Mieszkańcy powiatu przasnyskiego wśród 6 proc. ludności Polski, która praktycznie nie ma dostępu do stacji kolejowej

Urząd Transportu Kolejowego zbadał, jak wyglądał ruch pasażerski na poziomie powiatów w 2022 r.  Liczba pasażerów jest największa w stosunku do liczby mieszkańców w Trójmieście i pod Warszawą. Na przeciwnym biegunie są 43 powiaty – zamieszkałe przez 6% mieszkańców Polski – w których pasażerowie praktycznie nie mają dostępu do stacji.

 

W Polsce jest 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu, które są gminami, ale realizują także zadania powiatów (razem 380).

„Z punktu widzenia dostępności kolei w poszczególnych powiatach należy zauważyć, że aż w 43 z nich pasażerowie nie mają możliwości skorzystania z transportu kolejowego. Przekłada się to na blisko 2,3 mln mieszkańców (6% populacji), którzy mają utrudniony dostęp do kolei, ponieważ nie mogą skorzystać z pociągów pasażerskich w granicach powiatu, w którym mieszkają” – informują autorzy raportu.

Na czym polegała metodologia badania? „Wskaźnik wykorzystania kolei to wielkość wymiany pasażerskiej w danej jednostce administracyjnej przypadająca na liczbę mieszkańców tej jednostki. Ten parametr pozwala na dostrzeżenie prawidłowości i trendów, które prowadzą do konkretnych wniosków i konkluzji. Spośród 380 powiatów jedynie cztery powiaty w Polsce osiągnęły poziom wskaźnika wymiany pasażerskiej na mieszkańca powyżej 100 wsiadań/wysiadań w ciągu roku.

Powiat przasnyski znalazł się wśród zaledwie 43 powiatów ze wskaźnikiem „zerowym”.

„Wskaźnik wymiany pasażerskiej jest wskaźnikiem relatywnym, w którym potencjał może wynikać z liczby mieszkańców danego obszaru terytorialnego. Wynik poniżej 1 oznacza, że wsiadających/wysiadających na terenie powiatu było mniej niż jego mieszkańców. Może to wskazywać na niski poziom rozwoju transportu kolejowego w danym obszarze w zakresie dostępu dla mieszkańców powiatu, ale także na niski wskaźnik mobilności w zakresie transportu zbiorowego” – czytamy.

W pierwszej trójce regionów, które mają najwięcej powiatów z zerowym wskaźnikiem wymiany pasażerskiej znalazły się: województwo warmińsko – mazurskie, mazowieckie i Małopolska.

Powiaty z brakiem zatrzymań/wymiany pasażerskiej w województwie mazowieckim to: lipski, makowski, przasnyski, sokołowski, zwoleński, żuromiński.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Podziękujmy
Podziękujmy
21 dni temu

No to podziękujmy tym, co dzisiaj świętują w powiecie i się poodznaczali za to, że jesteśmy jedną z największych „dziur” w Polsce

jak
jak
21 dni temu
Reply to  Podziękujmy

Mają prawo świętować , jak inne instytucje świętują to ok ?

Marek 2
Marek 2
21 dni temu
Reply to  Podziękujmy

Wiesz , że nic nie wiesz. Pomyśl , zastanów się , napisz. To pomaga.

👎👎👎
👎👎👎
21 dni temu
Reply to  Marek 2

Narkotyków za dużo ?

Kacha
Kacha
21 dni temu
Reply to  Podziękujmy

A może poprzednicy nic nie zrobili

Podziękujmy
Podziękujmy
21 dni temu
Reply to  Kacha

Zawsze zrzucanie na poprzedników. Obecnej kadencji piec już lat to za mało? Poprzedni Chorzele przynajmniej wyrwał z brudu i chaosu, a obecni? Nie zrobili NIC

Anek
Anek
21 dni temu

Co za brednie. Przecież powiat ma kolej!!!!

😂😂😂
😂😂😂
21 dni temu
Reply to  Anek

Faktycznie😂😂😂Zrobić stolicę powiatu w Chorzelach a Przasnysz zaorać 😭😭😭
Oto do czego doprowadził nas samorząd powiatu

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
21 dni temu
Reply to  😂😂😂

No tak. Gdyby obecna ekipa rządziła od 15 lat to Chorzele też by nie miały ciuchci.

Zamiast się zabrać za lobbowanie na rzecz trasy do Ciechanowa, to się opowiada bajki o ciuchci do Zegrza. Równie realnej co kosmodrom w Sierakowie.

Janusz
Janusz
21 dni temu

Wszystkie ekipy są winne przez ostatnie 20 lat że zostało zlikwidowane połączenie do Ciechanowa . Kiedyś można było w pół godziny dojechać do PKP Ciechanów autobusem co 40 minut był autobus . Teraz jest nie sposób. Z Ciechanowa są szybkie połączenie z Gdańskiem i Warszawą. To wystarczyło do lotnisk i stacji przesiadkowej. Jeśli ktoś tego nie rozumie to jest upośledzony. Ale nie. Zlikwidowano te linie i koniec. Jak można było zlikwidować PKS i jedyne istotne połączenie!!!!!

To nie tak
To nie tak
21 dni temu
Reply to  Janusz

To akurat były decyzje rządowe. Porobiono spółki Skarbu Państwa, swoi się nachapali, potem sprzedano firmie izraelskiej. Z tego, co pamietam, poprzedni Starosta chciał przejąć nasze PKSy, nie pozwolono na to.

Janusz
Janusz
20 dni temu
Reply to  To nie tak

Trzeba było protestować. Samorząd nic nie ma do powiedzenia ? Nie żartuj. Mogli stworzyć własne połączenie

Stasiek
Stasiek
21 dni temu
Reply to  Janusz

Ochłoń tam. Siedź na dupie i nie stękaj. Przecież masz lotnisko pod karwaczem czego narzekasz wariacie?

SpecTransportowy
SpecTransportowy
20 dni temu
Reply to  Janusz

i tu wlasnie w tych minutach jest problem.
w godzine samochodem/motorem jestes juz w Legionowie (sypialnia Warszawy)
a wgodzine i 15 minut 1h15min w Warszawa Bialoleka (Tarchomin)-stamtad tramwajem przez Wisle na Mlociny do metra Zoliborz Mlociny i wuala
Znam ludzi ktorzy potrafia ciutek szybciej w godzinke do Tarchomina
Po co komu Ciechanow autobusem w pol godziny z czekaniem a pozniej czekac chocby 15 minut na przesiadke??!!
Natomiast jak skombinowac kase na most przez Zalew Zegrzynski lub kaske na tunel zwany tam na mapie jako rzeka Narew? (nie wiedziec czemu-zapora jest na Debe)

Janusz
Janusz
20 dni temu

Widzę że z ciebie spec od jazdy do Legionowa . Trzeba mieć troszeczkę perspektywy . Z Ciechanowa 1 h do Warszawy centrum a nie Legionowa . 2 h do Gdańska centrum. A nie Elbląga. Policz sobie ile do Krakowa Kołobrzegu itd. PKp jeśli wiesz co to jest. Nie każdego stać na parkingi po 50 zł za dobę furę za 50 kafli nie każdy ma prawo jazdy są osoby niepełnosprawne itd itp . Ale niestety każdy tutaj widzi tylko własny czub nosa a dalej mgła

SpecTransportowy
SpecTransportowy
19 dni temu
Reply to  Janusz

Sprawdzam Cie Januszu-kolei ciechanowskiej.Godzine to jedzie tylko jeden raz w ciagu dnia pociag . Niech zgadne pendolini za fortunke??Reszta ma sredeni czas poltorej godziny samej TYLKO jazdy !!!! a dojscie z czekjaniem, kupnem biletow, przesiadke?!!! 2:26 AM – 3:25 AM 59m 3:23 AM – 4:51 AM 1h 28m 4:15 AM – 5:37 AM 1h :40  AM – 6:00 AM 1h 20m Sam widzisz ze z tym Ciechanowem to bedzie LIPA !!! W poltorej godziny z Przasnysza to ja tez bede w Warszawie samochodem, motorem a niedlugo moze i hulajnoga- rowerem elektrycznym! POWTORZE moj sredni czas to godzina i 10 minut !!! na luzie BEZ SCIGANIA SIE Co… Czytaj więcej »