Mazowieccy terytorialsi wezmą udział w ćwiczeniach OSŁONA-21

W najbliższy piątek żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczną 72 godzinne ćwiczenia, które mają być odpowiedzią na zmieniającą się sytuację na wschodniej granicy.

 

Od 5 do 7 listopada blisko 250 żołnierzy 53. i 54. batalionu lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady OT, przez 3 dni będzie ćwiczyć w gminie Sarnaki, w powiecie łosickim. Ćwiczenia odbędą się m.in. w Serpelicach, Tłoczni Gazów w Hołowczycach oraz na moście torowym w Fronołowie.

Podczas ćwiczeń sprawdzony zostanie system powiadamiania oraz alarmowego stawiennictwa żołnierzy, żołnierze będą przygotowywać miejscowości do obrony, ćwiczyć patrolowanie, rozpoznanie obrazowe z wykorzystaniem statków bezzałogowych, poszukiwanie oraz izolację grup dywersyjno- rozpoznawczych. Jednym z istotnych punktów ćwiczenia jest współpraca z samorządami oraz innymi służbami, tj. Straż Graniczna, Policja, Straż Pożarna. Podczas ćwiczeń będą wykorzystywane środki pozoracji pola walki, ale tylko poza terenami zabudowanymi i w uzgodnieniu z lokalnymi samorządami.

 

Celem ćwiczeń jest rozwijanie odporności i potencjału obronnego społeczności lokalnej w rejonie przygranicznym.

Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej niemalże od samego początku kryzysu na granicy wspierają Straż Graniczną poprzez udostępnienie masztów oświetleniowych, patrolowanie rejonów przygranicznych zarówno z lądu, wody jak i powietrza.

 

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments