Medale Ostoi – Kotkowskiego przyznane

W dniu 16 grudnia 2013 roku w siedzibie Miejskiego Domu Kultury odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej Kapituły Medalu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, na którym po przeanalizowaniu zgłoszonych kandydatur Kapituła zdecydowała, że laureatami Medalu za rok 2013 zostali:

1. w kategorii Twórca Uznany          –          Jan Niksiński

2. w kategorii Debiut                            –          Weronika Misiewicz

3. w kategorii Medal Honorowy      –          Krystyna Milczarek

 

.

 

Nagrodzeni :

 

DEBIUT

Weronika Misiewicz –  urodzona w 1994 roku w Mławie, zamieszkała Romany-Fuszki. Jest uczennicą wydziału wokalnego, Sekcji Piosenki Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku szkolnym 2011/2012 została Stypendystką Wójta Gminy Krzynowłoga Mała. Uczennica odznacza się szczególnymi zdolnościami muzyczno-wokalnymi, co potwierdzają wysokie noty w konkursach piosenki. Dzięki talentowi i wytrwałej pracy godnie reprezentuje  promuje swój region w licznych konkursach piosenkarskich, i tak  m.in. w 2011 roku. zajęła I miejsce w konkursie Piosenki Praskiej w Warszawie, a także I miejsce w Konkursie Piosenki Anglojęzycznej, w 2012 roku otrzymała II nagrodę w X Konkursie Piosenki Poezji Żołnierskiej i Legionowej w Warszawie. Swoimi występami uświetnia również uroczystości okazjonalne organizowane przez gminę. Niewątpliwie jej talent rokuje dalsze sukcesy i nie będzie jednorazowym aktem twórczym.

TWÓRCA UZNANY

Jan Niksiński – artysta – malarz sztuki współczesnej.

Ur.28 maja1952wPrzasnyszu. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego  w Przasnyszu (matura1971). Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (1973-75), Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1975-78) i Akademie für Angewandte Kunst w Wiedniu(1980-81).Pracował w Sommerakademie w Salzburgu(1982), w1985uzyskał stypendium artystyczne miasta Salzburg. W l.1990-94współpracował z THEATERmëRZ w Grazu. W 1993 zapoczątkował wieloletnią współpracę (do2003) z Atelier Spieserhus w Rheinfelden (Szwajcaria) -wspólnie z innymi artystami realizował wystawy w ramach projektu Art de vivrew Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji w Afryce. Od 1978 roku pracuje jako wolny artysta w Warszawie.

Uczestniczył w ponad czterdziestu wystawach indywidualnych i zbiorowych, gł. w Austrii, Niemczech i Polsce (w tym pięciokrotnie w Galerii Milano w Warszawie i dwukrotnie wMuzeum Historycznym w Przasnyszu). Prace artysty znajdują się m. in. w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w wielu zbiorach publicznych i prywatnych w kraju i za granicą. Posiada bardzo bogaty dorobek twórczy, obejmujący: obrazy, rysunki, plakaty, grafiki.  Jest również autorem kilku scenografii teatralnych oraz opracowań graficznych wielu folderów  i znakomitych czasopism, m.in. Gazety Paryskiej, a także książek, w tym – zbioru poezji Światłoczułość Bożenny Beaty Parzuchowskiej. Jan Niksiński utrzymuje stały kontakt z rodzinnym miastem, z przyjaciółmi ze szkolnych lat. Jest członkiem Środowiska Warszawskiego TPZP.

Jako artysta malarz jest znany i ceniony w kraju i za granicą.

MEDAL HONOROWY

Krystyna Milczarek
Urodzona w 1947 r. w Ludwigsburgu, w rejencji Stuttgart. Dzieciństwo spędziła na wsi, w 1960 r. przyjechała na Śląsk do Tarnowskich Gór. Ukończyła Studium Nauczycielskie, pracowała w przedszkolu i szkole. W 1993 r. wraz z mężem przeprowadziła się do Żyrardowa, a w 2000 r. – do Przasnysza. Wiersze pisze od 18 lat, poruszając problemy dnia codziennego. Zainteresowania ma wszechstronne. Ceni przyjaźń, lubi dobrą poezję, film, fotografię, uwielbia zwierzęta, jest wrażliwa na każde otaczające ją piękno – potrafi dostrzegać świat w jego najróżniejszych barwach. Od 1996 r. brała udział w zajęciach Żyrardowskich Warsztatów Literackich. W 2000 r. założyła w Przasnyszu Klub Literacki „Przaśnik”. W 2005 r. wydała własny zbiorek poezji „Stracone nadzieje”. Jej wiersze znalazły się m. in. w wydanej przez ŻWL antologii „Gore!” (2000), w almanachu poetów przasnyskich „Na receptę” (2003), w zbiorku poetów przasnyskich, wydanym z okazji V Światowych Dni Poezji (2005), w tomiku wspólnym z poetami Mławy „Zbliżenia” (2007),  w antologii poezji żyrardowskiej „ŻWL: W żyroskopie, 1996/7 – 2006/7” (2007), almanachu KL „Przaśnik” „Z przaśnych opłotków” (2010), a także w zbiorkach będących plonem Przeglądu Twórczości Literackiej Emerytów i Rencistów w Sierpcu („Pokłosie” w 2007 r. – wyróżnienie, „Dziękuję Ci” w 2008 r. – III nagroda, „Purpura jesieni” w 2009 r., „Rozmowa z ciszą” w 2010 r. – II nagroda, „Namaluj mnie życiem Panie…” w 2011 r.). W 2008 r. wybrana została wiceprezesem Oddziału  Zachodnio-mazowieckiego Ogólnopolskiego Klubu Poetów.


Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments