Miejski Ośrodek Pomocy społecznej przyjmuje wnioski na dodatek gazowy. Składać je można będzie po każdym opłaceniu faktury.

1 stycznia 2023 roku weszła w życie ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, tzw. tarcza energetyczna w 2023. Zgodnie z tą ustawą, będą kontynuowane działania osłonowe dla gospodarstw domowych oraz podmiotów wrażliwych (m.in. szpitale, szkoły, muzea, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, organizacje pozarządowe itp.), które zużywają paliwa gazowe do celów grzewczych.

 

Oznacza to, że osoby, które ogrzewają mieszkanie lub dom gazem, mogą otrzymać zwrot podatku VAT od ceny gazu dostarczonego w 2023 r.

– Świadczenie powszechnie nazywane jest dodatkiem gazowym, ale właściwie jest to refundacja podatku VAT – mówi nam dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu, Joanna Cieślik i dodaje, że przy tym świadczeniu obowiązuje kryterium dochodowe: 2 100 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1 500 zł dla osoby w rodzinie.

– To są dochody netto. W przypadku wniosków składanych do 31 lipca obowiązuje dochód za 2021 rok, zaś od 1 sierpnia za rok 2022 – dodaje Emilia Grędzińska, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych w MOPS.

 

Dodatek przysługuje tylko osobom ogrzewającym domy gazem z sieci i polega na zwrocie podatku VAT.

– Do nas wniosek można złożyć tylko wtedy, kiedy jest już opłacona faktura. Nie może to być faktura prognozowana. Po spełnieniu kryterium dochodowego, będziemy refundować cały podatek VAT. Opłacona faktura musi być złożona w u nas w terminie 30 dni – informuje dyrektor.

Oprócz przedstawienia faktury, równie istotne jest, by źródło ogrzewania zostało wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków CEEB.

– Warto dodać, że dochody są przeliczane tylko przy złożeniu pierwszego wniosku – podaje pracownik MOPS.

Refundacja obowiązuje od 1 stycznia 2023 do końca lutego 2024.

 

ren

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
Konrad
1 miesiąc temu

Rosyjski gaz nie chce mi się palić w kuchence co mam robić?