Mieszkańcy powiatu przasnyskiego częściej decydują się na budowę własnego domu

W roku 2020 w powiecie przasnyskim nie wydano żadnego pozwolenie na budowę budynków wielorodzinnych. Zwiększyła się za to liczba pozwoleń wydanych na budowę budynków jednorodzinnych.

 

Tych ostatnich wydano w ubiegłym roku około 130. Dla porównania: w latach 2017-2019 pozwoleń na budowę budynków jednorodzinnych wydawano rocznie około 100.

W 2021 roku wydano do tej pory jedno pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego- bloku przy ul. Wojskowej w Przasnyszu – będzie ono liczyć 60 mieszkań. Ponadto trwają postępowania w sprawie wydania decyzji odnośnie budowy pozostałych 6 budynków wielorodzinnych usytuowanych przy ulicy Świętego Krzysztofa w Przasnyszu – z łączną ilością planowanych 100 mieszkań. Jedno z toczących się postępowań odnośnie pozwolenia na budowę bloku 18-mieszkaniowego w Chorzelach zostało czasowo zawieszone.

Starostwo zapewnia, że epidemia nie wpłynęła na czas oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na budowę.

– Wydział Budownictwa pracował cały czas, przez pewien okres przez zamknięte drzwi, jednak nie miało to wpływu na obsługę wniosków: pozwolenia były wydawane na bieżąco po to, by branża budowlana w powiecie przasnyskim nie upadła w czasie lockdownu, a mieszkańcy mogli swobodnie budować domy. Jak już wcześniej wspomniano: w roku 2020 odnotowany został znaczny wzrost zainteresowania budowaniem budynków jednorodzinnych, szczególnie na terenie Przasnysza, Chorzel i Jednorożca. Można wywnioskować, że po doświadczeniach z obowiązkową kwarantanną w 2020 roku mieszkańcy naszego powiatu chcą mieć osobne domy z własnymi podwórkami – informuje Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

Zwraca również uwagę, by starając się o pozwolenie na budowę, przygotować komplet dokumentów, gdyż znacznie skraca to czas oczekiwania na decyzję. Trzema kluczowymi dokumentami wymaganymi przy postępowaniu w sprawie wydania decyzji są:

  1. wniosek o pozwolenie na budowę;
  2. oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  3. projekt budowlany.

 

ren


 

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
2 lat temu

Jak ceny mieszkań są za wysokie, wyższe niż w większych okolicznych miastach to nie ma się co dziwić.