Mieszkańcy narzekają na stan dróg w powiecie przasnyskim.

Zima nie daje za wygraną, a stan dróg na terenie powiatu przasnyskiego pozostawia wiele do życzenia. Przasnyskie fora i portale społecznościowe puchną od zdjęć przedstawiających drogi, na których  powodzeniem można organizować kuligi. Zdjęcia słabo przejezdnych ulic trafiają również na naszą redakcyjną pocztę. Kto odpowiada za ten stan rzeczy?

 

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, choć wcale niejednoznaczna. Wszystko zależy od kategorii drogi, a raczej od jej zarządcy.

* Za odśnieżanie dróg należących do miasta Przasnysz odpowiada samorząd miejski, a w jego imieniu zimowym utrzymaniem dróg zajmuje się Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Przasnyszu. Do miasta należą m.in. ulice: Świerczewo, Kolejowa, Wojskowa, Ostrołęcka, Orlika, Sosnowa, Sadowa, Rolnicza i Zawodzie.

* Za drogi powiatowe odpowiada starostwo, a w jego imieniu Powiatowy Zarząd Dróg. Drogami powiatowymi są m.in.: ul. Leszno w Przasnyszu prowadząca dalej przez Leszno, Gostkowo i Wężewo do granic powiatu. Drogą powiatową jest również trasa Poścień Wieś – Zaręby, ulica Baranowska w Przasnyszu, trasa Bartniki – Jednorożec oraz trasa Przasnysz – Chorzele, czyli tzw. Różowe Słupy, której częścią jest ul. Królewiecka w Przasnyszu. Do dróg powiatowych należy również trasa Chorzele-Jednorożec w stronę Krasnosielca.

 

* Za zimowe utrzymanie dróg na terenie dróg gminnych odpowiadają poszczególne gminy, a ściślej wyłonieni przez samorządy gminne wykonawcy. W przypadku zaśnieżonej drogi gminnej informacje w tej sprawie trzeba kierować do odpowiedniego urzędu gminy.

 

* Za nawierzchnię dróg wojewódzkich odpowiada Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (a ściślej odpowiednie Rejony Drogowe) – w przypadku dróg wojewódzkich na terenie powiatu przasnyskiego jest to Rejon Dróg w Ciechanowie. Drogami wojewódzkimi są DW 544 Ostołęka – Przasnysz- Mława, a więc m.in. zachodni fragment ulicy Piłsudskiego w Przasnyszu, DW 614 Chorzele-Myszyniec oraz DW 617 Przasnysz-Ciechanów (ul. Szosa Ciechanowska w Przasnyszu).

 

* Za stan drogi krajowej odpowiada GDDKiA. Drogą krajową jest DK 57, obejmująca m.in. ul. Makowską, część ul. Piłsudskiego, Świętego Stanisława Kostki, Słowackiego, oraz ul. Grunwaldzka w Chorzelach.

 

Kto zaspał?

Jeśli chodzi o odśnieżanie miasta Przasnysz, zima na początku zaskoczyła drogowców i przez pierwsze dni opadów śniegu stan miejskich dróg pozostawiał wiele do życzenia. Potem MZGKiM dziarsko zabrał się do pracy, a miejskie ulice są odśnieżone już kilka godzin po ustaniu opadów śniegu. Wiele z nich ma czarną nawierzchnię. Warto dodać, że po nocnych opadach, które trwają do godz. 3:00, odśnieżanie musi być ukończone do godziny 7:00. W przypadku wystąpienia ciągłych i/lub intensywnych opadów śniegu Wykonawca ma obowiązek utrzymać ciągi drogowe w stałej przejezdności. Przy spadkach temperatury w nocy poniżej 0 stopni C i wystąpieniu gołoledzi, posypywanie nawierzchni musi być ukończone do godziny 7:00.

 

Najwięcej zgłoszeń dotyczy dróg powiatowych

Podobne kryteria obowiązują w innych samorządach. W ostatnich dniach otrzymaliśmy wiele sygnałów dotyczących fatalnego stanu dróg powiatowych, który utrzymuje się długo po ustaniu opadów śniegu. Szczególnie wiele złych słów padło na temat. trasy tzw. Różowych Słupów, trasy Bartniki – Jednorożec, Chorzele – Jednorożec oraz trasy Zaręby – Poścień Wieś. Zdjęcia tych dróg mówią więcej niż tysiąc słów, skierowaliśmy więc do starostwa pytania w tej sprawie. Kiedy tylko otrzymamy odpowiedź, niezwłocznie ją opublikujemy.

 

 

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
2 lat temu

no przy różowych słupach jest ślisko, chociaz niektórych dróg się nie posypóje , sypie się tylko górki zakręty, skrzyżowania zatoczki autobusowe nie wiem dokładnie czy to dotyczy dróg powiatowych czy gminnych

Jola
Jola
2 lat temu

A za drogę z Krzynowłogi Małej do Przasnysza to chyba nikt nie odpowiada…

Iga
Iga
2 lat temu
Reply to  Jola

Chyba macie etatowego człona zarządu w powiecie.

Kris
Kris
2 lat temu
Reply to  Iga

Nie wiadomo co ten człowiek robi całymi dniami. Kasa się zgadza, a dróg nie nadzoruje. Takiemu to dobrze.

Last edited 2 lat temu by Kris
Jednorożanka
Jednorożanka
2 lat temu
Reply to  Jola

Odpowiada powiat, ale się nie przyznaje.

Anna
Anna
2 lat temu

Też powiat. Zimowy stan dróg powiatowych to katastrofa

Last edited 2 lat temu by Anna
maxx
maxx
2 lat temu

Bo 60% obłożenie ludzi podatkami to mało na drogi :).

Gość
Gość
2 lat temu

Nawet taka droga wojewódzka Ciechanów-Przasnysz pozostawia sporo do życzenia. Za każdym razem jak tamtędy jadę po opadach to tragedia. Krajowa 60 i 7mka czarny asfalt a tu zawsze co roku ewenement. Ostatnio nawet tyle śniegu z pól nawiało że jedno auto dachowało pod miastem a zarządca dopiero robił zdjęcia żeby coś z tym zrobili. Jak ludzie zaczną ścigać zarządców o odszkodowania po kolizji albo jak wjadą w rów to może wtedy się ogarną.

Jednorożanka
Jednorożanka
2 lat temu

Tak tragicznego stanu drogi powiatowej z Przasnysza do Jednorożca nie pamiętam jak żyję. Czy starostwo zechce czasem przegarnąć, czy czeka na roztopy?

Rafał
Rafał
2 lat temu
Reply to  Jednorożanka

To jest Pani bardzo młoda ?7 lat temu zaspy 2 metry tylko tunel w szli był dla samochodów

Ania
Ania
2 lat temu

Ludzie mamy zimę! Drogi jak drogi! Tylko narzekać potraficie. Jak komu nie pasuje to łopata do ręki i wiosłować!

Komentarz
Komentarz
2 lat temu
Reply to  Ania

Zima zimą, ale chyba ktoś powinien odśnieżać. Dlaczego mieszkańcy mają we własnym zakresie odśnieżać? A co ze środkami z poprzednich lat, w których zimy nie było? Głupie gadanie „mamy zimę” No fajnie, to drogi powinny być przygotowane do tej pory roku. Taki komentarz mógł napisać tylko ktoś kto nie musi codziennie dojeżdżać do pracy i się stresować całe dnie i noce „czy dojadę, czy wrócę cały/cała”.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
2 lat temu
Reply to  Ania

Doskonały pomysł. Zamiast pracować na podatki, wszyscy zwolnijmy się z pracy i zajmijmy się społecznym odśnieżaniem ulic.

Gofi
Gofi
2 lat temu

Trasa Chorzele-Stara Wieś. Wczoraj koło 16 droga straszna błoto pośniegowe do tego wąską gdyż pozawiewalo dzień wcześniej a pług oczywiście jechał chwilę wcześniej tyle że z podniesiony .

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Mzgkim odśnieża tam gdzie mieszka ktoś wpływowy czyli po znajomości. W takim przypadku odśnieża nawet zatokę pod domem ( skrzyżowanie Starzyńskiego/ Broniewskiego ) . Drogami powiatowymi nie jeżdżę więc się nie wypowiem . Droga wojewódzka 544 na ulicy Żwirki i Wigury też jest wzorowo utrzymana . Brawo dla zarządcy i firmy która dba o utrzymanie przejezdności.

Bułka
Bułka
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Drogi obywatelu. Najlepiej uzyskaj informacje u źródła i wtedy komentuj. Nie porównuj drogi wojewódzkiej a tym bardziej krajowej do miejskich uliczek a już mówię dlaczego. Sprawdziłem to dwa lata temu bo myślałem tak jak ty i okazało się że to inna bajka. To zarządca drogi decyduje czym są posypywane ulice i tak drogi krajowe i wojewódzke zależnie od temperatury sypia czystą solą, solanką lub chlorkiem i drogi są czarne, a miasto Przasnysz w przetargu zaznaczylo że miszanką 96%piasku i 4% soli. Pewnie tak samo jest w tym roku. To masz odpowiedź. Niestety piasek śniegu i lodu nie rozpuści. Kierowca

WPZ
WPZ
2 lat temu

Haha, drogi w Przasnyszu były sprawnie odsniezone? Dobre. Jadąc Jana Pawła II po kilku dniach od pierwszych opadów ulica wyglądala tak jakby nawet raz nie była odsniezona. Ogólnie cały przasnysz wyglądał tak, jakby ludzie mieli śnieg rozjezdzac, a miasto czekało do roztopow. Masakra.