłego sąsiada bądź wyprowadzić się.

Drugim poważnym minusem lokalu w budownictwie wielorodzinnym jest brak choć małego ogrodu i tarasu. W takiej sytuacji niemożliwe będzie urządzenie grilla, relaks na tarasie, ustawienie piaskownicy dla dziecka czy wypuszczanie psa – które to zalety zapewni Ci każdy wolnostojący dom. W bloku po prostu żyjesz inaczej, na pewno z dala od natury. Relaks i odpoczynek musisz sobie zorganizować.

 

Zalety domu jednorodzinnego

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem projektu domu, z pewnością zachęcą Cię do tego liczne atuty takiego budynku. Teren wokół budynku jednorodzinnego umożliwi Ci niezakłócony wypoczynek na świeżym powietrzu. Na przydomowym trawniku znajdzie się miejsce na nieduży basen dla młodszej pociechy czy warzywny ogródek, w którym z dumą wyhodujesz zdrowe jarzyny czy cieszące oko kwiaty. Z przyjemnością wypijesz poranną kawę na tarasie. Własny dom zapewni Ci maksymalny poziom prywatności – przekładający się na komfort codziennego życia. Wybierając gotowy projekt domu ze strony https://projekty.muratordom.pl, będziesz mógł stworzyć przestrzeń o wielkości optymalnie dopasowanej do liczby i potrzeb mieszkańców. Co istotne, będziesz mieć także duży wpływ na wygląd obiektu, a nierzadko – również możliwość jego ewentualnej rozbudowy.

 

Wady domu jednorodzinnego

Jakie są wady własnego domu? Przede wszystkim większa liczba obowiązków, niż w przypadku mieszkania w bloku. Musisz być przygotowany na konieczność remontów, pielęgnacji ogrodu czy odśnieżania podjazdu, poświęcając na te czynności swój wolny czas. Kolejnym mankamentem jest długi czas budowy, który możesz jednak nieco ograniczyć wybierając projekty domów w technologii szkieletowej lub prefabrykowanej. Jeśli zdecydujesz się na zakup działki z dala od miasta, powinieneś liczyć się z codziennymi dłuższymi dojazdami do pracy czy szkoły. Z uwagi na większy metraż (w domu musisz przewidzieć – większą, niż w mieszkaniu – dodatkową przestrzeń gospodarczą: kotłownię, spiżarnię, schowki, pomieszczenia gospodarcze), dom jednorodzinny jest też zazwyczaj nieco droższy w utrzymaniu – zarówno pod kątem comiesięcznych rachunków (zwłaszcza w okresie grzewczym), jak i kosztów ewentualnych remontów czy napraw.

 

Zarówno mieszkanie w bloku, jak i w domu jednorodzinnym posiadają pewne plusy i minusy. Zanim więc podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania, powinieneś starannie rozważyć wszystkie zalety i wady poszczególnych opcji. Dzięki temu zyskasz pewność, że zakupiony lokal lub nowo wybudowany dom skutecznie zaspokoją Twoje potrzeby, zapewniając komfortową przestrzeń do życia na wiele kolejnych lat.

 

Przykładowe zdjęcie: Projekt M245 – Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

 

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments