Miasto Przasnysz z panelami fotowoltaicznymi.
Miasto Przasnysz zamierza podążać drogą, którą od lat idą proekologiczne samorządy. W najbliższych latach miejskie budynki użyteczności publicznej zostaną wyposażone w panele fotowoltaiczne, co umożliwi im czerpanie energii z własnych źródeł, a miejskiej kasie zapewni oszczędności.
25 lutego Radni Rady Miejskiej w Przasnyszu podjęli uchwałę w sprawie działań burmistrza Przasnysza w zakresie instalacji ogniw fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Celem uchwały jest przypieczętowanie kierunku, który obrał burmistrz w zakresie ochrony środowiska i minimalizacji rosnących kosztów związanych z energią elektryczną. To także sposób na walkę z niekorzystnymi zmianami klimatu oraz zanieczyszczeniami, związanymi z emisją zanieczyszczeń do atmosfery, które są ogromnym problemem. Dzięki przyjęciu uchwały, zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w strukturze energetycznej naszego miasta stanie się antidotum na bolączki.
– Uchwała ma znaczenie historyczne, ponieważ dzisiaj nie powinniśmy zastanawiać się „czy” montujemy ogniwa fotowoltaiczne, ale raczej „kiedy” będziemy je montowali. Nasze działanie wpisuje się w cele prawa unijnego, pozwoli także na optymalizację i tak rosnących kosztów energii elektrycznej. Uchwała nadaje ramy tej działalności, przypieczętowuje coroczne starania burmistrza o montaż odnawialnych źródeł energii. W tym roku planujemy wziąć na ten cel pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ pożyczka jest w 25 proc. umarzalna, a zaoszczędzone z tego tytułu środki samorząd przeznaczy na inne działania z zakresu ochrony środowiska. Oprocentowanie takiej pożyczki jest bardzo korzystne, ponieważ wynosi od 0,9 do 1,5 % stopy redyskonta weksli. Jak się uda, pierwsze ogniwa chcemy zamontować jeszcze w tym roku. Rozważamy różne budynki – wyjaśnia zastępca burmistrza Łukasz Machałowski.
Radości z podjętej uchwały nie kryje także przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Długokęcki. – Wszyscy Radni Rady Miejskiej w Przasnyszu byli zgodni, że w naszym Mieście zużywa się znaczne ilości energii elektrycznej. W wyniku konsensusu stwierdziliśmy, że zainwestowanie w fotowoltaikę nie tylko przyniesie korzyści zanieczyszczonemu powietrzu, ale da również oszczędności budżetowi Miasta. Myślę, że jeśli chodzi o dobro Przasnysza to Rada Miejska jest zazwyczaj zgodna.
Liczymy, że w Przasnyszu zostanie zainicjowany duży program, który z powodzeniem realizuje np. Ciechanów, będący liderem projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, dotyczącego Odnawialnych Źródeł Energii, na który pozyskano 8 milionów złotych. Umożliwiło to zainstalowanie paneli m.in. na 9 ciechanowskich budynkach użyteczności publicznej, w tym na obiektach oświatowych, krytej pływalni, ZWiK, ZKM i Państwowej Uczelni Zawodowej.
W kierunku odnawialnych źródeł energii odważnie zmierza także gmina Przasnysz, która w 2018 r. pozyskała niemal 5 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, dzięki któremu budynki prywatne i gminne zostaną wyposażone łącznie w 211 instalacji solarnych, 129 instalacji fotowoltaicznych oraz 81 pomp ciepła. Te ogromne fundusze to efekt skutecznego wniosku, napisanego przez gminę jeszcze w 2016 roku.
Liczymy, że dzięki uchwale Przasnysz podąży drogą wyznaczoną przez okoliczne samorządy i podejmie intensywne starania o sięgnięcie po fundusze zewnętrzne. Jest jeszcze za wcześnie, aby informować o koszcie pierwszej inwestycji, ponieważ ostateczny koszt poznamy najpewniej w wyniku wyłonienia wykonawcy w drodze przetargu. Nieoficjalnie wiadomo, że pierwszą placówką, która zyska panele będzie Szkoła Podstawowa nr 2.
M. Jabłońska
A prezydęt tysiąclecia mówił, że wungla mamy na 200 lat i nikt w obcych językach nie będzie nam mówił, co mamy z nim zrobić.
#wyPAD2020
How dare you Marek! 🙂
Tak jakoś wyszło ?.
Polska potęgom jest energetycznom i basta!
Pod rządami dobrej zmiany doszło do tego, że wycena giełdowa największej spółki energetycznej z Czech jest wyższa niż (uwaga!) łączna wycena czterech największych polskich spółek energetycznych! Nieźle, co? Dalej idźmy w węgiel, udawajmy że nie ma problemu. Przecież globalne ocieplenie to ściema, nieprawdaż? A że w styczniu było 15 stopni na plusie? No coś, zdarza się.