Mieszkańcy walczą o park – apel do burmistrza Przasnysza

W ostatnim czasie wszystkie lokalne media obiegła informacja o sprzedaży przez miejskich włodarzy części parku mieszczącego się na os. Wojskowym. Spotkało się to z dużym sprzeciwem mieszkańców osiedla oraz przylegających do terenu posesji. Wystosowano nawet petycję do burmistrza Przasnysza Waldemara Trochimiuka oraz rady miasta (jej treść prezentujemy poniżej). Została ona oficjalnie przedstawiona na grudniowej sesji rady miasta Przasnysz, jednak nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów i ostatecznie przetarg odbędzie się już 11 stycznia.

Szanowny Panie Burmistrzu,

zwracamy się z prośbą o wstrzymanie decyzji o wystawieniu na przetarg działki położonej przy ul. Wojskowej, oznaczonej jako działka nr 668/278 oraz pilne zorganizowanie nadzwyczajnej sesji rady miasta w celu podjęcia głosowania na temat uchylenia sprzedaży powyższej działki.

Przedłożona na Państwa ręce petycja podpisana przez 351 okolicznych mieszkańców pokazuje, że wielu obywateli naszego miasta jest przeciwnych sprzedaży wyżej wymienionej działki. W związku z tym uważamy, iż należałoby przeprowadzić konsultacje społeczne odnośnie przeznaczenia działki. Podobne konsultacje odbyły się z mieszkańcami osiedli Waliszewo, a także innych części miasta. Brak podobnych analiz społecznych w przypadku działki na os. Wojskowym jest dla nas niezrozumiała, uważamy ją za krzywdzącą w stosunku do mieszkańców i niesprawiedliwą społecznie.

Również radni na sesji rady miasta w dniu 29 czerwca 2017 zgłaszali swoje wątpliwości co do sprzedaży działki. Zwracano uwagę na niejasny efekt ekonomiczny jaki może przynieść sprzedaż działki oraz potrzebę zastanowienia się nad celowością sprzedaży działki. Zwrócono uwagę, iż teren bardzo ładnie komponuje się z pozostałą częścią terenów zielonych i być może dla mieszkańców bardziej zasadne byłoby pozostawienie tej działki jako teren zielony. Wskazano również na potrzebę konsultacji z mieszkańcami.

Park na os. Wojskowym jest jedynym parkiem w tej części miasta, korzystają z niego nie tylko mieszkańcy os. Wojskowego ale także os. Witosa, os. Tęczowa, oraz okolicznych osiedli domów jednorodzinnych. Z parku w okresie wiosenno-letnim korzystają również podopieczni Szkoły podstawowej nr 1 oraz 2 okolicznych przedszkoli. Starsze osoby z uwagi na ograniczenia mobilności nie są w stanie korzystać z parku miejskiego czy okolicznych lasów a teren zielony na osiedlu jest dla nich jedyną możliwością odpoczynku na świeżym powietrzu. Dzieci i młodzież w tej części miasta mają również ograniczoną możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. W przypadku sprzedaży części parku nie będzie możliwości rewitalizacji znajdującego się w parku boiska.

W Przasnyszu zdecydowanie brakuje terenów zielonych. W ostatnich latach zlikwidowano zadrzewienie na rynku miejskim oraz sprzedano zadrzewiony teren zielony po dawnym cmentarzu ewangelickim. Sądzimy, iż ograniczanie powierzchni kolejnych terenów zielonych nie leży w interesie mieszkańców miasta.

Przedłożona Państwu petycja oraz wystąpienie na radzie miasta odbiło się szerokim echem zarówno w lokalnych mediach jak i w Internecie wśród całej społeczności Przasnysza. Widzimy duże zainteresowanie oraz poparcie społeczne dla naszych postulatów co po raz kolejny podkreśla potrzebę poddania Państwa decyzji do konsultacji społecznych.

Z uwagi na ograniczony czas do przetargu zwracamy się z prośbą o skróconą procedurę administracyjną oraz niezwłoczną odpowiedź przed datą planowanego przetargu.

 

                       Do wiadomości

Przewodniczący Rady Miasta Piotr Jeronim

W imieniu mieszkańców

Z poważaniem

Mariusz Kołakowski

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments