Miasto zabezpieczyło ponad 2,3 mln zł na linię Przasnysz – Zegrze. Nie wszyscy radni wierzą, że powstanie

W czasie ostatniej sesji radni miasta Przasnysz zagłosowali za zabezpieczeniem środków finansowych  na projekt „Budowa linii kolejowej Zegrze – Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolei Północnego Mazowsza”.

 

Samorząd Przasnysza jest jednym z 18 partnerów projektu pn. „Budowa linii kolejowej Zegrze – Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolei Północnego Mazowsza”, który został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach Programu Kolei+. W ramach projektu zostanie przygotowana dokumentacja oraz wykupione grunty pod przyszłą inwestycję. Wkład własny samorządów biorących udział w projekcie to kwota niespełna 46 mln zł, w tym wkład Przasnysza ok. 2,3 mln zł rozłożone na 6 lat.

Przed głosowaniem nad zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej głos zabrał obecny na sesji Artur Borkowski, burmistrz Serocka.

 

– Jesteśmy po kolejnym pozytywnym etapie wspólnych działań. Nasz wniosek zakwalifikował się do  dofinansowania. Szacunkowy koszt projektu to 309 mln zł, zaś udział wszystkich samorządów to 15 procent (niecałe 46 mln zł). Największy udział z tego, bo aż 53,5 proc. gwarantuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (24,5 mln zł). Teraz liczymy na spójne podejście samorządów – mówił.

W czasie spotkania odniósł się również do samej inwestycji. Padły słowa o tym, że zaproponowane są 3 warianty linii i na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, która z nich zostanie ostatecznie wytypowana do realizacji.

– Różnica miedzy wariantami to ok. 10 km długości linii i ok. 400 mln zł. Przygotowane studium samo w sobie potwierdziło zasadność inwestycji. Szacujemy że po wybudowaniu linii, na tym szlaku przemieszczało by się nawet 3 tys. osób dziennie, co odciążałoby infrastrukturę drogową. Niezależnie od tego co my tu prowadzimy jako samorządy, PKP PLK również dostrzegają istotność tej linii – wyjaśniali goście z Serocka.

Szacowany koszt całej inwestycji ma wynosić ponad 2 mld złotych.

– Celem programu jest uzyskanie do 2028 roku pozwolenia na budowę. Dla nowej linii kolejowej wbrew pozorem okres 6 lat to nie jest dużo czasu. Sama realizacja robót wchodzi w kalendarz, który wykracza poza Kolej Plus – dodał burmistrz Borkowski i stwierdził, że do końca roku zakończyć się ma budowa linii z Zegrza do Michałowa – Regimina, co oznacza, że linia Przasnysz – Zegrze będzie faktycznie linią prowadzącą do Warszawy.

O swoich wątpliwościach co do budowy linii mówił radny Sławomir Czaplicki. Pytał o to, na podstawie  jakich kryteriów zostały rozłożone koszty na poszczególne samorządy, zaznaczając, że jego zdaniem samorząd, który jak w przypadku Przasnysza, nie potrzebuje wykupować gruntów, ten udział powinien mieć mniejszy. Radny pytał również o wariant wyboru linii (nie tak dawno podane zostały informacje, jakoby ta kończąca się na strefie gospodarczej w Sierakowie miała być wiodącą).

Burmistrz Serocka stwierdził, że w przypadku kosztów posługiwano się kryterium solidarnościowym i poszczególnymi szczeblami samorządów, gdyż na tym etapie trudno byłoby mówić o szczegółach i precyzyjnie według bardzo konkretnych kryteriów te koszty rozdzielić. Powtórzył też, że kwestia wyboru ostatecznego wariantu jeszcze przed samorządami.

 

– Co jeśli okaże się, że linia będzie nierentowna? – dopytywał radny Czaplicki. – Dziś widzimy jak funkcjonuje transport z Przasnysza w kierunku Warszawy i naprawdę trudno sobie wyobrazić przy tej mobilności społecznej, że zapotrzebowanie będzie mniejsze – usłyszał w odpowiedzi.

Radny nie był usatysfakcjonowany odpowiedziami, zaznaczając, że niewiele konkretów z nich wynika.

Nie zgodził się z nim radny Arkadiusz Chmielik.

– Dziś podejmujemy kwestie strategiczne na następne kilka, a może kilkadziesiąt lat. Dziś stoimy przed szansą jakiej do tej pory nie było, więc jak teraz się coś nie uda, to długo już takiej mieć nie będziemy. Ja nie mam aż tylu wątpliwości, chcielibyśmy znać odpowiedzi na wszystkie pytania, czasem jednak musimy trochę zaryzykować bo inaczej do niczego nie dojdziemy.

Do zagłosowania za przyjęciem zmian w WPF zachęcał również burmistrz Łukasz Chrostowski.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
35 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Widzę że zapędy do bajkopisarstwa przeniosły się z Powiatu do UM. Ludzie, ogarnijcie się. Dziś kosztorys macie na 2 miliardy, więc realnie to będą 4 miliardy jak nic. Kto Wam dołoży? Święty Mikołaj, czy Wróżka Zębuszka?

mixus
mixus
1 rok temu

Ty w ogóle nie jesteś prawdziwy. Znam wielu Marków, oni są prawdziwi. Zmień na Marek fałszywy.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  mixus

Fajnie, że znasz wielu Marków. Gratuluję. Mam nadzieję że są równie fajni jak ja 😉.

PIS_fan
PIS_fan
1 rok temu

Ludzie, jezeli nie chcecie podlaczenia do Ciechanowa bo bardziej interesuje nas Warszawa a nie Zegrze w ktorym nic nie ma oprocz zalewu.Zatem rozpatrzcie podlaczenie sie do nitki kolejowej duzo bardziej na poludnie od Ciechanowa np. w okolisach Gasocin jakies 14.5 km od ciechachowa na poludnie.Spojrzenie na calosc takiego polaczenia w kierunku Warszawy daje i tak w miare prosta i szybka linie do warszawy. Musielibysmy zrealizowac okolo 32 kilomentry polaczenia kolejowego bez wiekszych ciekow i rzek . Proste .Prosze znajdzcie linie-nitke kolejowawarszawa Ciechanow (nie jest prosta) a pozniej podlaczcie Przasnysz do tej nitki w okolicach Gasocina. To naprawde da sie zrobic… Czytaj więcej »

Monika
Monika
1 rok temu
Reply to  PIS_fan

Drogi Panie ta linia jest do samej Warszawy, tylko że obecna linia kolejowa kończy się w Zegrzu a to jest kontynuacją więc nadano jej nazwę Przasnysz-Zegrze. Myślcie zanim coś napiszecie

PIS_fan
PIS_fan
1 rok temu
Reply to  Monika

Szanowna Pani Moniko. Prosze mi nie kitowac piertul bo za stary jestem , mam odpowiednie wyksztalcenie , doswiadczenie z kilku krajow, realizacji, projektowania i inwestycji.Ja rozumiem ze Zegrze Poludniowe mialo kiedys polaczesnie kolejowe z Warszawa-obecnie niszczejacy niemal rozebrany odcinek 2.7 kilometra do bylej stacji Zegrze Poludnie od rozjazdu na Nieporet. Poludniowa strona od Zalewu Zegrzynskiego/Narwii.Dokladnie istniejace stacje na poludniu od tegoz zalewu to Michalow-Reginow i ostatnia Wieliszew. . Czy zauwazyla Pani potezny zalew Zegrzynski przez ktory nie prowadzi zaden istniejacy most kolejowy? Czy zdaje sobie Pani sprawe jakiego rzedu koszty stanowi doprowadzenie do wykonanania takiego mostu badz tunelu i przeprawienie… Czytaj więcej »

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Zero konkretów Pan Burmistrza Serocka. Ta linia to obiecanki cacanki, a ponad 2 miliony trzeba dać z naszej kasy. Przyjeżdża człowiek i nie odpowiada konkretnie na pytania. Śmierdzi to z daleka.

Kasia
Kasia
1 rok temu
Reply to  Andrzej

2 miliony? To się może okazać wór bez dna a na końcu Przasnysz nic z tego może nie mieć.

Ela
Ela
1 rok temu
Reply to  Andrzej

Oj Sławomirem mocno trąca. Dzisiaj wymyślił sobie nick „Andrzej” 😄

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Ela

Oj Ela, Ela. Nie łykaj tak pisowskiej propagandy, bo się zadławisz.

Kasia
Kasia
1 rok temu

Pan radny Chmielik, ryzykować to może własnymi pieniędzmi, a nie łatwo o bez konkretów wydawać nasze.

Zośka
Zośka
1 rok temu
Reply to  Kasia

Stado debili …tuczonych z publicznych pieniędzy

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

W większości nie wierzą, że to powstanie, tylko siedzą cicho. Jeden pyta i dobrze. Bo pieniądze trzeba dać, a informacji żadnych nie ma.

Ela
Ela
1 rok temu
Reply to  Tomasz

Oooo. I Tomaszem Sławomir się też nazywa. Trzy lica 😄

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Ela

Napisz lepiej pisiaro, skąd wziąć pieniądze na realizację tej linii. Bo ta banda już doprowadziła ten kraj do ruiny.

Gertruda-vel-Nadiezda
Gertruda-vel-Nadiezda
1 rok temu

chcielibiscie Maro zwalic to na pis zamiast plandemie i wojne waszego puitinsyna . Za twojego szwaba juz bysmy mieli granice kacapsko-szwabska na polskiej ziemi i kwitlby dobrobyt.Tajna agenda paktu Rapallo o przywroceniu wspolnej granicy kontynuowana za Thuske otwarcie ujawniona w amerykanskim filmie historycznym..
Maro granice szwabsjko -kacapska na terenie Polski przywroc-SARKAZM.

Ela
Ela
1 rok temu

Czaplicki się czepia, bo dla niego najważniejsza jest linia z Ostrołeki na Chorzele 🤬 Chyba najlepiej dla niego, to jakby w Przasnyszu nie było nic, a w Chorzelach wszystko. Aż dziwię się, że nie wyprowadził się tam jeszcze. Wstyd i hańba, że takiego narwańca mamy w radzie. Kilkadziesiąt samorządów za, a jedyny Czaplicki ma jakieś wątki. Idź już człowieku, bo cię słuchać się nie da

Krystyna
Krystyna
1 rok temu
Reply to  Ela

Jeden z nielicznych radnych, który robi coś dla swojego okręgu i dla Przasnysza to właśnie Sławek Czaplicki. I bardzo dobrze, że pyta bo to pieniądze ludzi a nie czyjeś prywatne. Potem nie ma na chodniki, czy ulice. Tyle kasy co on załatwił u Struzika dla Przasnysza to tylko buc brawo. W naszym okręgu zawsze możemy na niego liczyć. Po to jest radnym, żeby dbać o Przasnysz nievo Serock.

Olgierd B.
Olgierd B.
1 rok temu
Reply to  Krystyna

I tak się Czaplicki nazwał Krystyną. Wszystkie komentarze chwalące Czaplickiego pisane są na jedno kopyto. Tylko imiona zmienia, a pisze jedna i ta sama osoba. Zgadnijcie kto hahahahaahahah

Danuta
Danuta
1 rok temu
Reply to  Ela

Wstyd i Hańba to te wasze pisowsko pełowskie rządy. Miasto i powiat na dno ciągnięcie. Sławek Czaplicki robi dla Przasnysza i swojego okręgu więcej niż wy razem wzięci i to was boli. I jeszcze to, że on was się nie boi i walczy o ludzi, wy boicie się go jak ognia. Ela zamelduj panu fotce, że robiłaś co mogłaś, ale za ciency jesteście na niego.

Ela
Ela
1 rok temu
Reply to  Danuta

Jedyną osobą, która musi komuś meldować jest Czaplicki, który zdaje raporty prosto do Chorzel i BYŁEGO starosty. Wpatrzony w niego, jak w bóstwo. Najbardziej negatywna postać samorządów przasnyskich. I powiatu i miasta

Adaś
Adaś
1 rok temu

Przed każdym końcem kadencji karmią nas jakimś gównem, człowiek myślący budowałby łacznik z Ciechanowa przez Przasnysz do nowej nitki w Chorzelach. Mielibyśmy wtedy połączenie tak z Warszawą jak i z Gdańskiem czy Olsztynem. Przestańcie mydlić nam oczy i kończcie tą nieszczęsną jedyną kadencję.

Danuta
Danuta
1 rok temu
Reply to  Adaś

Tego chciał Szczepankowski z Czaplickim i na to załatwili pieniądze. Linia z Ciechanowa do Przasnysza i Olsztyna już by się budowała. PiS ją olał i teraz trzeba płacić za cuda niewidy które nigdy nie powstaną. Widział ktoś linię kolejowa która kończy się w Mieście i nie idzie dalej? Toż to bujda na resorach.

Ela
Ela
1 rok temu
Reply to  Danuta

Duet Czaplicki Szczepankowski budował też basen w Przasnyszu i miał mnóstwo tajemniczych inwestorów na strefie. Ile z tego zrobili? Bajkopisarze i tyle. Tylko gadają, mamią ludzi, ale są na szczęście tacy, co widzą, co się dzieje

wieSiek
wieSiek
1 rok temu

Do Ciechanowa, do Mławy będzie można dojechać przez Warszawę…
Jakby, że to super…

Danuta
Danuta
1 rok temu

Wstyd i hanba to te wasze PiSowsko Pełowskie rządy powiatowe. Boli dupka bo dba o ludzi i się was nie boi, wytyka błędy i robi działa dla ludzi. A najlepsze, że wy się go boicie jak ognia.

Miód
Miód
1 rok temu
Reply to  Danuta

Nie ośmieszaj się. Poniżasz się takimi komentarzami .

Ela
Ela
1 rok temu
Reply to  Danuta

Boi się, bo jest zależny od BYŁEGO starosty z Chorzel. Te pyskówki, to zasłona dymna

Przasnyszanka
Przasnyszanka
1 rok temu

Koszt budowy 2 miliardy zł, szacowana liczba pasażerów 3 tysiące dziennie. Przy założeniu, że każdy bilet będzie kosztował 100 zł, inwestycja zwróci się po 18 latach. Oczywiście pod warunkiem, że funkcjonowanie linii będzie w 100% darmowe – nie będzie kosztów energii elektrycznej, zakupu i eksploatacji pociągów, pensji maszynistów i konduktorów, czy jakikolwiek napraw. Dodam, że linia Zegrze-Przasnysz ma być linią wyłącznie pasażerską i nie będzie służyć transportowi towarów. Pomysł rodem z księżyca!

wieSiek
wieSiek
1 rok temu
Reply to  Przasnyszanka

Szkoda, że do węzła we Włoszczowej nas nie chcą podłączyć…

Zośka
Zośka
1 rok temu

Debil na górze, debil na dole…qrwa kto płodzi takich wybitnych przygłupòw

Grażyna
Grażyna
1 rok temu

Przypomnę oświadczenie Zenona Szczepankowskiego w tej sprawie. Mówi wszystko : W sławnym Programie Kolej + do 2028 r. zostanie wykonane, częściowo za pieniądze samorządów, Studium Projektowo-Techniczne. To nawet nie dokumentacja pod pozwolenie na budowę. To tylko wsparcie z pieniędzy podatnika celów wyborczych. Jeśli za kilkadziesiąt lat powstanie jakaś infrastruktura kolejowa na tym kierunku, to tylko do miejscowości podwarszawskich. Na dalszej trasie studium pokaże nieopłacalność inwestycji. Samorządy przasnyskie muszą się zadowolić tylko autoreklamą i drogim zakupem głosów wyborczych. Tymczasem porzucony II etap projektu kolejowego, który obejmował łącznik Ciechanów-Przasnysz-Chorzele mógł być zrealizowany w latach 2023-2026. Autorem tego projektu była jednak poprzednia rada… Czytaj więcej »

Ela
Ela
1 rok temu
Reply to  Grażyna

Oooo. I Grażyna. Nikomu nie chciało by się pisać takich wywodów. Widać ewidentnie retorykę radnego. Od rana bezRadny poci się i ściska, żeby tu propagandę siać i na siłę przekonywać. Idźże już stąd, bo mdli jak się czyta te wasze brednie

Edek
Edek
1 rok temu

Was tylko kijami walic po plecach bo na nic nie zaslugujecie. Kolej do wawy? Chyba wam sie przyśniło. Zaiwaniac na piechote jak sie nie podoba. Sami glupcy.

Jola
Jola
1 rok temu

to nawet dwie trtakcje beda? jak na obrazku
ooole wypas. Nawet w marzeniach bym o tym nie pomyslala. Tyyyle
ziemi terenu pod to wykupia. Rewelka.
Do tej pory myslalam ze do Zegrza bedzie tylko jedna linia a mijac sie w dwie strony beda na jakis odcinkach , stacjach, w kilku miejscach.
Az korci czlowieka na rozmach pociagniecia tunelu przez zalew Zegrzynski.