Mieszkańcy Leszna pytają: Kiedy powstanie nasza ścieżka rowerowa?

Pod koniec lutego bieżącego roku odbyło się spotkanie władz gminy Przasnysz i powiatu przasnyskiego z mieszkańcami w sprawie budowy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż miejscowości Leszno i Gostkowo. Inwestycja miała się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa.

 

Gmina Przasnysz chciała ją wybudować w pasie kolejki wąskotorowej, jednak zgody nie wyraził wojewódzki konserwator zabytków.

– W 2017 roku gmina Przasnysz przejęła od PKP linię kolejową kolejki wąskotorowej na odcinku gminy Przasnysz z myślą o budowie w jej pasie ścieżki pieszo-rowerowej. Jednak po naszych licznych staraniach u wojewódzkiego konserwatora zabytków nie udało się uzyskać zgody na realizację tego projektu. Dla pana konserwatora ta kolejka jest najcenniejszym zabytkiem na Północnym Mazowszu i niestety nie wyraża zgody, abyśmy w to miejsce wybudowali ścieżkę – wspomniał na zebraniu Dariusz Jankowski, Przewodniczący Rady Gminy Przasnysz.

Droga, w ubiegłym roku została rozbudowana, co za tym idzie zwiększyła swoją przepustowość. Jest to obecnie trasa przejazdowa na Mazury. Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz wraz z mieszkańcami apelowala do starosty przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego o wprowadzenie do budżetu pieniędzy na projekt ścieżki.

– Problem bezpieczeństwa na tej drodze powiatowej należy rozwiązać i dlatego mieszkańcy Leszna, Gostkowa i okolicznych miejscowości, którzy korzystają z tej drogi zwracają się do właściciela, czyli do powiatu, do pana starosty, żeby pomógł w ramach inwestycji rozwiązać ten problem. Nigdy w Radzie Gminy Przasnysz nie było nawet myśli, żeby nie wspomóc tej inwestycji, ale ponieważ jest to zadanie powiatu, zrobienie projektów, wprowadzenie do budżetu przede wszystkim tej inwestycji i poszukanie źródeł finansowania należy do właściciela, do zarządcy drogi, a my jeżeli państwo przystąpicie do budowy to nasza rada na pewno wesprze to środkami publicznymi. Żeby o tym rozmawiać, żeby to było realne musi powstać projekt, musi być wpisane te zadanie do budżetu powiatu przasnyskiego – mówiła wówczas Wróblewska.

W związku z kolejnymi interwencjami  mieszkańców gminy Przasnysz, postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie jest sprawa.

Inwestycja miała już w marcu zostać wpisana do budżetu powiatu. Stało się to jednak dopiero w maju. – Rada Powiatu Przasnyskiego przeznaczyła na ten cel 50 tysięcy złotych. Powiatowy Zarząd Dróg ma w tym roku, z tych środków wykonać projekt – poinformował starosta.

Dodał, że inwestycja została dopiero uchwalona i na razie nie udało się przygotować projektu.

 

w.b.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments