Miasto walczy o utrzymanie dofinansowania na budowę ścieżki przy Węgierce i zagospodarowania „Wembley”. Może stracić blisko 5 milionów złotych

Samorząd Przasnysza walczy, aby nie stracić dofinansowania z programu Polski Ład w wysokości 4,9 mln zł na „Podniesienie walorów turystycznych miasta poprzez utworzenie ścieżki turystycznej w Parku Miejskim i zagospodarowanie terenu przy ul. Orlika (Wembley)”. Przetargi na realizację zamierzeń ogłaszano w ubiegłym roku dwukrotnie. Dzięki pozytywnej opinii premiera, samorząd podjął kolejną próbę wykorzystania środków, ale również trzecie postępowanie musiało zostać unieważnione. Tymczasem zegar tyka…

 

Początkowo planowano realizację inwestycji, składającej się z trzech zadań. Prócz rewitalizacji wyspy i „Wembley”, miało się również zmienić oblicze dawnego basenu na Zawodziu. Niestety – nic z tego, ponieważ w obu ogłoszonych w ubiegłym roku przetargach nie było chętnych wykonawców. Tak upłynął termin, którego przekroczenie spowodowało, że dalszych postępowań nie można było ogłaszać.

 

Zmniejszono zakres i wysokość dofinansowania

Władze miasta nie dały za wygraną i ratunku szukały u samego premiera, dzięki czemu udało się wykorzystać zmianę zasad programu Polski Ład i złożyć wniosek o przyznanie środków ze zmniejszonym zakresem inwestycji. Jednocześnie spadła niestety kwota dofinansowania, którą zmniejszono z 5,3 do 4,9 mln zł.

W marcu br. wniosek uzyskał akceptację, co umożliwiło ogłoszenie kolejnego przetargu, nieobejmującego wszakże rewitalizacji terenu po dawnym basenie na Zawodziu, która została przełożona na bliżej nieokreśloną przyszłość.

 

W lipcu ogłoszono przetarg na dwa zadania

Dzięki środkom z Polskiego Ładu miasto chce utworzyć ścieżkę turystyczną w Parku Miejskim wraz z mostkami na rzece Węgierce, co zakłada budowę nowej kładki pieszo-rowerowej o długości ok. 32 m na ul. Zawodzie oraz utworzenie strefy wypoczynku przy ul. Orlika, obejmującej budowę boiska wielofunkcyjnego, siłowni zewnętrznej, placu zabaw, skateparku z częścią do Squasha, budowę kolejki tyrolskiej, toalet i oświetlenia LED.

 

W sierpniu musiał zostać unieważniony

Niestety, przed kilkoma dniami (18 sierpnia br.) ponowie ogłoszony przetarg został unieważniony, ponieważ zgłosił się wykonawca tylko jednej części zadania, obejmującej roboty przy zalewie. Na modernizację Wembley chętnych nie było, co godzi w skomplikowany regulamin finansowania inwestycji z programu Polski Ład. Jeśli taki stan rzeczy się utrzyma, a miastu nie uda się wyłonić wykonawców obu części inwestycji do października 2023 r., pieniądze z Polskiego Ładu przepadną, a wraz z nimi marzenia o upiększeniu dwóch ważnych części Przasnysza.

 

Trwa walka z czasem

Jeszcze tego samego dnia samorząd postanowił ogłosić kolejne postępowanie. Termin składania ofert tym razem mija 9 września 2023 r. Okres realizacji zamówienia wynosi 6 miesięcy. Naczelnik Inwestycji Miejskich Agnieszka Mikołajewska jest dobrej myśli, ponieważ samorząd zadbał tym razem o lepsze rozpropagowanie przetargu. Nam pozostaje trzymać kciuki, aby postępowanie zakończyło się wyłonieniem wykonawcy, bowiem strata blisko 5 mln zł byłaby dla miasta wyjątkowo bolesna.

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
magda
magda
30 dni temu

To ten pomysł z mostem na Zawodzie? Ludzi nie stać na zakupy a tych dwóch smarkaczy takie fanaberie wymyśla.

Amdrzej ojciec magdy
Amdrzej ojciec magdy
30 dni temu
Reply to  magda

Magda Twoja opinia to jest tak ważna i ma wpływ na życie Przasnysza jak wyrazie papierem toaletowym. Dobrze że chociaż tu możesz popisać bo nawet prywatnie nikt cię nie chce słuchać

Amator
Amator
29 dni temu
Reply to  magda

Masz lepszy pomysł? Może cygańskie wozy dla bezdomnych? Skrócenie drogi o pół kilometra dla setek ludzi, którzy chodzą po kila razy dziennie to spora korzyść. Zwłaszcza, że z dala od drogi nie będą musieli tak bardzo pilnować dzieci. Tych pieniędzy i tak by się nie dało wydać na darmowe kebsy.

Jan
Jan
30 dni temu

Pamiętam, że pan burmistrz w kampanii wyborczej (2019) głosił hasła, iż wie jak zadbać o miasto.Miał pomysły na wszystkie bolączki Przasnysza i co, pomroczność jasna nastąpiła?Zagoniłeś się chłopie, ale coś zarobił toś zarobił i wystarczy tej komedii.Wracaj chłopcze skąd przyszedłeś, to są poważne sprawy dla poważnych ludzi.

Kalina
Kalina
29 dni temu
Reply to  Jan

Wybraliście nieodpowiednią osobę na to stanowisko i teraz macie efekty,przy następnych wyborach dobrze się zastanówcie, bo do rządzenia trzeba mądrych ludzi a nie pseudo artystów

Kaczelnik
Kaczelnik
29 dni temu
Reply to  Kalina

Niestety, facet się już zmęczył posadą. Brzmi jak wypalenie zawodowe ale w tym wieku? To jest raczej zwykłe oszustwo wyborcze tak młodych ludzi. No cóż, takie rzeczypospolitej władanie jakie dzieci chowanie.

Amator
Amator
29 dni temu
Reply to  Jan

Nie ma co zgrywać wszystkich kart w pierwszej kolejce. Tych obietnic jeszcze na 2 kadencje starczy.

Ola
Ola
29 dni temu
Reply to  Amator

A gdzie są te na pierwszą kadencję?

G.K
G.K
30 dni temu

Naczelnik Inwestycji Miejskich Agnieszka Mikołajewska jest dobrej myśli, ponieważ samorząd zadbał tym razem o lepsze rozpropagowanie przetargu.”
Mogli zadbać o lepsze rozpropagowanie przetargu, już za pierwszym razem.

Kalina
Kalina
29 dni temu
Reply to  G.K

Dopiero teraz budzą sie urzędnicy ,podwyżki tak działają

Michał78
Michał78
29 dni temu

W końcu jakieś problemy wychodzą a nie ciągle sukcesy przede wszystkim pisowskiego Pana starosty. Skoki do wody i pikniki z debilami🙈
*****
***

Ahmad Al Hassan
Ahmad Al Hassan
29 dni temu
Reply to  Michał78

Michal dobrze mowi. Dosc tej propagandy sukcesu rodem z prl.Michale juz niedlugo, PO wyborach skonczy sie ta propaganda. Glosuj na POczciwych a my PO przybyciu POkazemy co i jak mozna ulepszyc i ubogacic. Tu sami przystojni lekarze, inzynierowie i prawnicy. Czas ubogacenia sie zbliza. Pierwsze co mi na mysl przychodzi to maly meczecik na ryneczku, wiecej butikow z hijabami, burkami i kostiumami na basen okrywajacymi cialo, troche budek i restaurtacji z kebabami w centrum. No i laweczki dla samotnych pijaczkow na wzor tej monachijskiej z metra gdzie 'wszystko moze sie zdazyc’ dla rozmarzonych Zobaczycie KOchani, bedziecie zadowoleni a wasze niewierne… Czytaj więcej »