Mieszkańcy osiedla Zawodzie piszą do burmistrza: Inni są lepsi, niż my?

Mieszkańcy osiedla Zawodzie w Przasnyszu są niezadowoleni z ograniczenia inwestycji, na którą miasto pozyskało pieniądze z Polskiego Ładu. Napisali petycję.

 

Jakiś czas temu informowaliśmy, że samorząd miasta Przasnysz dzięki zmianom w programie Polski Ład, wciąż może korzystać ze środków przeznaczonych na „rekreacyjne” inwestycje w mieście.

Zadanie, o którym mowa, początkowo miało składać się z trzech części:

  1. zagospodarowanie terenu przy ul. Zawodzie (stary basen) poprzez nasadzenie 70 drzew i 365 krzewów, wysypanie terenu wokół zbiornika piaskiem plażowym, ustawienie 12 betonowych leżaków parkowych i 8 parasoli trzcinowych, budowę alejki wraz z oświetleniem oraz Chaty Przaśnika,
  2. Utworzenie strefy wypoczynku przy ul. Orlika (Wembley), budowę siłowni zewnętrznej, górki saneczkowej, boiska, skateparku, boiska do gry w squasha i kolejki tyrolskiej,
  3. Budowę turystycznej ścieżki pieszo – rowerowej przy rzece wraz z mostem i infrastrukturą towarzyszącą.

 

Po zmianach zakres inwestycji miał zostać ograniczony.

– Będziemy chcieli zrealizować dwa z tych trzech zadań, czyli utworzenie strefy wypoczynki na Wembley i budowę ścieżki wzdłuż Węgierki plus budowę mostu – mówił burmistrz Łukasz Chrostowski.

Wiadomość nie spodobała się mieszkańcom Zawodzia, którzy na zagospodarowanie nieużytkowanego dziś terenu po starym basenie bardzo liczyli. Napisali do burmistrza petycję.

 

Mieszkańcy Zawodzia pytają: Inni są lepsi?

„Stanowczo sprzeciwiamy się rezygnacji z realizacji inwestycji na działce po starym basenie. Środki pozyskane z Programu Polski Ład przez władze miejskie miały służyć do realizacji trzech inwestycji (…) Zapowiedzi, co do tego terenu były obiecujące, miała być plaża, boisko, miejsce spotkań, piękna zieleń, mała architektura, leżaki, hamaki oraz chata Przaśnika. Pozyskano środki, rozpisywano się jak to będzie teraz na Zawodzi u pięknie i wspaniale, a zapomniane osiedle w końcu będzie tętnić życiem” – pisali rozżaleni.

„Dziś wiemy, że my mieszkańcy Osiedla Zawodzie nie zasługujemy na to, a Pan Burmistrz ma inne priorytety, a inni mieszkańcy są lepsi jak ci z Zawodzia. Z czego wynika taka decyzja, czy my nie zasługujemy na taką inwestycję, są inni mieszkańcy bardziej zasłużeni, większe osiedla, które mogą dać więcej głosów? Dlaczego nie było spotkania z mieszkańcami? Czy Pan Burmistrz nie ma odwagi powiedzieć nam wprost w oczy, o co chodzi? Tak się nie robi, chodził Pan po domach obiecywał cuda, mówił, co tam ma nie powstać – napisali i zaapelowali o uwzględnienie terenu po starym basenie przy realizacji projektu z Polskiego Ładu.

Do petycji odniósł się burmistrz Łukasz Chrostowski. Odpowiedział mieszkańcom, że informacje o rezygnacji z zagospodarowania terenu nie są prawdziwe.

 

Miasto nie zrezygnowało z inwestycji, ale…

„Miasto Przasnysz nie zrezygnowało z realizacji inwestycji na działce po starym basenie. Są to informacje nieprawdziwe i wprowadzające celowo w błąd mieszkańców przez środowiska polityczne, którym zależy, aby budować negatywną ocenę samorządu Miasta Przasnysz. Dla burmistrza Przasnysza każdy mieszkaniec jest ważny, każdy też ma takie same prawa. Nie ma mieszkańców złych i dobrych, lepszych i gorszych” – stwierdził burmistrz i podkreślił, że miasto nie wycofuje się z zagospodarowania terenu i zamierza wykonać inwestycję, ale nie w 2023 roku i nie z pieniędzy z Polskiego Ładu.

W dalszej części pisma tłumaczy przyczyny decyzji:

„Regulamin Polskiego Ładu nie był korzystny dla wykonawców. Ci nie byliby w stanie w ramach jednego przetargu realizować części zamówienia na zagospodarowanie terenu po starym basenie. Wykonawcy oczekiwali szybkiej płatności za zadanie, a Polski Ład określa terminy płatności w zupełnie inny sposób. Nie było wobec tego chętnych, a organizowane dwa przetargi kończyły się brakiem ofert” – pisze.

„Znacząco wzrosły koszty inwestycji po opracowaniu kosztorysu inwestorskiego. Miasto musiałoby ograniczyć inwestycję do wycinki zakrzaczeń, nasadzeń i alejek. Oznaczałoby to zrealizowanie inwestycji w 30 proc., co spotkałoby się z krytyką, z uwagi na brak środków na zagospodarowanie niecki basenowej, budowy Chaty Przaśnika i montażu elementów małej architektury (…) Wzrost cen spowodowanych wysoką inflacją, brakiem dostępności materiałów, a także wzrost minimalnego wynagrodzenia spowodowały, że miasto nie tylko nie miało środków finansowych, ale także, że żaden wykonawca nie był zainteresowany realizacją zadania.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
6 miesięcy temu

Inni pracują, płacą podatki, nie wyciągają non stop kasy po socjal.

Są zatem lepsi.

Arek
Arek
6 miesięcy temu

Proszę nie mierzyć ludzi swoją miarą 🙂 Nie każdy człowiek z Zawodzia jest sępem społecznym. Są tu także ludzie ,którzy uczciwie pracują. Nie pozdrawiam ! 😁

Krz
Krz
6 miesięcy temu

Teraz to pojechałeś. Zawodzie to nie tylko Ci za nadleśnictwem i szpitalna. Większość ludzi którzy tam mieszka uczwie pracuje, płaci podatki, mają swoje domy. Spora ich część mieszka tam od lat 70-80. Szpitalna zawsze robiła złą sławę i nic na to nie poradzą. Więc w czym są gorsi?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
6 miesięcy temu
Reply to  Krz

Sorry, moja kulpa. Coś mi się pozajączkowało. Byłem pewien że to znowu ci za nadleśnictwem chcą coś wysępić.

Tolek
Tolek
6 miesięcy temu

O potrafisz przyznać się do błędu, takiego ciebie nie znałem,

Andrzej Klucz
Andrzej Klucz
6 miesięcy temu

Marek „ten z prawdziwych” i ten z „odważnych” …pisze różne rzeczy..może sobie na to pozwolić …bo bazgroli ..pod jakimś tam nickiem….nie wiadomo czy to kobita …czy jakiś tak chłopek…tak bazgroli i bazgroli…jedno zatem jest pewne …na wszystkich m się zna …

Arek
Arek
6 miesięcy temu

Tu również mieszkają ludzie ,którzy pracują. Swoim bezsensownym komentarzem obrażasz wielu ludzi . Nie wiesz nic kompletnie… Nie wypowiadaj Się. Tak będzie lepiej w twoim przypadku 🙂

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
6 miesięcy temu
Reply to  Arek

Przecież napisałem że się zakręciłem i że przepraszam. Co mam jeszcze zrobić? Kwiaty Ci wysłać?

Krz
Krz
6 miesięcy temu

Nie żywię urazy. Ale nie wrzucaj nas wszystkich do jednego worka. I bardzo możliwe że pismo wyszło właśnie od nich (szpitalna/tyły nadleśnictwa). Jakoś też nie przypominam sobie by mieszkańcy osiedla Zawodzie mieli jakieś ciśnienie na ten teren więc nie wiem kto tam się obudził.

Ta za nadlesnictwa
Ta za nadlesnictwa
6 miesięcy temu

Ci za nadleśnictwem też pracują i płacą podatki ,Byłeś tam teraz ? Znasz tam wszystkich ? A u ciebie na osiedlu nie korzystają z socjalu? Pewny jesteś ? Bo gwarantuje ci ,że z twojego lepszego osiedla też korzystają tylko o tym głośno nie mówią ,żeby unikać takich głupich komentarzy .A ci za nadleśnictwa co wysępili twoim zdaniem ? Przyjdź i pokaż ,co urząd im tam zrobił .Zawsze hejtujecie bo,żyjecie latami co było kiedyś 20 lat temu .

Tolek
Tolek
6 miesięcy temu

A inni dyskryminują biedniejszych tak jak ty

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
6 miesięcy temu
Reply to  Tolek

To nie chodzi o podział biedny/bogaty.
Tu chodzi o podział leniwy/pracujący, płacący podatki/czekający na socjal.

Wyborca
Wyborca
6 miesięcy temu

Wiadomo że inwestycje dla mieszkańców są robione tylko na Orlika i Starzyńskiego. Na Orlika dużo wyborców a Starzyński wiadomo

Stary
Stary
6 miesięcy temu
Reply to  Wyborca

A co na starzynskim?

By to ch..
By to ch..
6 miesięcy temu
Reply to  Wyborca

A cóż to za inwestycje na Orlika ? Tak z ciekawości , bo chyba mnie coś ominęło.

Justyna
Justyna
6 miesięcy temu

Może mieszkańcy wezmą inicjatywę w swoje ręce i w części sami zagospodarują teren? Nadleśnictwo napewno chętnie da sadzonki drzew za darmo, można wiec posadzić park własnymi zasobami.

Zenek
Zenek
6 miesięcy temu
Reply to  Justyna

XD Ty chyba tam nie byłaś 😀 tam nie trzeba nic sadzić, samo już wyrosło i ma się dobrze 😀 basen też wyrusł 😀
Jednak szkoda że przez tyle lat nikt nic z tym nie zrobił.

Justyna
Justyna
6 miesięcy temu
Reply to  Zenek

Fakt, nie byłam. Jeśli jednak rosną tam już drzewa i krzewy tym lepiej. Wystarczy uporządkować

Zenek
Zenek
6 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Pamiętam że na początku lat 90 można było jeszcze jako tako korzystać z terenu, kort tenisowy, boisko do kosza i można było w piłkę pograć. Jednak na dzisiejsze standardy to teren stanowił potencjalne zagrożenie dla osób które tam się kręciły. Już wtedy nikt tam nic nie robił, na pewno ktoś wypasał tam krowy 🙂 i sądzisz że po ponad 30 latach (albo i więcej) wystarczy tam „uporządkować”? 😀 Tam potrzeba sporych nakładów a nawet jeśli coś tam powstanie to jeśli teren nie zostanie objęty jakimś monitoringiem lub terenem zamykanym to lokalizacja jest taka że bardzo szybko powstanie tam niezła melina.

Justyna
Justyna
6 miesięcy temu
Reply to  Zenek

Nie napisałam, ze „wystarczy uporządkować”. Chodziło mini zaangażowanie mieszkańców w te inicjatywę a tym samym zmobilizowanie władz do jej wsparcia. Petycje i krzyki to moim zdaniem słabe działanie

Zenek
Zenek
6 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Ja tam widzę jasno „Wystarczy uporządkować” i znaczenie tych słów rozumiem jednoznacznie 😀

Justyna
Justyna
6 miesięcy temu
Reply to  Zenek

Uporządkować w sensie rozpocząć działania. Może faktycznie napisałam mało jasno

By to ch..
By to ch..
6 miesięcy temu
Reply to  Justyna

No w tym przypadku bardzo niejasno !

Stary
Stary
6 miesięcy temu

Burmistrz nich zacznie drogi robić. Bo niektórzy podatki płacą, a jakiś koleś rozrzuci po drodze odpad ze żwirowni i podobno droga dobra. Do pierwszego deszczu. Na Zawodziu to chociaż asfalt jest.

Flaga
Flaga
6 miesięcy temu

Petycję to piszą baraki i szpitalna bo panny z dziciakami nie mają gdzie chodzić. A panowie chlać. A my za śmieci mamy płacić więcej. Brak słów

Kot
Kot
6 miesięcy temu
Reply to  Flaga

Barakudy z Kolejowej mają basen a że Szpitalnej nie, więc stąd to uniesienie

Kropa
Kropa
6 miesięcy temu

Ta petycja jest napisana z takim tonem jakby to miała być inwestycja tylko i wyłącznie dla nich. Że to im się należy, to miało być dla nich i teraz nic nie będzie. Nie rozumiem tego rozgoryczenia… Przecież nie tracą tylko oni lecz my wszyscy jak już

Gostek
Gostek
6 miesięcy temu

Tak naprawdę, jeśli jest taki teren, który można przeznaczyć na rekreację, to bezwzględnie powinno się go planowo zagospodarować.

Tutejszy
Tutejszy
6 miesięcy temu

Najpierw by wypadało uregulować zaległości czynszowe, naprawić zdewastowaną infrastrukturę w blokach!
Ale nie: roszczenia-chcemy, nam się należy, są na to pieniądze, w czym jesteśmy gorsi…. itp. W NICZYM!! Płać czynsz, podatki, idź do pracy nie na czarno i wtedy pisz, że najbardziej Ci brak piasku przy starym basenie!

ExpertOdZamowienPubl
ExpertOdZamowienPubl
6 miesięcy temu

Czy Polacy zdajecie sobie sprawe ze na zachodzie jak zleceniodawca /wykonamca robot budowlanych i innych nie placi tygodniowek pracownikom (wyplaty co tydzien) to kazda budowa sie zwija i dalej nie wykonuja roboty?! Koncza umowe. A u nas w kraju, nie dosc ze sie placi pracownikom co miesiac jak jakims niewolnikom to w przypadku przetargow publicznych jest potezne oczekiwanie w warunkach kazdego zamowienia , ze wykonanwcy sami sobie zorganizuja/wyczaruja kaske a zleceniodawca publiczny moze kiedys, w przyszlosci, po odbiorze ukonczonej inwestycji nawet zaplaci ze sporym opoznieniem. W miedzyczasie taki oferent ma duze szanse upasc, zbankrutowac. Nikt po przetargach na autostrady w… Czytaj więcej »