Miasto Przasnysz złożyło wniosek o wycięcie 39 drzew przy cmentarzu? Sprawdziliśmy

Trwa drugie postępowanie przetargowe na utworzenie Parku im. Stefana Cieleckiego ps. „Orlik” w Przasnyszu. W pierwszym do Urzędu Miasta nie wpłynęła ani jedna oferta.

 

Przypomnijmy, że miasto na utworzenie przy cmentarzu Parku im. Stefana Cieleckiego ps. „Orlik” pozyskało prawie 100 tys. zł z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu Mazowsze 2021. Zaplanowano, że teren skweru zostanie uzupełniony o 116 drzew. Do usunięcia z kolei przeznaczono 39 obecnych drzew i 100 metrów kwadratowych krzaków.

Ponieważ liczba drzew przeznaczonych do usunięcia nie jest mała, postanowiliśmy zapytać w urzędzie miasta, o które drzewa dokładnie chodzi.

– Drzewa, o wycinkę których wnioskowaliśmy, to przede wszystkim zdeformowane, o nieładnym pokroju głogi, częściowo zagłuszone olchy, żywotniki, zagrażający zarówno pieszym jak i pojazdom klon oraz świerki i wiśnia – informuje nas Urząd Miasta w Przasnyszu.

 

Na skwerze mają pozostać  drzewa „o pięknym pokroju” – m.in. dęby, jesiony, jarząby, lipy, olchy. Te zostaną uzupełnione o nowe nasadzenia (wspomniane już 116 drzew). Będą to głogi, platany, klony, kasztanowce zarówno białe, jak i czerwone, dęby, lipy, brzozy, robinie i ozdobne magnolie.

Jak zapewnia burmistrz Łukasz Chrostowski do nasadzeń planowane jest wykorzystanie sadzonek dużych, kilkuletnich o wysokościach w zależności od gatunku od ok. 165 cm magnolie, poprzez głogi, jesiony i robinie o wysokości ok. 200 cm, do ponad 3-metrowych lip, dębów czy klonów. Zamawiane drzewa powinny mieć obwody drzew mierzone na wysokości 130 cm odpowiednio 8-10 cm głogi, lipy, dęby, poprzez 10-12 cm platany, klony, robinie, do 12-14 cm klony jawory, kasztanowce.

Do wniosku miasta o wycinkę drzew po przeprowadzonych oględzinach przychyliło się Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

– Starostwo zaniepokojone liczbą zgłoszonych do wycinki drzew skierowało pismo z prośbą o uzasadnienie. Miasto wskazało jako cel utworzenie nowego parku, jak również argumentowało, iż ww. drzewa są w słabej kondycji, posiadają częściowo spróchniałe pnie oraz część z nich przechyla się w stronę chodnika. Starostwo w Przasnyszu zaproponowało wspólne oględziny drzew, podczas których stwierdzono, iż drzewo gatunku klon niebezpiecznie przechyla się w kierunku drogi powiatowej nr 3227W Przasnysz – Baranowo i zagraża uczestnikom ruchu drogowego. Ustalono również, że pozostałe drzewa wymienione we wniosku są w słabej kondycji, posiadają częściowo spróchniały pień, a jedno z nich korzeniami uszkadza ogrodzenie graniczące z sąsiednią nieruchomością. Na tej podstawie Powiat przychylił się do wniosku złożonego przez Miasto Przasnysz i 10 września br. wydano pozytywną decyzję na wycięcie drzew – informuje Starostwo Powiatowe.

Ewentualne wprowadzenie jakichkolwiek zmian w wyglądzie skweru stoi jednak pod znakiem zapytania. Jeżeli bowiem w drugim postępowaniu do Urzędu Miasta po raz kolejny nie wpłynie żadna oferta, park nie zostanie utworzony.

 

ren

Sprawdź również
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jot
jot
1 rok temu

Warto rozważyć wycięcie lub obcięcie gałęzi drzew wzdłuż ogrodzenia cmentarza od strony ul.Orlika .Zobaczcie zabrudzone przez ptactwo pomniki.

Mati
Mati
1 rok temu

Założenie parku zaczynają od wycinki drzew. To się w głowie nie mieści!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Mati

I do tego: „Na skwerze mają pozostać drzewa „o pięknym pokroju”. Czyli drzewo może być zdrowe, ale jeśli jest krzywe, to idzie do wycinki…

Jacek
Jacek
1 rok temu

Brawo burmistrz

Log
Log
1 rok temu

Jeśli drzewo jest krzywe to idzie do wycinki, bo zagraża innym. Pod blokiem mieliśmy piękne, zdrowe ale krzywe drzewo i przy letniej burzy w tym roku wiatr położył je na chodnik. Wyszło z korzeniami i całe szczęście nie zrobiło nikomu krzywdy, a mogło. Po tej sytuacji była akcja obcinania i skracania drzew, które są potencjalnym zagrożeniem i dziwię się, że ludzie tego nie rozumieją.

Mieszk
Mieszk
1 rok temu

Poczytajcie komentarze na fb. Większość ludzi czyta chyba tylko tytuł artykułu. Zostanie wyciętych 39 drzew (miasto zleciło, ale zostało to sprawdzone tez przez starostwo) i to nie koniec, bo nasadzonych będzie 116 drzew. I nie takich jak już oburzeni piszą sięgających do kolana tylko sadzonki kilkuroczne, nawet 2, 3 metrowe. Magnolia 165 cm nie jest małym drzewkiem!
Wiecznie wszyscy niezadowoleni.
Odrywając się od tematu wczoraj była fajna akcja w Pułtusku prowadzona przez nadleśnictwo. Rozdawali świerki pospolite by mieszkańcy nasadzali w swoich ogrodach. Może nasze nadleśnictwo zrobiłoby coś podobnego?

Ola
Ola
1 rok temu
Reply to  Mieszk

nadleśnictwa w całej Polsce rozdają sadzonki w dniach 30.09 – 01.10 😉

Janusz
Janusz
1 rok temu

Może wyciąć wszystkie drzewa w mieście ? Wtedy nie będzie ptaków . Nie będzie nic . Zostawić trzy kikuty metalowe . Będzie super . Czy ktoś myśli tam w ogóle ? Problem ptaków bierze się stąd że na około miasta nie ma drzew. Nie graniczy z miastem żaden park . Nie graniczy żaden las. Wszystkie drzewa przy drogach na miedzach są wycinane . Na niskich drzewach ptaki nie chcą siadać. Wycinanie kolejnych drzew tylko problem pogorszy.

stasiek
stasiek
1 rok temu

lipa burmistsz nie obcinaci tyoko dosadzać drzewa to tlen

jot
jot
1 rok temu
Reply to  stasiek

Nawet nie potrafisz bezbłędnie pisać , ale walić w klawiaturę to i owszem (:

Maks
Maks
1 rok temu

3 metrowe drzewa z okrojonymi szpadlem korzeniami , że mieszczą się w wiadro na śmieci .

michał
michał
1 rok temu

Starostwo jak zwykle chciało pokazać, że pisowcy mają decydujący głos. Nie wyszło!

Włodek
Włodek
1 rok temu

Cz już wszystkim tym mieście rozum odebrało, kto i dlaczego wpadł na tak kretyński pomysł.?

Hela
Hela
1 rok temu

Tam wszystkich drzew jest chyba ze 40, a wyciąć chcą 39? Masakra.

Zofia
Zofia
1 rok temu
Reply to  Hela

Jak każdy głupiec, zaczynają dowolny projekt od wycięcia drzew. Jak widać, głupców w urzędzie nigdy nie zabraknie.