Mieszkańcy gminy Przasnysz popiół oddadzą osobno

Kilka dni temu informowaliśmy, że samorząd mławski zdecydował o odbiorze popiołu jako osobnej frakcji odpadów. Od 1 stycznia takie rozwiązanie wprowadza również Gmina Przasnysz.

 

Zgodnie z uchwalonym 27 września 2022 r. Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Przasnysz, od 1 stycznia 2023 r. mieszkańcy będą mieli obowiązek selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe. Popiół będzie traktowany jako odrębna frakcja zbierana selektywnie.

– Popiół będzie odbierany w okresie od listopada do kwietnia jeden raz w miesiącu. Pierwszy odbiór odbędzie się w miesiącu styczniu 2023 r. Wcześniej wykonawca wyposaży nieruchomości w worki koloru szarego – mówi nam Magdalena Tworkowska – Łada z Urzędu Gminy Przasnysz.

 

Wyodrębnienie popiołu jako oddzielnej frakcji ma umożliwić uzyskanie większego poziomu recyklingu.

– Popiół umieszczany w pojemniku na odpady zmieszane zanieczyszcza odpady, które można byłoby poddać odzyskowi. Gmina zobowiązana jest osiągnąć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Nieosiągnięcie poziomu recyklingu wiąże się z karą – dodaje.

Od stycznia 2023 r. zmieni się w gminie Przasnysz także sposób prowadzenia Punktu Selektywnego Zbierania Opadów Komunalnych. Ten obecnie jest prowadzony przez firmę wybraną w drodze zapytania ofertowego.

 

– Od nowego roku PSZOK utworzy i poprowadzi firma, która zajmuje się na terenie gminy odbiorem odpadów komunalnych – wybrana w drodze przetargu nieograniczonego. PSZOK będzie czynny w co drugą sobotę, w godzinach 8-16. Do chwili zorganizowania stałego PSZOK zbiórka odpadów odbywać się będzie w sposób mobilny – podaje gmina.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkanka
Mieszkanka
1 rok temu

A może zamiast worków, kosze? Gmina Chorzele zaopatrzyła mieszkańców w takie kosze i to lepsze rozwiązanie niż dziurawiące się worki.