Miejsce zamontowania oświetleniowego słupa, zaintrygowało czytelniczkę. „Cóż to za pomysł?”- pyta

Do naszej redakcji napisała czytelniczka, którą zaintrygowało miejsce zamontowania słupa oświetleniowego, który wraz z inwestycją oświetlania osiedla Orlika pojawił się już jakiś czas temu przy skrzyżowaniu ulicy Sadowej z Bukową. „Pomijając kwestie bezpieczeństwa… to kto stawia słupy na środku chodnika” – pyta.

 

„Szłam od szpitala ulicą Sadową i zaciekawiła mnie intencja postawienia miejskiej latarni na samym środku chodnika, przy przejściu dla pieszych. Ciekawa jestem, kto wpadł na taki pomysł” – pisze czytelniczka. „Słup co prawda stoi w miejscu łączenia się ścieżki rowerowej z chodnikiem dla pieszych, ale prawda jest taka, że w momencie gdy drogi rowerowej od chodnika nie rozdziela żaden krawężnik, czy pas zieleni, to zarówno przechodnie, jak i rowerzyści dość swobodnie podchodzą do tematu, trzymania się danego koloru kostki chodnikowej” – przekazuje.

Zdaniem czytelniczki, takie postawienie słupa, może powodować potencjalne wypadki. „Latarnia została zamontowana przy przejściu dla pieszych, przy skrzyżowaniu. Widoczność zza garaży jest i tak słaba, teraz, trzeba jeszcze uważać na latarnię. Po ścieżce poruszają się piesi i rowerzyści, osoby na elektrycznych hulajnogach, ale i małe dzieci dopiero uczące się jeździć na rowerze. Wystarczy, że ktoś się zagapi…” – stwierdza.

O wyjaśnienie przyczyny postawienia latarni właśnie w tym miejscu, zwróciliśmy się do Urzędu Miasta w Przasnyszu. Poniżej publikujemy odpowiedź, którą otrzymaliśmy.

„Zaprojektowany i wybudowany słup oświetleniowy jest dedykowany do oświetlenia istniejącego przejścia dla pieszych zlokalizowanego w obrębie skrzyżowania ulicy Bukowa i Sadowa. Na przedmiotowym słupie zamontowana jest specjalna i dedykowana do przejść dla pieszych oprawa oświetleniowa ze specjalnym rozsyłem strumienia światła. Przedmiotowy słup, jak również cała reszta nowo wybudowanego oświetlenia w ulicy Bukowa, Sosnowa i Świerkowa, została zaprojektowana i wybudowana w oparciu o następujące akty prawne i normy oraz w oparciu o wytyczne projektowania infrastruktury dla pieszych część 4, projektowanie oświetlenia dla przejść dla pieszych:

Akty prawne:

  • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2311, z późn. zm.).

Normy:

  • PKN-CEN/TR 13201-1:2016-02 Oświetlenie dróg. Część 1: Wytyczne dotyczące wyboru klas oświetlenia.
  • PN-EN 13201-2:2016-03 Oświetlenie dróg. Część 2: Wymagania eksploatacyjne.
  • PN-EN 13201-3:2016-03 Oświetlenie dróg. Część 3: Obliczenia parametrów oświetleniowych.
  • PN-EN 13201-4:2016-03 Oświetlenie dróg. Część 4: Metody pomiaru efektywności oświetlenia.
  • PN-EN 13201-5:2016-03 Oświetlenie dróg. Część 5: Wskaźniki efektywności energetycznej.

Zamierzeniem projektowanego oświetlenia ulicznego i przejść dla pieszych, a zwłaszcza przejść dla pieszych, była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ruchu pieszych.

Przedmiotem i głównym zakresem było zapewnienie bezpieczeństwa ruchu pieszych na przejściu dla pieszych i urządzeniach drogowych alternatywnych ułatwiających przekraczanie jezdni (przejścia sugerowane lub chodnik poprzeczny) położone na drogach publicznych, istniejących lub planowanych. Pojęcie „przejście dla pieszych” należy traktować równoważnie dla pojęcia „urządzenie alternatywne ułatwiające przekraczanie jezdni” („przejście sugerowane” lub „chodnik poprzeczny”).

Głównym celem było zapewnienie widzialności pieszego na przejściu dla pieszych poprzez zaprojektowanie, a następnie zainstalowanie i utrzymanie instalacji oświetleniowych w obszarze przejść dla pieszych.

Zatem lokalizacja słupa w tym miejscu zapewnia optymalne rozmieszczenie w celu prawidłowego doświetlenia przejść dla pieszych.

Lokalizacja słupa nie została umieszczona w środku przejścia dla pieszych, ani też nie została umieszczona w środku ciągu pieszego – chodnika. Słup zlokalizowany jest w rozgraniczeniu ciągu pieszego oraz ciągu rowerowego – ścieżki rowerowej.

Uczestnicy ruchu pieszego i rowerowego przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych i tak muszą zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza rowerzyści. Zatem lokalizacja słupa nie powoduje nadmiernych trudności w ruchu pieszych i rowerzystów, wręcz przeciwnie zmusza ich do zachowania szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych. Poza tym ta lokalizacja była jedyną słuszną w celu optymalnego doświetlenia przejścia dla pieszych i nie utrudnianiu zarówno ruchu drogowego, jak i pieszych oraz rowerzystów”.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ręce opadają ♥
Ręce opadają ♥
2 miesięcy temu

Mistrzostwo świata.Ja myślę, że gospodarz specjalnie tak robi, żeby o nim mówić.Obojętnie jak,aby mówić.

Czarownica
Czarownica
2 miesięcy temu

Zajęliby się odśnieżaniem. Porobili ludziom pod domami ścieżki rowerowe i teraz każą odśnieżać. Łobuzeria! Swoim robią 10 cm pas zieleni i wysyłają ciągniczek do odśnieżania, a ty biedny robaku chwytaj za łopatę. Jak trawę latem to skoszą do gołej ziemi bez sensu. Bo latem ciepło i przyjemnie wyjść na powietrze. Niech lepiej te pieniądze przeznaczą na odśnieżanie

Ręce opadają ♥
Ręce opadają ♥
2 miesięcy temu
Reply to  Czarownica

No właśnie, skąd u nich takie pomysły?Jest to, złośliwość lub niekompetencja osób na tak ważnych stanowiskach.No cóż, pomyliliśmy się cztery lata temu, ale myślę, że na wiosnę już wpadki nie będzie i tu jest gorący apel o rozwagę do wyborców.

Hanna
Hanna
2 miesięcy temu

Czytelniczka zdziwia. Najlepiej niech by było ciemno i niebezpiecznie, jak kiedyś. Przecież widać kupę miejsca po obu stronach. Dodatkowo lampa oświetlając przejście i okolicę garaży rozdziela ścieżkę rowerową od chodnika. Czepiać się tego co dobre…

jana
jana
2 miesięcy temu
Reply to  Hanna

Jeżeli pani twierdzi ,że to jest ok to życzę dobrego samopoczucia. Widzi pani „kupę miejsca” i najprawdopodobniej tamtędy pani nie chodzi. Można zobaczyć ,ale kupę pozostawioną przez pieska.Tak na marginesie , powyższe wyjaśnienie urzędnika to masło maślane w koło powtarzane wątki.Gratulacje 🙂

Ora
Ora
2 miesięcy temu
Reply to  jana

A czyż nie można było wykorzystać słupa istniejącego pod ścianą garaży ? Trzeba było zainstalować dwie lampy i byłoby po problemie!

Jolka
Jolka
2 miesięcy temu
Reply to  Ora

No ale tępym urzędasom trzeba wszystko pokazać PALUCHEM!!!

Ora
Ora
2 miesięcy temu
Reply to  Hanna

Nie w tym rzecz żeby było ciemno, ale bezpiecznie. Skoro już tak musi być to może namalować chropowate pasy, tym bardziej, że to dzieje się przed przejściem dla pieszych.

Niusia
Niusia
2 miesięcy temu
Reply to  Hanna

Pani Hanno albo Pani tam rzadko chodziła albo jeźeziła samochodem zanim ta lampa powstała w nocy było dość dobrze widoczne to przejście.

Marek
Marek
2 miesięcy temu

Mając tyle miejsca po obu stronach trudno wleźć na prawidłowo zamontowaną lampę. Przecież to rozwiązanie stosowane wszędzie, rozdziela ścieżkę od chodnika i zmusza do ostrożności przed ulicą. Oj droga Pani, nie szła pani tamtędy chyba kiedy było ciemno jak w….

Bruno
Bruno
2 miesięcy temu

Urzedniczy bełkot czyli robienie z ludzi głupków.

Miki
Miki
2 miesięcy temu

Jakby nie można było postawić słupa przy garażu za to z dłuższym ramieniem…

Ora
Ora
2 miesięcy temu
Reply to  Miki

I o tym napisałam wyżej:)

Wolski
Wolski
2 miesięcy temu

Kto to taką wyczerpującą odpowiedź przygotował w urzędzie miasta? Żeby to o jednym słupie tyle napisać xD strach zapytać o inne inwestycje burmistrza. A nie, czekajcie…..jakie inne inwestycje

IGNAC
IGNAC
2 miesięcy temu
Reply to  Wolski

To chyba ten co zawsze podpiera się przepisami, które mu pasują .

Mariano_Italiano
Mariano_Italiano
2 miesięcy temu

Wszytko jest zrobione zgodnie z przepisami prawa prawda, tylko ciekawe czy tego słupa nie można było wbudować w innym miejscu, a oprawę zamontować na wysięgniku….

Gość
Gość
2 miesięcy temu

A co mówią przepisy o usytuowaniu znaków drogowych na ścieżce rowerowej? Przecież tam też stoją znaki na środku ścieżki i stwarzają zagrożenie

Gość
Gość
2 miesięcy temu

Na drodze dla rowerów znaki umieszcza się w odległości nie mniejszej niż 0,50 m od krawędzi tej drogi, a w przypadku znaków umieszczanych nad drogą dla rowerów, wysokość umieszczenia znaku powinna wynosić nie mniej niż 2,50 m.

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu

Słup miał za zadanie poprawić bezpieczeństwo oświetlenia wieczorem przejścia dla pieszych i ok. Ale usytuowanie go w pasie środka ścieżki stwarza ewidentnie duże ryzyko wypadków przez gapowiczów. Można to rozwiązać wykorzystując istniejący słup albo przenieść latarnie bliżej lewej strony przejścia dla pieszych i po kłopocie.

Krzysztof
Krzysztof
2 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Oświetlenie powstało po to, żeby w nocy nikt nie rąbnął po ciemku w ten słup. Logiczne?

Krzysztof
Krzysztof
2 miesięcy temu

Przede wszystkim to przejście dla pieszych w tym miejscu, w tej sytuacji usytuowania budynków to jakieś nieporozumienie. Proszę na to spojrzeć z perspektywy kierowcy wyjeżdzającego z ulicy Bukowej na ulice Sadową. Dziwie się Policji Ruchu Drogowego, że nie zwróciła na to uwagę.

IGNAC
IGNAC
2 miesięcy temu

Ciekawe stwierdzenie, iż piesi a w szczególności rowerzyści zachowują szczególną ostrożność przed przejściem/przejazdem na drugą stronę.

jak
jak
2 miesięcy temu

Czyżby Pan Sławomir nie spostrzegł tego przypadku?Owszem jak załatają dziurę w jeżdni to na Fb ” interweniowałem , wykonano” i tak w koło panie Macieju.

Krzysztof
Krzysztof
2 miesięcy temu

Ewidentny nonsens. Idąc tym torem myślenia powinny się pojawić słupy, znaki drogowe ostrzegawcze na liniach ciągłych między pasami jezdni, itp. oczywiście „dedykowane” dla bezpieczeństwa kierujących pojazdami. wszak ślepi nie jeżdż.
I tak na marginesie – dedykuje się komuś z wdzięczności jakiś prezent: książkę, piosenkę… Ostatnio dedykuje się czołgi, rakiety, drony bojowe. Z trudem przełykam kolejne dedykacje…
A ten słup na środku chodnika (nie jest on pierwszym w naszym mieście) dedykuję pomysłodawcom, gdy zjadą się rowerem z przechodzącymi pieszymi, skręcającymi akurat samochodami…