Mieszkańcy powiatu “Na tropie przyrody” w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym [FOTO]

Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej przy udziale Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicach Borowych zaprosiło mieszkańców do udziału w projekcie “Na tropie przyrody”. Trasa pierwszej z wycieczek, którą zorganizowano w sobotę 16 lipca, prowadziła przez malownicze tereny Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, zwanego Mazowiecką Szwajcarią.

 

Brudzeński Park Krajobrazowy leży na prawym brzegu Wisły nieopodal Płocka i obejmuje przyujściowy odcinek rzeki Skrwy wraz z przyległymi kompleksami leśnymi.

Dominującym elementem rzeźby terenu jest głęboka, kręta dolina Skrwy, wcięta na kilkadziesiąt metrów w wysoczyznę. Urozmaicona rzeźba terenu parku jest osobliwością na nizinnym i równinnym Mazowszu. W przebiegu doliny Skrwy występują wielopoziomowe tarasy rzeczne oraz strome skarpy pocięte jarami i wąwozami. W dolinie i jej sąsiedztwie występują znaczne obszary łąk i lasów, występują także ciekawe formy rzeźby polodowcowej: rynny, wały ozowe i niewielkie jeziora.

 

Głównym zamierzeniem zadania było pogłębienie świadomości ekologicznej wśród lokalnej społeczności. To zamierzenie udało się osiągnąć, ponieważ uczestnicy wycieczki powrócili do domów urzeczeni mazowiecką przyrodą i przepełnieni pięknymi widokami.

Choć Mazowsze kojarzy się z płaskim, mało urozmaiconym krajobrazem, Brudzeński Park Krajobrazowy stanowi wyjątek. Pofałdowany, poprzecinany korytami meandrującej rzeki teren, niewprawionym piechurom potrafi dać się we znaki. Podczas wycieczki nie zabrakło ogniska z kiełbaskami, przyjaznych sąsiedzkich rozmów oraz integracji, tak potrzebnej po czasie niemal dwuletnich covidowych ograniczeniach. W planach był jeszcze spływ kajakowy rzeką Skrwą, ale rzęsisty deszcz pokrzyżował te plany, wymuszając wcześniejszy powrót do domów.

W sierpniu Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej zaprosi mieszkańców na kolejny bezpłatny wyjazd do Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.

Zadanie publiczne “Na tropie przyrody” zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego i prócz wyjazdów przewiduje spotkanie z leśnikiem i konkurs dotyczący ochrony przyrody.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments