Mazowiecki Dzień Strażaka

W Otwocku świętowano Mazowiecki Dzień Strażaka połączony z obchodami 100-lecia Otwockiej Straży Pożarnej. Z tej okazji marszałek Adam Struzik uhonorował Komendę Powiatową PSP Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Podczas uroczystości samorząd województwa reprezentował także wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele świętego Wincentego à Paulo. Następnie parada strażacka przedefilowała ulicami miasta do Parku Miejskiego, gdzie zaplanowano część oficjalną. Odbył się uroczysty apel, a Komendzie Powiatowej PSP w Otwocku wręczono sztandar.

Wiele atrakcji czekało też na mieszkańców Otwocka i przybyłych gości – przygotowano konkursy, występy artystyczne oraz pokazy ratownictwa medycznego. Wystąpili także m.in. Wojciech Gąssowski i Norbi.

Otwock należy do nielicznych miast, w których instytucja straży pożarnej jest starsza od samego miasta – jako pierwsza w 1913 r. powstała Ochotnicza Straż Ogniowa, a prawa miejskie Otwockowi nadano w 1919 r. Po II wojnie światowej reaktywowano Otwocką Straż Ogniową, ale już pod nazwą Ochotniczej Straży Pożarnej w Otwocku. Uchwalona przez Sejm RP 4 lutego 1950 r. pierwsza w Polsce ustawa o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji, stała się podstawą powołania w Otwocku w 1951 r. Zawodowej Straży Pożarnej.

Dzień strażaka to coroczne święto będące doskonałą okazją do podkreślenia doniosłej roli strażaków w życiu społeczeństwa oraz ich zasług dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Na Mazowszu, obok Państwowej Straży Pożarnej (PSP), funkcjonuje również ponad 1900 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP), które są umundurowanymi organizacjami społecznymi współdziałającymi z zawodowymi strażakami. PSP i OSP wchodzą w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który służy do koordynacji walki z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi oraz umożliwia współdziałanie ratownictwa technicznego, ekologicznego i medycznego na wszystkich szczeblach administracji.


Samorząd Województwa Mazowieckiego


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments