Mieszkańcy Przasnysza już niebawem będą mogli sprawdzić poziom smogu w swoim otoczeniu.

Problem smogu dotyka przede wszystkim miejscowości, ze znacznym udziałem ogrzewania piecowego, a do takich należy Przasnysz. Jedną z przedwyborczych zapowiedzi burmistrza była obietnica montażu czujników smogu. System monitoringu czystości powietrza ma się pojawić już niebawem.

Czujniki smogu w naszym mieście zapewni firma Airly, oferująca największy system monitorujący jakość powietrza w kraju. Na terenie Polski jest obecnie ponad 2200 stacji tego typu. Urządzenia mierzą poziom stężenia pyłów PM1, PM2.5, PM10, temperaturę, ciśnienie i wilgotność. Już niebawem każdy z nas będzie mógł wejść na mapę czujników dostępną na platformie map.airly.eu  i sprawdzić poziom czystości przasnyskiego powietrza. Znajdziemy tam zarówno szczegółowe dane, jak i krótki opis warunków w sześciostopniowej skali, informujący kiedy unikać aktywności na świeżym powietrzu.

– Zależało mi, abyśmy byli świadomi, jakim powietrzem oddychamy, dlatego udało nam się nawiązać współpracę z fundacją AVIVA. Jestem z tego bardzo zadowolony. Jej efektem będą trzy czujniki smogu w naszym mieście. Mam nadzieję, że pojawią się w bardzo krótkim terminie. Koszt jest wręcz symboliczny, a czujniki chcemy usytuować na budynku Urzędu Miasta i na Szkole Podstawowej nr 1. Trzecią lokalizację jeszcze ustalamy – mówi burmistrz Łukasz Chrostowski.

Faktycznie, koszt zakupu czujników oraz zapewnienie dostępu do internetowej bazy jest niewielki. Jak poinformował nas Łukasz Machałowski, jeden czujnik kosztuje 1800 zł brutto. Zakupione zostaną dwa, a trzeci uzyskamy za darmo.

– Miasto zakupi dwa egzemplarze, natomiast jeden uzyskamy nieodpłatnie z fundacji AVIVA. Obecnie trwają ustalenia dotyczące lokalizacji czujników. Chcemy, aby zostały umieszczone w miejscach, gdzie występuje największe ryzyko zanieczyszczeń. Nawiązaliśmy także współpracę z firmą Veolia, zawiadującą ciepłownią na os. Orlika, która wyraziła chęć zakupu tablicy informującej o poziomie smogu w naszym mieście. Tablica zostanie połączona z czujnikami w jeden system, co będzie miało efekt informacyjny i edukacyjny. W tej chwili trwa weryfikacja możliwości ulokowania tablicy, ponieważ zgoda na umieszczenie ledowego wyświetlacza wymaga konsultacji z konserwatorem zabytków, dotyczącej zachowania ładu przestrzennego – mówi mecenas Machałowski.

Na map.airly.eu można sprawdzić, jakim powietrzem oddychamy w konkretnej lokalizacji. Na platformie sprawdzimy także dane historyczne oraz prognozę zanieczyszczeń powietrza. Czujniki Airly zbierają i przetwarzają ogromną ilość informacji. Na podstawie pomiarów  możliwe jest tworzenie miesięcznych raportów czystości powietrza, które otrzyma przasnyski urząd miasta. Pozwalają one typować najbardziej zanieczyszczone miejsca, co umożliwi natychmiastową reakcję lokalnych władz oraz kierowanie działań naprawczych w pierwszej kolejności do tych lokalizacji w Przasnyszu, które najbardziej tego potrzebują.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments