Miasto Przasnysz przygotowuje się do nadania imienia skwerowi przy kościele farnym

W sobotę, 30 kwietnia odbędą się uroczystości nadania imienia skwerowi znajdującemu się pomiędzy rynkiem miejskim i parafią św. Wojciecha w Przasnyszu. Plac jest obecnie porządkowany.

 

W najbliższą sobotę na skwerze znajdującym się pomiędzy rynkiem miejskim i parafią św. Wojciecha odbędą się uroczystości nadania imienia. Patronem skweru została kapucynka – błogosławiona Maria Teresa Kowalska. W trakcie uroczystości odsłonięta i poświęcona zostanie również tablica upamiętniająca kapucynkę.

Tymczasem plac jest porządkowany. Ze skweru zniknął niski żywopłot, wkrótce pojawią się nowe nasadzenia i kwiaty, m.in. forsycje i hortensje, ale także drzewa – buki. Na placu jest już również tablica z nazwą patrona.

 

Nadanie imienia to tylko część obchodów ku czci Bł. Marii Teresy Kowalskiej, kapucynki – męczennicy KL Soldau (Działdowo) zaplanowanych na weekend:

  • 29 kwietnia (piątek) 2022 r. godz. 18.00 odbędzie się prelekcja: „Świadek miłości Boga i człowieka. Bł. Maria Teresa, kapucynka” –  ks. dr Robert Ogrodnik z Warszawy, wiceprezes Fundacji Cultura Memoriae – kościół klarysek kapucynek,
  • 30 kwietnia (sobota) 2022 r. – godz. 11.00 – Msza św. pod przewodnictwem Prowincjała Warszawskiej Prowincji Zakonu Kapucynów – Ojca Łukasza Wożniaka
  • 30 kwietnia po Mszy św. około godz. 12.30 –  ul. Św. Wojciecha w Przasnyszu –  Uroczystości nadania skwerowi imienia Bł. Marii Teresy Kowalskiej, oraz odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Bł. Marię Teresę Kowalską
  • 1 maja (niedziela) 2022 r. godz. 17.00 –  Nabożeństwo Majowe połączone z koncertem o Bł. Marii Teresie Kowalskiej w wykonaniu Grupy Miriam z Przasnysza

Siostra Maria Teresa Kowalska kapucynka  z klasztoru w Przasnyszu (ze chrztu Mieczysława), urodziła się 6 września 1902 r. w Warszawie w rodzinie ateistycznej. Mając 13 lat, przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej, a sakrament bierzmowania otrzymała 21 maja 1920 roku.  W  dniu  23  stycznia  1923  roku  wstąpiła  do  klasztoru  klarysek  kapucynek w Przasnyszu. Prowadziła pogłębione życie duchowe odznaczając się wielką pobożnością. Naśladowała życie świętego Franciszka i świętej Klary z Asyżu. Aresztowana przez Niemców 2 kwietnia 1941 roku wraz z całą wspólnotą klasztoru przasnyskiego liczącego  36  sióstr,  została  osadzona  w  obozie  koncentracyjnym  w  Działdowie. W nieludzkich warunkach siostry cały czas poświęcały modlitwie. Schorowana zmarła dnia 25 lipca 1941 roku, w wielu 29 lat. W przekonaniu sióstr, ofiara   cierpienia i męczeńskiej śmierci Błogosławionej, wyjednała pozostałym siostrom rychłe uwolnienie i przeżycie koszmaru drugiej wojny światowej. W dniu 13 czerwca 1999 roku w Warszawie została wyniesiona do chwały ołtarzy w gronie 108 Męczenników II wojny światowej przez papieża Jana Pawła II.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pasjonat
Pasjonat
7 miesięcy temu

Mało im jeszcze miejsca ?

Mistrz
Mistrz
7 miesięcy temu
Reply to  Pasjonat

Co ci jest?

amator
amator
7 miesięcy temu
Reply to  Mistrz

Pewnie międzyniedzielny, wojujący ateizm. W niedzielę pokazać się ludziom w kościele i do następnej niedzieli chrześcijaństwo wisi w szafie na wieszaku.

Krzysztof Wesołowski
Krzysztof Wesołowski
7 miesięcy temu

Tymczasem w domu Burmistrza: -Proszę zerknij na tą kartkę z przemówieniem na otwarcie tego skweru, myślisz, że jest ok? Po chwili. -O ja głupia! Ja myślałem, że to skwer imienia tej polonistki co uczyła w jedynce a potem w ogólniaku, byłej żony tego karateki! -Nie no co ty, to jakaś tam święta zakonnica. Nie wiem, coś czytałem na wikipedii. Jak myślisz, będzie pasował ten krawat, czy iść wzorem byłego burmistrza i ubrać się w sprane dżinsy i koszulę w kratę? -Dla mnie to możesz iść w dresach, najważniejsze byś miał splecione ręce na wysokości kroku. Wiesz jak lubię tą twoją… Czytaj więcej »

amator
amator
7 miesięcy temu

Marnujesz talent. Można było napisać w tym czasie bajkę na przykład o królewnie albo sarence, z wieloma zwrotami akcji. Chociaż jakieś dzieci miały by radość przed snem.