Miasto Przasnysz będzie musiało wymienić „kopciuchy” w lokalach socjalnych. To koszt kilku milionów złotych

Pod koniec grudnia 2022 roku Prokuratura Krajowa zaskarżyła Mazowiecką Uchwałę Antysmogową wnosząc o jej unieważnienie (chodzi o uchwałę nr 167/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Wspomniana uchwała wprowadza wymóg wymiany źródeł ciepła na ekologiczne w ciągu najbliższych kilku lat. Właścicielom budynków, którzy nie dostosują się do przepisów, grożą kary finansowe).

 

Prokurator zarzucił nieprawidłowy tryb uchwalenia uchwały, w tym brak przeprowadzenia konsultacji społecznych. 24 marca 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Prokuratury Krajowej.

Sąd nie tylko stwierdził, że nie było żadnego naruszenia prawa w toku procedowania uchwały antysmogowej, ale także podkreślił szeroki zakres kampanii informacyjnej, która wykraczała poza standardy wynikające z obowiązujących przepisów prawa. W związku z powyższym, na terenie województwa mazowieckiego przepisy uchwały antysmogowej w dalszym ciągu obowiązują.

Dla Przasnysza takie rozstrzygnięcie oznacza, że miasto w dalszym ciągu, pod groźbą płacenia kary finansowej, jest zobowiązane do wymiany przestarzałych źródeł ogrzewania na ekologiczne. To spory wydatek biorąc pod uwagę, że kopciuchów w budynkach socjalnych należących do miasta jest dużo.

 

– Większość budynków będących w miejskim zasobie mieszkaniowym niestety wyposażona jest w źródła ciepła kwalifikujące się do wymiany, zgodnie z uchwałą antysmogową (z wyłączeniem budynku przy ul. Szosa Ciechanowska). Miasto, mając na względzie obowiązki wynikające z uchwały antysmogowej, podejmuje działania mające na celu pozyskanie środków zewnętrznych na przeprowadzenie termomodernizacji budynków miejskich – informuje Urząd Miasta Przasnyszu.

Miasto już w 2021 roku pozyskało środki na docieplenie bloków socjalnych osiedla przy ul. Zawodzie 4 i podłączenie mieszkańców do sieci ciepłowniczej. Mowa o 1,8 mln złotych pozyskanych z Samorządu Województwa Mazowieckiego (przy planowanym 1,2 mln wkładzie własnym). Dotacja wstępnie była zaplanowana do realizacji na lata 2021 – 2023. W ubiegłym roku samorządowi nie udało się rozpocząć inwestycji. Czy uda się ją wykonać w tym roku – tego nie wiadomo.

 

Wiadomo natomiast, że pieniądze pozyskane na ten cel nie przepadną. Miasto bowiem na mocy aneksu z marszałkiem przesunęło termin na wykorzystanie środków do 1 grudnia 2024 roku. Jak poinformowano nas w Urzędzie Miasta, „obecnie opracowywana jest dokumentacja przetargowa na potrzeby przeprowadzenia termomodernizacji budynków przy ul. Zawodzie 4”.

– Ponadto w bieżącym roku wystąpiono z wnioskiem o dofinansowanie zadania o przyznanie pomocy finansowej z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2023”, na realizację zadania pn.: Opracowanie dokumentacji dla zadania pn.: „Termomodernizacja budynku przy ul. Makowskiej 142” – informuje Urząd Miasta.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Fhh
Fhh
1 rok temu

To może miasto i mi zmieni piec za darmo. Im dać za nic a ja mam plCic bo co ?bo pracuję. A no są dopłaty z miasta 5000 zł. Jak koszt instalacji pieca to 28 tyś zł. Z naszych podatków dajecie darmizjadom

Avatar
Avatar
1 rok temu

Masakra .szkoda tego komentować człowiek zapierdziela żeby coś w życiu osiągnąć a tu……..

Ewa
Ewa
1 rok temu

A co z komunalnymi kamienicami ogrzewanymi piecami kaflowymi sprzed 100 lat??

Michał
Michał
1 rok temu
Reply to  Ewa

Te pewnie też

Anna
Anna
1 rok temu
Reply to  Ewa

No właśnie na temat kamienic w centrum miasta cisza jak zawsze!!!!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

No ale to czym towarzystwo będzie teraz grzać tyłki? Podłączymy ich do ciepłowni, oni nie będą płacić i na faktury będziemy musieli się zrzucić?

W tym kraju jak zapier*alasz to tylko dostajesz od Państwa kijem po głowie. A to wyższe podatki, a to ZUSy czy inne Srusy. A patologia ma się świetnie…

Dyzma
Dyzma
1 rok temu

Wyborcy burmistrza się cieszą, jeszcze grill z kiełbasą i beczka browca, i szansa na drugą kadencję.

imie
imie
1 rok temu

gdzie jest kilkadziesiąt wczesniejszych komentarzy???

Iga
Iga
1 rok temu
Reply to  imie

Pewnie masz na myśli wczorajszy artykuł o długach.

imie
imie
1 rok temu
Reply to  imie

jest ok, inny wątek. chociaż jest podobieństwo w kontekście socjalizmu 🙂

Marta
Marta
1 rok temu

kilka artykułów wcześniej: „Na koniec 2022 r. zaległości lokatorów, mieszkających w lokalach będących własnością miasta, wyniosły 590 847,18 zł. Choć rekordziści nie płacą przez długie lata, szanse na odzyskanie należności są nikłe.” no i teraz w nagrodę przyłączymy was do sieci aby pozostali płacący mieszkańcy wam sponsorowali ogrzewanie. brawo

Postronna
Postronna
1 rok temu
Reply to  Marta

To nie żadna nagroda porostu miasto musi to zrobić bo są takie wymogi . Także ludzie nie bądzcie tacy wredni i nie plujcie jadem . Mierzycie wszystkich tych mieszkańców jedną miarą . Nie wiem jak wygląda sytuacja na tym osiedlu , ale większość komentarzy zamieszczonych przez was pokazuje jacy jesteście próżni . Nie wiecie ile ludzi tam płaci ile nie i jakie mają sytuacje życiowe a większość się wypowiada. Miejcie pretensje do miasta że dają tym ludziom tam mieszkać itp.. trochę więcej empatii