Miasto Przasnysz wyemituje obligacje warte 5 milionów złotych

Na najbliższej sesji Rady Miasta Przasnysz, podejmowana będzie uchwała w sprawie emisji obligacji komunalnych przez miejski samorząd. Tym razem na kwotę 5 mln złotych.

 

Szczegółów dowiadujemy się z projektu uchwały. „Miasto Przasnysz wyemituje obligacje komunalne na okaziciela w łącznej liczbie 5000 (pięć tysięcy) sztuk o wartości nominalnej 1.000,00 zł (jeden tysiąc złotych) każda, na łączną kwotę 5.000.000,00 zł (pięć milionów złotych)” – czytamy.

Emisja obligacji zostanie dokonana w trybie oferty niepublicznej poprzez skierowanie propozycji nabycia obligacji do indywidualnych adresatów w liczbie mniejszej niż 150 osób lub do indywidualnego adresata.

„Celem emisji obligacji jest spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu wyemitowanych papierów wartościowych w kwocie 3 mln zł oraz finansowanie planowanego deficytu budżetowego w kwocie 2 mln zł” – napisano w uchwale.

Obligacje zostaną wyemitowane w 2024 r. w dwóch seriach:

  • seria A24 w kwocie 3.000.000,00 zł,
  • seria B24 w kwocie 2.000.000 ,00 zł.

Wykup obligacji nastąpi w latach 2033 – 2034.

Zgodnie z art. 89 ust 1 pkt 2 i 3 ustawy o finansach publicznych gmina może emitować papiery wartościowe na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań oraz sfinansowanie planowanego deficytu budżetowego. Uchwała Rady Miejskiej stanowi formalny początek i podstawę prawną procedury uruchamiania emisji obligacji komunalnych w trybie emisji niepublicznej.

„Wielkość emisji oraz terminy wykupu ustalono uwzględniając możliwości finansowe Miasta oraz obowiązek zachowania ustawowych ograniczeń wynikających m.in. z art. 243 ustawy o finansach publicznych . Wydatki związane z emisją obligacji oraz wypłatą odsetek zostaną pokryte z dochodów własnych Miasta, pochodzących m.in. z podatku od nieruchomości. Natomiast wykup obligacji sfinansowany zostanie  z dochodów  własnych  pochodzących m.in. z udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych lub przychodów pochodzących z emisji papierów wartościowych i kredytów. Oprocentowanie  obligacji  oparte  będzie  na  stawce WIBOR  6M powiększona  o marżę  dla  inwestorów i wypłacane w okresach półrocznych. Stawka WIBOR 6M na dzień 23.05.2024 r. wynosi 5,86%. Marża dla obligacji wyemitowanych  w 2023 r. wyniosła 0,88%” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
King
King
20 dni temu

Z tego miasta za chwilę nic nie zostanie. Dobrały się dwa Michały

przasnyszanin
przasnyszanin
19 dni temu
Reply to  King

Co za biadolenie, tak pokazała matematyka podczas liczenia głosów z urny wyborczej. Jak się dba, tak się ma.

Janusz
Janusz
19 dni temu

Pod zastaw czego ?

Izka
Izka
19 dni temu

Mam nadzieję że radni mu na to nie pozwolą

przasnyszanin
przasnyszanin
19 dni temu
Reply to  Izka

Jacy radni, to są niezaradni.🤣

Luk
Luk
19 dni temu

Oj tam, zrobię jakiś meczyk za to albo kebaba i będzie git

Jan
Jan
19 dni temu

może kupię

Konowal
Konowal
19 dni temu
Reply to  Jan

Nie kupisz, bo Co nie pozwolą. Z naszych podatków zarobi kto inny

Donia
Donia
19 dni temu

Projekt Przasnysz liczymy na was że nie pozwolicie dalej zadłużać miasta.Zaczniecie spełniać obietnice wyborcze .Stop dalszemu zadłużeniu.My mieszkańcy zaufaliśmy Wam teraz .Pokażcie na co Was stać .

Ignacy
Ignacy
19 dni temu

Doprowadzi to miasto do ruiny, szkoda tylko że radni to marionetki burmistrza, a nie przedstawiciele wyborców przeciwnych dalszemu pogrążaniu miasta.

były_radny
były_radny
19 dni temu

Zadłużanie samorządu nie jest czymś złym, jednak pod warunkiem, że uzyskane środki nie są przeznaczone na bieżącą konsumpcję a zostaną skierowane na inwestycje.
Z uzasadnienia tej uchwały dowiadujemy się, że niestety …
Będąc trzykrotnie radnym samorządowym, za tą uchwałą ręki bym nie podniósł.

Przasnyszanin
Przasnyszanin
19 dni temu

Czegoś tu nie rozumiem,przed wyborami był artykuł o świetnej kondycji finansów miasta,że takiego wzrostu dochodu nigdy nie było w tym mieście.
Mam pytanie:Co się zmienilo w ciągu tych dwóch miesięcy?
Może BM ma w planach oprócz zakupu sprzetu foto za 25tysiecy zorganizowanie sobie prywatnej telewizji i będzie prowadził jakieś show,teleturnieje i imprezy dla swoich wielbicieli.