MDK w Przasnyszu stworzy Telewizję Młodzieżową, zyska nagłośnienie plenerowe i sprzęt audio. Dostał na to 127 tys. zł.

Przasnyski MDK znalazł się wśród 200 domów, centrów i ośrodków kultury, do których rozdysponowana została pula ponad 26 mln złotych przeznaczonych na „Konwersję Cyfrową Domów Kultury”. Wniosek z Ośrodka Upowszechniania Kultury w Chorzelach otrzymał decyzję negatywną, a projekt biblioteki z Jednorożca przepadł w przedbiegach.

 

– Nasz projekt „Dostosowanie cyfrowe instytucji i pracowników MDK w Przasnyszu” otrzymał dofinansowanie w kwocie 127 400  złotych w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury pt. „Konwersja Cyfrowa Domów Kultury”. Merytorycznie projekt opracowała i jest za niego odpowiedzialna dyrektor MDK Magdalena Król – Piórkowska – informuje z radością MDK w Przasnyszu.

Projekt polegać będzie na dostosowaniu instytucji i rozwijaniu kompetencji cyfrowych pracowników, a także doposażeniu i poprawie funkcjonowania w ramach cyfrowej przestrzeni. MDK za otrzymany grant planuje zakup nowoczesnego sprzętu, który ułatwi kontakt z odbiorcami kultury, pracę w czasach pandemii i podczas planowanego remontu budynku MDK.

 

– Zakupimy m.in.  sprzęt audio – video, nagłośnienie plenerowe, sprzęt do nagrywania i streamingu online, komputery z oprogramowaniem, a także mobilną pętlę indukcyjną. Jest to system wspomagania słuchu umożliwiający osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy. Pętla ma służyć osobom słabosłyszącym podczas wydarzeń organizowanych w mieście – mówi Magdalena Król – Piórkowska.

Zakupione zostaną również usługi szkoleniowe, aby podnieść kompetencje cyfrowe pracowników w zakresie obsługi zakupionego sprzętu, oprogramowania, a także szkolenia dotyczące pracy z różnymi grupami społecznymi, w tym z osobami ze szczególnymi potrzebami. Dzięki szkoleniom i zakupionemu sprzętowi, instytucja będzie mogła rozwinąć się jeszcze bardziej i wprowadzić nowatorskie rozwiązania.

– W ramach projektu planujemy  stworzenie mobilnego studia – pracowni OSTOJA i utworzenie TV tworzonej przez dzieci i młodzież. Telewizja Młodzieżowa będzie sama organizować swoją telewizję. Planować i prowadzić wywiady ze znanym postaciami, lokalnymi artystami i ciekawymi osobami. Nagrywać i montować filmy, a także włączać swoich rówieśników w działania kulturalne. Młodzież będzie mogła przeprowadzać wywiady z osobami, które znały naszego patrona domu kultury i z nich powstanie film dokumentalny na 100. rocznicę urodzin Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, która będzie już za rok – dodaje dyrektor MDK.

W tej chwili miejska placówka nie posiada żadnego nagłośnienia plenerowego, ale w związku ze zwycięskim projektem, będzie mogła je zakupić.

– Brak nagłośnienia jest uciążliwy przy organizacji plenerowych wydarzeń, ponieważ za każdym razem wynajmujemy sprzęt, co generuje większe koszty imprezy. Nie mamy wystarczającej ilości komputerów w stosunku do liczby pracowników. Każda rzecz zakupiona w ramach projektu będzie dla nas bardzo potrzebna w codziennej pracy. Szkolenia podniosą kompetencje pracowników, a zakupiona pętla indukcyjna – dla osób słabosłyszących – będzie użyczana wszystkim  instytucjom, dostępna podczas wszystkich wydarzeń miejskich – mówi wnioskodawczyni.

 

Projekt da nowe możliwości organizowania wydarzeń w przestrzeni i odpowiadać będzie na wyzwania związane z pandemią.

– Bardzo się cieszymy, że z ponad 1200 wniosków, zakwalifikowało się 200 grantobiorców w tym nasz Miejskim Dom Kultury – podsumowuje Magdalena Król.

Projekt przasnyskiego MDK zyskał 87 punktów na 100 możliwych. Szczęścia nie miał za to wniosek Centrum Upowszechniania Kultury w Chorzelach, które starało się o wsparcie na wyposażenie sali multimedialnej w świetlicy CUK. 71,5 zdobytych punktów uplasowało chorzelską placówkę poza zwycięską stawką . Na pierwszym miejscu z 97 punktami znalazł się wniosek Ciechanowskiego Ośrodka Edukacji Kulturalnej „Studio”. Gminna Biblioteka Publiczna w Jednorożcu nie zakwalifikowała się do oceny z powodu błędów formalnych.

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mati
Mati
11 miesięcy temu

Czyli pandemia i lockdowny będą trwać i trwać. W przeciwnym wypadku żadna „Cyfrowa Konwersja” nie byłaby potrzebna.

Adriano
Adriano
11 miesięcy temu
Reply to  Mati

Albo będą trwać, albo spóźniona inwestycja