Miejski program wymiany źródeł ciepła cieszy się dużym zainteresowaniem. Liczba złożonych wniosków przekroczyła możliwości finansowe

Miejski program wymiany źródeł po raz kolejny cieszy się dużą popularnością. Już kilka dni po ogłoszeniu ilość wniosków przewyższyła możliwości finansowe programu.

 

– Rzeczywiście w tym roku obserwujemy większą aktywność mieszkańców przy składaniu wniosków do naszego lokalnego programu wymiany źródeł ciepła. Już 3 stycznia ilość wniosków przewyższała możliwości finansowe programu. Wnioski do nas cały czas spływają, ale na dzień dzisiejszy jest ich około dwukrotnie więcej niż zapowiadanych dofinansowań. Nabór ma charakter ciągły – mówi nam burmistrz Łukasz Chrostowski.

Budżet na zadanie wynosi 200 tys. zł, maksymalne dofinansowanie na jeden wniosek to 5 tys. zł.

– Do tej pory historia poprzednich lat pokazuje, że w większości wnioskodawców te środki wystarczyły. Warto dodać, że zwiększona liczba wniosków wynika z inwentaryzacji, którą przeprowadziliśmy w 2020 r. i terminu do kiedy niektóre piece muszą być wymienione, tj. do 31.12.2022 r.- dodaje.

 

Czy w związku z tak dużym zainteresowaniem miasto planuje zwiększyć budżet programu?

– Co do zwiększenia puli – poczekajmy. Rozpatrzymy wszystkie wnioski i podejmiemy decyzję. W ubiegłym roku wielu osobom, które zostały przyznane dotacje nie udało się zrealizować inwestycji. Część środków wróciła do budżetu, część skorzystała z tzw. „listy rezerwowej”. W tym roku zapewne będzie podobnie, już pierwsze osoby, które złożyły wniosek, a otrzymały informację że nie uda się wykonać przyłącza w tym roku kalendarzowym – składają rezygnację – odpowiada nasz rozmówca.

Przypomnijmy, że o dofinansowaniu decyduje kolejność zgłoszeń, spełnianie wszystkich kryteriów regulaminu i zrealizowanie inwestycji w terminie.

Burmistrz twierdzi, że Miasto Przasnysz wspiera mieszkańców również innymi sposobami, co ma jego zdaniem przełożenie na coraz lepszą jakość powietrza w mieście.

– Dzięki środkom z Województwa Mazowieckiego mogliśmy zakupić dodatkowe sensory pomiarów, a tablica ogólnodostępna z informacjami o stanie powietrza w poszczególnych dzielnicach Przasnysza – pojawiła się w przestrzeni miejskiej przy SP nr 2 – wyjaśnia Łukasz Chrostowski.

 

Urząd Miasta Przasnysz obsługuje również program „Czyste Powietrze”.

– Dzięki determinacji i fachowej obsłudze programu przez naczelnika wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – Huberta Kwiatkowskiego – Miasto Przasnysz jest wśród liderów na Mazowszu i zajmuje czołowe miejsce w całej Polsce – komentuje.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu

Fachowość naczelnika? Śmiech na sali. Nie wstyd tak mówić?

ANDRZEJ
ANDRZEJ
2 lat temu

Nie żebym się czepiał ,ale : Budżet na dofinansowanie 200 tys. Do jednego pieca dopłata 5 tys. ,z prostego rachunku wynika ,że można wspomóc wymianę 40 szt. pieców . Skąd więc zdziwienie że wykorzystano już limit w mieście gdzie żyje 18 tys. mieszkańców a 40 budynków znajduje się na każdym osiedlu domków jednorodzinnych .Nie wiem czy nie byłoby sensowniej wesprzeć budowę linii ciepłowniczej i przyłączyć do ciepłowni te nowe osiedla .Łatwiej zadbać o czystość spalin na jednym kominie ciepłowni niż na kilkuset kominach w domach jednorodzinnych.

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

Duży plus dla Miasta za pozyskiwanie środków na ten cel

Mosiek
Mosiek
2 lat temu
Reply to  Mariusz

Przecież to nie jest z pozyskanych środków tylko z budżetu miasta!

derekk
derekk
2 lat temu

Tak tak trzeba dbać o ekologię teraz węgiel i drewno jest bee za parę lat mówi się o gazie że też nie ma przyszłości BO NIE EKOLOGICZNY ja uważam że ENERGIA KOSMICZNA będzie 100% ekologiczna i do ogrzewania i odżywiania to jest przyszłość,przynajmniej dla oszalałej na tym punkcie Europy.