Mazowieccy terytorialsi ukończyli Zimowy Kurs Działań Rozpoznawczych

Budowa schronień, maskowanie, rozpoznanie, rozpalanie ognia, pokonanie przeszkody wodnej z obciążeniem – tak wyglądała zimowa edycja Kursu Działań Rozpoznawczych (KDR) w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Żołnierze kilku brygad OT szkolili się pod okiem instruktorów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, Państwowej Straży Pożarnej oraz wojsk operacyjnych.

 

Teren Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka kolejny raz był miejscem szkolenia terytorialsów. To tam od 11 do 19 lutego br. odbywała się V edycja Kursu Działań Rozpoznawczych. W szkoleniu zorganizowanym przez 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej wzięli udział żołnierze z 5MBOT, 1PBOT, 2LBOT, 3PBOT, 11MBOT oraz 12WBOT. Zajęcia prowadzone były pod okiem doświadczonych instruktorów m.in. z CS WOT, Państwowej Straży Pożarnej oraz wojsk operacyjnych, którzy podczas zajęć teoretycznych omówili m.in.  zasady topografii, maskowania, posługiwania się mapą, przetrwaniu w trudnych warunkach oraz hipotermii.

Zajęcia praktyczne trwały 8 dni, po kilkanaście godzin dziennie. Żołnierze szkolących się Brygad prowadzili działania z czterech głównych obszarów: nawigacji, taktyki, przetrwania oraz łączności.  Zajęcia skupiały się na treningu umiejętności patrolowych, wykrywaniu przeciwnika oraz prowadzeniu bliskiego rozpoznania. Uczestnicy ćwiczyli posługiwanie się noktowizją, pracę na posterunkach obserwacyjnych, zasadzkę planową z wykorzystaniem improwizowanych ładunków wybuchowych, przenikanie, zakładanie bazy oraz połączenie  z wojskami własnymi.

 

Podczas zimowej edycji KDRu, oprócz typowych zadań rozpoznawczych, podjęto temat hipotermii, która może towarzyszyć działaniu żołnierza w niesprzyjających warunkach pogodowych.

– Zajęcia miały na celu nauczyć żołnierzy zachowania w przypadku wpadnięcia do lodowatej wody wraz z oporządzeniem taktycznym. Dzięki temu będą potrafili prawidłowo zadbać o termikę ciała, oraz w szybkim czasie odtworzą swoją zdolność bojową. – powiedział dowódca KDR, por. Bartosz Wileński, żołnierz 52 batalionu lekkiej piechoty z Komorowa.

Podczas wykładu terytorialsom przekazano wiedzę teoretyczną z zakresu skrajnego wychłodzenia organizmu, po czym przygotowano dla nich praktyczne ćwiczenie w terenie.

– Skok do wody o temperaturze bliskiej zeru z obciążeniem to doznania ekstremalne, ale nieocenione z punktu widzenia przydatności w walce. Uczestnicząc w poprzednich edycjach KDR, aktualnie doszła możliwość wzbogacenia swoich kompetencji wojskowych o kolejny poziom wtajemniczenia, co dla chcących się rozwijać żołnierzy stanowi olbrzymi walor kursu. Wiedza i kompetencja instruktorów daje grunt dla żołnierzy z wielu brygad OT do wykorzystania jej w praktyce w swoich SRO. – powiedział uczestnik kursu, ppor. Jacek Stachacz.

 

Kurs Działań Rozpoznawczych realizowany jest dzięki inicjatywie dwóch batalionów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej: 52. z Komorowa oraz 53. z Siedlec. Każda edycja profilowana jest pod inne umiejętności, a dzięki prowadzonej preselekcji, poziom kursu jest bardzo wysoki. KDR uznawany jest wśród uczestników z gościnnych Brygad OT, za jeden z najbardziej realistycznych i wymagających. Jak sami mówią, wiele z zastosowanych rozwiązań, które poznali podczas kursu, zostanie w przyszłości wykorzystanych w procesie szkolenia terytorialsów.

 

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ghost
Ghost
1 rok temu

PiSowskie mięcho armatnie.