Miejska tarcza kryzysowa. Jaka pomoc dla przasnyskich przedsiębiorców?

Zamrożenie gospodarki z powodu wirusa COVID-19 wpędziło w kłopoty przasnyskich przedsiębiorców. Ucierpiały małe sklepy, transportowcy, restauratorzy, branża hotelowa i wiele innych. Z dnia na dzień ich oszczędności kruszały, a wielu zajrzało w oczy widmo upadłości. Teraz chcą się pozbierać i powrócić na rynek. Owszem, ogłoszono krajową tarczę antykryzysową, ale w wielu przypadkach jest ona za słaba. Kolejne firmy nie mogą z niej skorzystać i szukają pomocy gdzie indziej.

 

Swoją tarczę antykryzysową zaprezentował także Urząd Miasta Przasnysz. Jak się okazuje, ta pomoc jest mocno ograniczona przepisami prawa, dlatego  samorząd ma niewielkie możliwości wsparcia przedsiębiorców i mieszkańców którzy tracą pracę w związku szalejącą pandemią.

– Burmistrz Przasnysza opracował program pomocowy ,,Tarcza samorządowa”, który realizujemy od połowy marca. Program ten koncentruje się na załagodzeniu skutków gospodarczych związanych z epidemią koronawirusa. Zakres pomocy ograniczony jest przepisami prawa, co oznacza, że Miasto Przasnysz może wystąpić jedynie z taką ofertą, na jaką pozwalają nam przepisy – poinformował nas Łukasz Machałowski, zastępca burmistrza Przasnysza.

 

Co może nam zaoferować urząd?  – W ramach oferowanej pomocy przedsiębiorca może wystąpić o umorzenie tak w całości jak i w części, odroczenie płatności w czasie lub rozłożenie na raty należności cywilnoprawnej lub podatkowej. W zakresie podatkowym są to; podatek od nieruchomości i podatek od środków transportowych, z kolei w zakresie należności cywilnoprawnej są to czynsze lub opłaty dzierżawne z tytułu zajmowanych nieruchomości, stanowiących własność Miasta Przasnysz – dodał.

 

Rozluźnienie miejskich przepisów już niebawem

W czwartek, 16 kwietnia rząd zaprezentował nam cztery etapy rozluźnienia obostrzeń, jakie zostały wprowadzone. Poluzowanie ograniczeń będzie dotyczyć także Przasnysza, co daje nadzieję na odbudowanie lokalnych biznesów – Burmistrz zamierza także w najbliższym czasie ,,rozluźnić” dotychczas wprowadzone ograniczenia w skoordynowaniu z programem rządowym. O tym Pan Burmistrz Chrostowski poinformuje niebawem – dodał Machałowski.

Wnioski w sprawie pomocy należy składać do Urzędu Miasta, w godzinach od 10.00 – 12.00 od poniedziałku do piątku do skrzynki podawczej, znajdującej się na parterze budynku. We wniosku należy opisać swoją sytuację majątkową, a także wykazać spadek przychodów, który musi pozostawać w związku z występującą epidemią. Inną argumentację będą mieli oczywiście Ci przedsiębiorcy, którzy w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia zostali obowiązani do wstrzymania działalności np. fryzjerzy, restauracje itd., a inną ci przedsiębiorcy, którzy z jakichkolwiek powodów np. przestojowych, naruszeniem łańcucha dostaw stracili możliwość zarobkowania.

 – Wraz z wnioskiem konieczne będzie złożenie dodatkowych formularzy, niebawem opublikujemy je na stronie internetowej miasta, niemniej wnioski mogą być już składane. Pamiętać trzeba, że do wniosku należy załączyć dowody wskazujące na pogorszenie sytuacji finansowej – wskazał zastępca burmistrza.

 

w.b.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jaki
Jaki
4 lat temu

Tarcza antykryzysowa czyli to samo co wymyślił rząd tylko pod nazwą tarcza samorządowa hmmmm…. kreatywne …. Gratulacje

Zenek
Zenek
4 lat temu

To w Przasnyszu są przedsiębiorcy? Chyba pogrzebowi?