Miasto Przasnysz będzie miało swój sztandar

W herbie Przasnysza uwidoczniony jest mur obronny z cegły z trzema basztami równej wysokości w kolorze czerwonym, a każda z nich zadaszona jest stożkowatą kopułą. Miasto dysponuje także insygniami władzy (łańcuchem przynależnym burmistrzowi oraz przewodniczącemu Rady Miasta) oraz stworzonym w 2020 r. logotypem. Do tej pory miasto nie miało jednak sztandaru, co wkrótce może ulec zmianie.

 

Podczas sesji Rady Miasta w Przasnyszu 30 marca 2021 roku, radni większością głosów wyrazili zgodę na ustanowienie sztandaru. Jak czytamy w uchwale, zostanie on przygotowany zgodnie z zasadami heraldyki, weksylogii i miejscowej tradycji historycznej. Burmistrz planuje również konsultacje społeczne przy udziale Rady Dziedzictwa Regionalnego, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Rady Miejskiej, a projekt sztandaru będzie podlegał opiniowaniu w MSWiA.

 

– Sztandar ma pełnić funkcję reprezentacyjną. Wzorem innych gmin będzie towarzyszył w najważniejszych wydarzeniach dla życia Miasta. O randze i zasadności użycia sztandaru będzie decydował pełniący funkcję burmistrz z kierownictwem Urzędu Miasta. Użycie go planowane jest głównie podczas ceremonii pogrzebowych naszych zasłużonych mieszkańców oraz w ceremoniach świąt narodowych. Dzisiejsza uchwała to dopiero początek długiej drogi nad jego powołaniem. Chcemy, aby Przasnysz na swoim sztandarze zawarł wszystkie ważne elementy historii Miasta. Będzie przecież on towarzyszył najważniejszym wydarzeniom przez kilkadziesiąt kolejnych lat. Miasto Przasnysz zasługuje na własny sztandar – powiedział burmistrz naszej redakcji.

Koszt wykonania chorągwi szacowany jest na około 10 tys. zł i zostanie sfinansowany przy udziale zbiórki publicznej lub ze środków własnych miasta.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments