Miasto przystąpiło do wymiany oświetlenia ulicznego. Jest jednak poważne zastrzeżenie

W marcu ubiegłego roku miasto Przasnysz pozyskało milion złotych na „Modernizację oświetlenia ulicznego na energooszczędne i przyjazne środowisku”. Inwestycja, poprzedzona ślimaczącą się inwentaryzacją, miała być wykonana i zakończona do końca 2021 r. Przedłużające się procedury, a następnie urzędniczy błąd sprawiły, że w ramach I etapu inwestycji za podobną sumę – zamiast 800 opraw – zostanie wymienionych o ponad jedną trzecią mniej.

 

W pierwszych miesiącach 2021 r. cieszyliśmy się przyznaniem miastu 1 miliona złotych z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych z przeznaczeniem na wymianę opraw oświetleniowych na LED-owe. Zgodnie z zapowiedzią burmistrza Łukasza Chrostowskiego, wedle ówczesnych cen, za pozyskaną sumę można było wymienić wówczas około 800 lamp, ponadto oświetlenie miało być wyposażone w inteligentny system sterowania i zarządzania.

W celu przeprowadzenia inwestycji, która miała zakończyć się w 2021 r., miasto zleciło inwentaryzację oświetlenia, która z niewyjaśnionych przyczyn ciągnęła się aż do jesieni.

 

Do ogłoszenia przetargu doszło dopiero w listopadzie 2021 r. i wszystko wskazywało na to, że inwestycja ma szanse zakończyć się do grudnia. Tyle, że już wtedy, zamiast zapowiadanych 800 lamp, zamówienie obejmowało wymianę jedynie 500, a o inteligentnym systemie sterowania w zamówieniu nie ma nawet słowa.

Do podpisania umowy z wykonawcą jednak nie doszło za sprawą urzędniczego błędu, który sprawił, że przetarg, za który był odpowiedzialny naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w UM Hubert Kwiatkowski, został unieważniony.

 

Ceny miały spaść…

Oczywiście już wtedy stało się jasne, że miasto nie zdąży z wymianą lamp do końca roku. W rozmowie z nami burmistrz przyznał, że nie podjął w tej sprawie służbowych kroków, ponieważ jest zdania, że opóźnienie – paradoksalnie – może okazać się korzystne: „W styczniu 2022 r. eksperci przewidują, że ceny wyhamują i wrócą do normy” – ocenił.

Dziś możemy zweryfikować prawdziwość optymistycznych wizji włodarza. Ceny nie tylko nie wróciły do normy, ale galopują w zastraszającym tempie, co każdy z nas odczuwa w swoich portfelach. Ostatecznie przetarg został ogłoszony w lutym 2022 r. i zamiast zapowiadanych 800 obejmuje dostawę i montaż 502 opraw oświetlenia ulicznego LED oraz wymianę 11 szt. istniejących opraw parkowych ozdobnych na panel zasilający ze źródłem światła LED.

Termin składania ofert upłynął 7 marca 2022 r. Do przetargu przystąpiły dwie firmy – sopocka, która swoje usługi wyceniła na 717 tys. zł oraz przedsiębiorstwo z Kosowa Lackiego, które zaproponowało wykonanie zadania za 836 tys. zł.

Niestety nie wiemy, z którym z oferentów podpisano umowę, ponieważ – wbrew obowiązującym przepisom – przez ponad 2 miesiące, które minęły od chwili otwarcia ofert, urząd miasta nie zdołał opublikować informacji o wyborze wykonawcy.

Realizacja zamówienia ma nastąpić do końca czerwca 2022 r., a więc oświetlenie — w ramach I etapu — zostanie wymienione wiele miesięcy później, niż pierwotnie zapowiadano.

– Prace na mieście rozpoczną się wkrótce (jeszcze w obecnym miesiącu) – odparł burmistrz Łukasz Chrostowski.

– Oprawy będą wymieniane w terminach umownych. Miasto w dwóch zadaniach pozyskało środki z programu Polski Ład oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ubiegłoroczny przetarg został unieważniony, a nowy został ogłoszony i rozstrzygnięty. W żadnym wypadku nie było to ze szkodą dla miasta. Oba zadania zmieściły się w kwotach przyznanych dofinansowań, a to oznacza, że Miasto dobrze oszacowało wartość inwestycji – przekazał burmistrz w odpowiedzi na nasze pytania.

Warto jednak zwrócić uwagę, że włodarz, pominął milczeniem fakt, że (sfinansowane z Funduszu Inwestycji Lokalnych) zamówienie objęło wymianę 500, zamiast zapowiadanych 800 opraw, a o inteligentnym systemie sterowania w przetargu nie ma nawet słowa.

 

 

#Murem za urzędnikami

Burmistrz nie wspomina także o kilkudziesięcioprocentowym wzroście cen energii elektrycznej, której ogromne ilości pochłaniają niewymienione w ubiegłym roku prądożerne lampy sodowe, narażając miasto na niepotrzebne, zwiększone wydatki.

Burmistrz w rozmowie z mediami zawsze podkreśla, że stoi murem za swoimi urzędnikami. Lojalność dobra rzecz, ale czy gospodarz miasta nie powinien się czuć lojalny zwłaszcza wobec mieszkańców? Czy w interesie przasnyszan oraz samorządu są opóźnienia, które skutkują okrojeniem zakresu zamówień i zwiększeniem kosztów zakupu prądu?

Dodajmy, że to nie pierwsza tego typu sytuacja. Z podobną — dotyczącą tego samego wydziału — mieliśmy do czynienia w przypadku zagospodarowania ronda przy szpitalu. Umowa na przyznanie dotacji na ten cel została podpisana pod koniec 2020 r., a zadanie zrealizowano dopiero jesienią roku następnego. W konsekwencji liczba nowych nasadzeń została drastycznie okrojona, wobec deklarowanych wcześniej wartości. Zamiast blisko 3000 roślin, zasadzono ich niewiele ponad 900.

W przypadku wymiany lamp na LED-owe, pozytywna informacja jest taka, że za sprawą pozyskania funduszy z Polskiego Ładu w kwocie 4 322 500 zł, w ramach innego przetargu wyłoniono wykonawcę, który zrealizuje II etap wymiany oświetlenia, co zgodnie z zapowiedziami, powinno pozwolić na całkowitą zamianę prądożernych „sodówek” na ekologiczne. Zakończenie prac na terenie całego miasta (w ramach obu przetargów) przewidywane jest w ciągu kilku najbliższych tygodni.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
34 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jbc ptina
Jbc ptina
1 miesiąc temu

To nie pierwszy raz miasto traci pieniądze przez urzędników.

Martynka
Martynka
1 miesiąc temu

,,Jak się nie poruszy, to się nie ukruszy” Stare polskie porzekadło!

Jamal
Jamal
1 miesiąc temu

Ale czas na koncerty, sadzenie lasów i pozowanie do fotek jest

Katja
Katja
1 miesiąc temu
Reply to  Jamal

Ta kadencja to jedna wielka zabawa

te dni
te dni
1 miesiąc temu
Reply to  Jamal

bo trzeba robić szum jak to burmistrz mawia

Miód
Miód
1 miesiąc temu

Te nowe Ledy to jakaś porażka dają słabe swiatła ciekawe jaka moc tych leków pewnie wybrali najtansze po kosztach . Sodówki pomimo że mniej oszczędne ale lepiej swieca

kamilkB
kamilkB
1 miesiąc temu
Reply to  Miód

Zbyt jasne swiatlo latarni nazywa zasmiecanie swiatlem planety -light pollution.Kierunkuje sie tez swiatlo tylko pod latarnie. Na poludniu zbyt jasne swiatlo latarni miejskich i domowych nad oceanami (strefa do kilometra) zmyla tez zolwie ktore zamiast nad morze bladza w innych kierunkach nieporzadanych.Stad stosowanie „Turtle Friendly Lighting – LED Turtle Friendly Lights” przyjaznych zolwiom swiatel-ciemniejszym niz ksiezyc ktorym sie kieruja.
Mysle ze inne zwierzeta tez to docenia w tym cmy, nietoperze.

ww.acuitybrands.com/resources/trending-topics/turtle-friendly-lighting

Ledowe swatlo z reguly sa bardzo jasne. jaskrawe i wytyka mu sie brak ciepla zwyklej tradycyjneh poswiaty -osdcienia zarowki.

Adam
Adam
1 miesiąc temu

Stek bzdur. Osoba piszącą ten artykułu pominęła kilka istotnych rzeczy.Postaram się rzeczowo je wypunktować. 1.Na stronie bip możemy sprawdzić aktualne postępowania danego UM i UG . 2. Inwentaryzacja to proces spisu i nanaoszenia aktualnego stanu,opraw,wysięgników,słupów czy sou.To początek. 3. Kolejnym krokiem był audyt w którym UM czy UG projektant/ audytor proponuję rozwiązania w jaki sposób i w jakim trybie dokonać modernizacji. 4. W przypadku UM Przasnysz dokonano wyboru rozwiązania i zlecono projekt na podstawie którego ogłoszono 2 przetargi. 5.Przesuniecie terminów, było rozsądnym wyjściem z uwagi na rozbudowę kilku ulic które wypadły ,kolokwialnie mówiąc. Stąd 500 opraw a nie 800szt.( stat… Czytaj więcej »

Stu
Stu
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

O czym ty czlowieku piszesz, nie o technikaliach jest artykuł a o zje*** przetargu. Samo miasto to przyznało, że był błędny stąd obsuwa, strata kasy i nici z półrocznych oszczędności na prądzie. Rozumiem, że to Ty tą inwentaryzację rozbiłeś stąd ból tyłka.

Adam
Adam
1 miesiąc temu
Reply to  Stu

Żaden ból. Wszystko jest dostępne dla ludzi na stronie bip UM Przasnysz. Niestety zasmucę Pana nie jestem autorem audytu/inwentaryzacji/projektu.Artykuł jest też o systemie sterowania. Wyjaśniłem też po krotce niewiedzę autora artykułu.Po co te wulgaryzmy.

Bigos
Bigos
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Ceny nie wzrosły od poprzedniego roku? Specjalista 🤣

Adam
Adam
1 miesiąc temu
Reply to  Bigos

Ceny nie zmieniły się istotnie w parametrach zamówienia i w założeniach przetargowych. Były właściwie skalkulowane.

Fryderyk
Fryderyk
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

O czym ty piszesz? Burmistrz sam przyznał że błąd urzędnika, a tu mądrala się znalazł. Koszty nie wzrosły? Śmiech na sali… nawet gdyby przyjąć że same lampy nie podrożały przez ostatni rok (co i tak jest bardzo optymistycznym założeniem), to wzrosły na pewno koszty pracy. Więc nie brnij.. Mam nadzieję, że twój szef nie czyta tych wypocin, bo raczej marna to reklama dla firmy.

Konował
Konował
1 miesiąc temu

Z tą oszczędnością ledów to nie przesadzał bym. Lepiej by miasto stawialo nowe oświetlenie tam gdzie go nie ma, a sodęna LED wymieniać tylko jak żarówka się przepali.

amator
amator
1 miesiąc temu
Reply to  Konował

Nie no mało się oszczędza. Tylko jakieś 70%. Miałem w żyrandolu 5x80W i była ciemna nora. Przy modernizacji na 5x19W LED wystarczy 2 odpalić albo 3 żeby było ekstra.

Miód
Miód
1 miesiąc temu
Reply to  amator

Jakiej firmy Led?

Amator
Amator
1 miesiąc temu
Reply to  Miód

Bez jakiejś znanej firmy kupione naprzeciwko KEN. Teraz jak bym modernizował to bym zrobił to na 12V z żarówkami reflektorowymi. Livarno 5W takie z jedną diodą nie smd. Super się sprawują a bywają w Lidlu po kilka złotych.

mixus
mixus
1 miesiąc temu
Reply to  amator

Powkręcaj sobie 2×8W. Zobaczysz jak będzie extra. Nawet 5 będzie bida z nędzą. Tutaj w Bzdziszewie taka oszczędność też wyjdzie bokiem.

Konował
Konował
1 miesiąc temu
Reply to  amator

Bo za moc bierna nie płacisz. A miasto płacić będzie. Albo kompensować….. Doczytać jak.

Arek
Arek
1 miesiąc temu

Czego się spodziewaliście po człowieku który zamiast pomalować ścianę w swoim biurze wolał powiesić szaliki, a później się chwalił jak to on firmę rozwinął

Zofja
Zofja
1 miesiąc temu
Reply to  Arek

A potem przejął ją brat i dalej rozwijał. Tylko primo przeniósł się do mniejszego lokalu. Secundo ograniczył działalność (szafa itp.). I to jest rozwój po krostowsku!

Irena
Irena
1 miesiąc temu

Ludzie, opamiętajcie się, co Wy za badziewie montujecie?! To nie są lampy do tak wysokich słupów. Za chwilę ktoś to będzie musiał wymieniać z powodu zaciemnienia, które powodujecie. Zróbcie choć jedną rzecz rozumnie i po gospodarsku. Czy nie mogły to być te same lampy, które zamontowaliście na przejściach? Przejdźcie się po zmierzchu, o ile tarczy Wam odwagi na spacer tak ciemnymi ulicami i popatrzcie co montujecie. Przyjmuję, że w urzędzie brak kompetentnych osób, ale żeby nie było rozumnej osoby od kwestii technicznych?! Albo te żarówki w dziesięciu różnych kolorach na jednej ulicy. Czy kolorów też nie odróżniacie?

amator
amator
1 miesiąc temu
Reply to  Irena

Trzeba się pewnie trochę przemęczać bo alternatywą jest pewnie całkowita ciemność. Przy przebudowach ulic będzie można poszaleć z niższymi, częściej ustawionymi słupami. Co do kolorów to ja bym nie montował nic innego jak warm white no ale takie parametry są pewnie poza świadomością.

Irena
Irena
1 miesiąc temu
Reply to  amator

Również mam wrażenie, ze taki parametr przekracza świadomość urzędnika. A do tego stawiam tezę, że im niższa świadomość, tym zimniejsze światło w cenie…

Artur
Artur
1 miesiąc temu

Moja wypowiedź odnosi się do tego że ledy są za ciemne.. nie podzielam tej opinii, poprzednie lampy świeciły bardzo mocno także w okna domów co w nocy było męczące, teraz jest dobrze, a do spacerowania po nocach wystarczy delikatniejsze oświetlenie, tłoku na chodnikach nie ma

Miód
Miód
1 miesiąc temu
Reply to  Artur

Bierz pod uwagę że miałbyc rozbudowany monitoring miejski i przy takim słabym świetle co ta kamera zobaczy ??

Amator
Amator
1 miesiąc temu
Reply to  Miód

Kamery mają tryb nocny i tyle światła co z tych ledów to za dużo.

Miód
Miód
1 miesiąc temu
Reply to  Amator

Chyba wersja premium

Irena
Irena
1 miesiąc temu
Reply to  Artur

To opinia Osoby mieszkającej koło latarni. Nie po to one jednak są by nie przeszkadzać w spaniu. Na tę okoliczność są rolety.

mixus
mixus
1 miesiąc temu

Nasze miasto już niebawem powinno zmienić nazwę na Bdziszewo.

Anna
Anna
1 miesiąc temu

Przy cmentarzu na Baranowskej chodnik położyli i cisza .Gdzie te piękne lampy i trawa posiana Zielsko rosnie do pasa i nikt nic nie robi .Burmistrz jak zwykle leniwy i nie gospodarny

Olivier
Olivier
1 miesiąc temu

Burmistrzu co z latarniami jak na wizualizacji przy cmentarzu na Baranowskej chodnik położyli i cisza .Gdzie te piękne lampy i trawa posiana Zielsko rosnie do pasa i nikt nic nie robi .Burmistrz jak zwykle leniwy i nie gospodarny.

Pracownik Starostwa
Pracownik Starostwa
1 miesiąc temu
Reply to  Olivier

Chodnik na Baranowskiej to akurat Starosta . Nie przypisuj tego sukcesu Burmnistrzowi.

ANTONI
ANTONI
1 miesiąc temu

Wszystko super tylko po tej wymianie już trzecia noc bez oświetlenia na Zawodziu, ciemno jak w d….