Miejsce umieszczenia reklamy wzbudziło zdumienie i oburzenie u czytelniczki. „Pęd do pokrycia wszystkiego banerami jest niezrozumiały”

Do widoku reklam w przestrzeni miejskiej przyzwyczailiśmy się na tyle, że prawie ich już nie zauważamy. Prawie. Czasem bowiem te pojawią się w na tyle nietypowym miejscu, że są w stanie wywołać dyskusję.

 

Reklama jest wszechobecna w naszym codziennym życiu: jest w telewizji, w radiu, internecie, gazecie i na ulicy. Tablice reklamowe stawiane są przy drogach, banery wieszane na blokach, kamienicach, sklepach. Reklamą obklejone są również słupy, a czasem i drzewa.

Reklam jest tyle, że często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo nasza przestrzeń jest oklejona. Na nowo dostrzegamy je jedynie przy okazji wyborów, gdyż wówczas banerów pojawia się zdecydowanie więcej, a twarze kandydatów patrzą na nas z niemal każdego płotu przy głównych ulicach.

Od czasu do czasu reklamy pojawią się jednak w miejscu można rzec nieoczywistym. I wówczas stają się zaczątkiem dyskusji na temat przestrzeni miejskiej. Taka sytuacja dotyczy budynku Cechu Rzemiosł Różnych widocznego z biegnącej przez Przasnysz drogi krajowej. Budynek choć sam w sobie zbyt urokliwy nie jest i trudno oskarżać wiszące na nim banery o jego oszpecenie, to ma jednak jeden charakterystyczny, niepowtarzalny element, który został zasłonięty właśnie reklamą – najpierw jednego ze sklepów, potem  banerem kandydatki w wyborach parlamentarnych.

Mowa o płaskorzeźbie znakomitego, cenionego w Polsce i na świecie artysty, przasnyszanina, Honorowego Obywatela Miasta, Edmunda Majkowskiego.

– Rzadko chodzę tą drogą, reklamę na budynku zobaczyłam w internecie, na jednej z grup facebookowych, na której mieszkańcy zamieszczają zdjęcia z miasta („Przasnyski album zdjęć” – konkurs fotograficzny – red.). Dla mnie to jest nie do przyjęcia. Edmund Majkowski to rzeźbiarz klasy światowej. Dziwię się, że ktoś się zgodził na to, by jedno z jego dzieł przykryć banerem- przekazuje nam czytelniczka. – Dosłownie ręce opadają, rozumiem istotę reklam, rozumiem chęć zysku, ale są chyba jakieś granice. Pęd do pokrycia wszystkiego, co możliwe, banerami i planszami jest dla mnie zupełnie niezrozumiały – dodaje.

– Ja jestem przeciwko. Dla mnie to takie same działanie, jak zaśmiecanie wspólnej przestrzeni. Warto ten temat poruszyć w mediach. To nasze lokalne dziedzictwo, o które powinniśmy dbać szczególnie – podsumowuje.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkanka
Mieszkanka
25 dni temu

Nasuwa się pytanie do właściciela tego budynku dlaczego wyraża zgodę na umieszczanie banerów w takich rozmiarach? Sam budynek prosi się o odnowienie, jest w samym centrum miasta, przy jednym z większych rond, więc powinien być raczej wizytówką miasta a nie szpetnym elementem krajobrazu, zaklejonym mniej lub bardziej efektownymi banerami…

MoGa
MoGa
25 dni temu
Reply to  Mieszkanka

jego budynek to niech robi co chce

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
25 dni temu
Reply to  MoGa

No właśnie nie. Takie myślenie powoduje, że mamy cały kraj upatrzony budynkami obklejonym takimi szmatami.

Jedź chociażby do Niemiec, Szwecji czy Norwegii. Zobacz, jak tam wyglądają małe miasta. I nas wszędzie szyldy, reklamy i wizualny bu*del.

MoGa
MoGa
24 dni temu

ale wielka reklama media expertu na bloku nikogo w oczy nie kole

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
24 dni temu
Reply to  MoGa

Mnie kole.

Lok
Lok
25 dni temu

Ktoś zezwala, to wieszają, płacą i może także dzięki temu ktoś ma dodatkowe pieniądze a może dzięki tym środkom odnowi rzeźbę

Anna
Anna
25 dni temu

A jak po drzewach wieszał kandydat pis to cisza była…

komentator
komentator
25 dni temu
Reply to  Anna

Nie zagłosuje nigdy na nikogo tylko dlatego, że lansuje się na banerach. Działalność na rzecz miasta, mieszkańców, środowiska to pewnie zbyt dużo.

Tomasz
Tomasz
25 dni temu
Reply to  komentator

dokładnie, mamy wysyp 'działaczy’ co sa znani z twarzy z baneru natomiast nieznani z działań w czasie kadencji….

Mieszkaniec
Mieszkaniec
25 dni temu

Jak ktoś pozwala to jego wola
Bardziej byśmy woleli żeby w 2tyg po wyborach pozabierali WSZYSTKIE bo PIS dalej wisi po słupach jeszcze z parlamentarnych .. np. Przy pasjonistach

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
25 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

PiS może jeszcze nie zauważył, że orzefrali wybory i wypdalaoby się stosować do prawa…

MMB
MMB
25 dni temu

PIS to wybory wygrał, tylko zlepek partyjny się utworzył który rządzi, ale niedługo się rozpadnie

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
25 dni temu
Reply to  MMB

Pomarzyć zWsze sobie możesz leży Harnasiu.

Arkadiusz
Arkadiusz
25 dni temu

Wybory

Waldemar
Waldemar
25 dni temu

Budynek jest własnością Cechu Rzemiosł Różnych. Kiedyś to była poważna organizacja zawodowa w naszym mieście. Budynek był budowany z składek członków Cechu zbieranych przez wiele lat. czyli z środków publicznych. dziś rzemieślników została garstka i po prosu nie stać ich na utrzymanie tak dużego budynku. Moim zdaniem budynek powinien zostać przekazany na rzecz miasta i przeznaczony na cele publiczne np. żłobek dla dzieci.

Ela
Ela
25 dni temu
Reply to  Waldemar

Dla kogo żłobek ? , przecież ma być aborcja na życzenie !!

Tomasz
Tomasz
25 dni temu
Reply to  Ela

dla dzieci imigrantów z Afryki których niedługo 'dostaniemy’ w darze od cioci von der Layen

MoGa
MoGa
24 dni temu
Reply to  Tomasz

wystarczy nam tych co pisowcom zapłacili za wizy

MoGa
MoGa
24 dni temu
Reply to  Ela

widzisz ela ciebie nie zdążyli wyskrobać

Olo
Olo
25 dni temu

Edmund Majkowski był autorem medalionu upamiętniającego generała Karola Świerczewskiego.
Gen. Świerczewski był alkoholikiem i nieobliczalnym dowódcą. Rozkazy wydawał po pijaku, brawurowo ryzykował życiem innych żołnierzy i swoim. Gen. Karol Świerczewski należał do największych bohaterów komunistycznej propagandy.
Może więc lepiej zasłaniać te „dzieła”?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
25 dni temu
Reply to  Olo

Prokurator stanu wojennego jest dziś sędzią TK i jakoś prawym i sprawiedliwym to nie przeszkadza.

Czasy były takie jakie były, jeśli jego przygoda z PZPR ograniczała się do wykonania medalu to wielkiego problemu chyba nie ma…

Bunia
Bunia
25 dni temu
Reply to  Olo

80% tych celebrytów filmu,, piosenki, sztuki etc to były takie Majkowskie. Od Maryli od 'Małgośki’ po kabareciarzy, Gajosy i Bońki w piłce noznej. dla władzuchny za frukta (posada, kontrakt, wyjazd za granicę) robili by medale i proporczyki z Gierkiem

komentator
komentator
25 dni temu
Reply to  Olo

Można było rzeźbić ofiary komunizmu i samemu się nią stać. Wielu ludzi mądrych i uczciwych, żyło tak jak się dało a inni tak jak było wygodne. Na przykład zapisywali hurtem wszystkich uczniów szkoły do towarzystwa przyjaźni polsko radzieckiej.

Waldemar
Waldemar
24 dni temu
Reply to  Olo

Wykonywanie rzeźb było zawodem E. Majkowskiego. Żeby żyć musiał pracować. Jeśli ktoś zlecił mu wykonanie medalionu Świerczewskiego to go po prostu wykonał. Wykonywał również pracę dla kościoła. Wystarczy iść pod kościół OO Pasjonistów. Za krzyżem katyńskim na ścianie kościoła jest rzeźba E. Majkowskiego wykonana w latach sześćdziesiątych w kształcie krzyża. Za taką rzeźbę można było mieć wtedy kłopoty. Majkowski ja podarował OO. Pasjonistom. Można też zajrzeć na cmentarz. Przy głównej alejce po prawej stronie jest płaskorzeźba na nagrobku żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie wykonana przez E. Majkowskiego w latach realnego socjalizmu. Przypinanie łatki komunisty Majkowskiemu jest nie stosowne. Prywatnie… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
25 dni temu

Mowa o płaskorzeźbie znakomitego”… no to szkoda że miasto jakoś nie wypromowało tego, nie wiedziałem że to taki rarytas na elewacji starego obskurnego kloca

Mike
Mike
24 dni temu

Powinny być podatki od reklam tak to walczą o środowisko a później wszystko leży na wysypiskach albo po rowach

Alina
Alina
24 dni temu

Od lat obserwuję sytuację ,w której w okresie przedwyborczym na budynku CECHU,zawieszano/zawiesza się banery z kandydatami. Dziwię się,że dopiero teraz ktoś zareagował. Budynek CECHU jest bardzo dobrze usytuowany ,więc nie dziwię się, że wykorzystywany jest w w/w celach

jano
jano
24 dni temu

Tym z ZSL wszystko wolno