Miasto Przasnysz złożyło wniosek na rewitalizację kościoła farnego w Przasnyszu. Dlaczego nie na modernizację MDK?

W ramach uzupełniającej edycji Programu Polski Ład dla Zabytków miasto Przasnysz, podążając za wnioskiem ks. proboszcza Andrzeja Maciejewskiego oraz parafii  pw. św. Wojciecha, złożyło aplikację na zadanie: „Rewitalizacja zabytkowego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Przasnyszu w celu zachowania dziedzictwa kulturowego”. Pojawia się pytanie: dlaczego nie aplikowano o fundusze na  odbudowę zabytkowego gmachu Miejskiego Domu Kultury, co pozwoliłoby zaoszczędzić samorządowe pieniądze?

 

W pierwszej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, zwanego także Polskim Ładem dla Kultury, miasto wnioskowało o 3 mln zł na remont kościoła farnego w Przasnyszu. Niestety starania samorządu zakończyły się fiaskiem. Władze miasta postanowiły ponowić próbę i poszukać szczęścia w „dogrywkowej” edycji naboru. Celem nadal jest odbudowa najstarszego kościoła w mieście, ale tym razem wnioskowano o mniejszą kwotę.

– Koncepcja i projekt rewitalizacji pozostaje w gestii inwestora, czyli Parafii. Ksiądz Proboszcz Andrzej Maciejewski opracował szereg dokumentów i poczynił niezbędne starania, aby zadbać o zachowanie tego zabytkowego obiektu. Przypomnę, że kościół jest pod ścisłym nadzorem Konserwatora Zabytków, jako dobra wspólnego. Samorząd jest dystrybutorem środków pochodzących od operatora tj. Banku Gospodarstwa Krajowego — powiedział InfoPrzasnysz wiceburmistrz Łukasz Machałowski.

 

Miasto w porozumieniu z parafią w dogrywkowej edycji naboru wnioskuje o kwotę 1,3 mln złotych, co powinno pozwolić na realizację najpilniejszych prac restauratorskich w kościele farnym. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego zarówno w edycji podstawowej, jak i w naborze uzupełniającym, samorząd nie złożył wniosku na modernizację gmachu MDK, która toczy się z olbrzymim udziałem środków własnych, powodując wzrost zadłużenia miasta i wymuszając emisję obligacji?

– Środki z tego programu są dedykowane rewitalizacji kościołów. Przasnyska fara – w oderwaniu od aspektu wiary — stanowi ważny zabytek i fragment istotnej historii naszego miasta. Utrzymanie takiego obiektu jest więc w interesie ogółu. Miasto z programu nie mogło aplikować na Miejski Dom Kultury, albowiem środki te dedykowane są dla inwestycji przyszłych, nie zaś już realizowanych – podkreślił wiceburmistrz.

Jak potoczy się los miejskiego wniosku? Trudno powiedzieć, choć szanse są duże. Na razie miasto nie otrzymało rozstrzygnięcia.

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Niech im Watykan przysponsoruje.

Antypisior
Antypisior
1 miesiąc temu

Bo przecież trzeba lokalne katolstwo przed wyborami samorządowymi czymś nakarmić!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Antypisior

Inna sprawą jest to, że z dotacja na MDK mógłby być problem, a kasę na kościół to dostaną na bank. Takie czasy Panie…

Ducane
Ducane
1 miesiąc temu

Bo wlodarze miasta to chłopcy bez jaj , z każdym chcą dobrze , nawet z chłopcami w czarnych sukmankach , a tak sie w prawdziwym życiu nie robi.
A zaraz wybory samorządowe wiec liczą chłopcy z UM że coś dzięki temu ugrają, żałosne …

Antypisior
Antypisior
1 miesiąc temu
Reply to  Ducane

Nic nie ugrają. Niech się cieszą, że dotrwają do końca kadencji! Skończy się stand up za środki budżetowe zarówno w UM jak i Starostwie!

Abhir al Zarkawi
Abhir al Zarkawi
1 miesiąc temu
Reply to  Antypisior

Nasz czlowiek w Przasnyszu,
Brawo
Jak dobrze pojdzie to bedzie remont, PO ktorym piekny meczet ozdobi to miasto
POwstanie na tym samym miejscu,
Dopilnujcie wygrana z obecna wygasajaca nienowoczesna opcja starych niereformowalnych katoli.

Glapcio
Glapcio
1 miesiąc temu

70% kasy z UE na rewitalizjacje trafią w ręce czarnej mafii… to tak jak zobaczycie zarastające ruiny dawnych folwarkow, pałaców czy drewnianych domów chłopów…

Wpz
Wpz
1 miesiąc temu

A to z tych 20 lat zbierania na tace zabrakło na rewitalizacje?

Dyzma
Dyzma
1 miesiąc temu

Szukają elektoratu w wyborach samorządowych, wyborcy z zawodzia to za mało.