Miasto Przasnysz odsłoniło tablicę poświęconą pamięci Romualda Włodzimierza Rykowskiego.

29 października, podczas sesji Rady Miejskiej, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Przasnysz odsłonięta została tablica poświęcona pamięci Romualda Włodzimierza Rykowskiego.

Inicjatorem przedsięwzięcia był Burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski. Wystąpienie prezentujące sylwetkę i dokonania Pana Rykowskiego uczestnikom sesji przedstawił Wojciech Długokęcki Przewodniczący Rady Miejskiej w Przasnyszu

Romuald Włodzimierz Rykowski, syn Helidora i Marianny, urodził się 15 stycznia 1915 r. w Szymakach, gmina Płońsk.

Dzieciństwo spędził w Chorzelach – ojciec był obrońcą sądowym. Romuald Włodzimierz Rykowski brał udział w wojnie obronnej 1939, pod Siedlcami dostał się do niewoli niemieckiej. W niewoli przebywał przez cały okres wojny.

Do Polski wrócił w 1946. Pracował kolejno w Sądzie Grodzkim w Przasnyszu, Zjednoczeniu Budownictwa Wiejskiego w Ciechanowie oraz w Przedsiębiorstwie Budowlanym w Przasnyszu. Obok pracy zawodowej intensywnie zajmował się gromadzeniem materiałów dotyczących Przasnysza i okolic, zainicjował przeprowadzenie badań archeologicznych na terenie Przasnysza. W 1957 roku doprowadził do powstania Powiatowej Komisji Historii, Kultury i Sztuki przy prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Przasnyszu. Kilka lat później przekształciła się ona w Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, którego był wieloletnim prezesem.

Również z jego inicjatywy Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej jako jedno z pierwszych towarzystw regionalnych w kraju już w roku 1962 prowadziło izbę pamięci narodowej.
Z nagromadzonych w niej zbiorów, w roku 1980, w budynku starego ratusza, utworzono Muzeum Ziemi Przasnyskiej, noszące od 1 kwietnia 1983 roku nazwę Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Współzałożyciel i wieloletni członek Mazowieckiego Towarzystwa Kultury w Warszawie.
Uczestniczył w pracach Narodowej Rady Kultury ds. Regionalnych Towarzystw Kultury oraz ogólnopolskich kongresów towarzystw regionalnych. Przez dwanaście lat, do roku 1969, był współredaktorem kwartalnika regionalnego „Pięć Rzek”, w którym zamieszczał publikacje własne dotyczące Przasnysza i okolic.Skompletował ponad 1700 fiszek tematycznych z myślą o wydaniu monografii Przasnysza. Przygotował do druku publikację pt. „Kalendarium z dziejów Przasnysza 1918-1985”.

Romuald Włodzimierz Rykowski za swoją pracę i zasługi został odznaczony:
– Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
– odznaką Zasłużony Działacz Kultury,
– odznaką „Za zasługi dla województwa ostrołęckiego”,
– medalem „Za zasługi w wojnie obronnej 1939”.

Wraz z żoną Elżbietą wychowali dwoje dzieci: córkę Magdalenę oraz syna Bronisława. Doczekali się również czworga wnucząt. Zmarł 14 grudnia 1988 r. Zapamiętany zostanie jako człowiek niezwykle aktywny, niestrudzony społecznik, dociekliwy zbieracz, którego pasją była działalność na rzecz swej ziemi rodzinnej.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments