Mazowieccy terytorialsi szkolili się z komandosami

W dniach 8-9 października żołnierze z 53 batalionu lekkiej piechoty w Siedlcach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w szkoleniu z zakresu czarnej taktyki. Zajęcia były prowadzone pod okiem operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

 

Żołnierze z 53 batalionu lekkiej piechoty 5 MBOT na zaproszenie terytorialsów ze 124 batalionu  lekkiej piechoty w Śremie, mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniu, które było realizowano pod okiem byłych operatorów i żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Terytorialsi ćwiczyli na terenie „Mogadiszu” – obiekcie imitującym niewielkie miasteczko, które należy do European Security Agency, największego centrum szkoleniowego Europy.

Przez dwa dni żołnierze z 5MBOT wspólnie z kolegami z 11 MBOT oraz  instruktorami 3 kompanii lekkiej piechoty ze 124 blp ze Śremu realizowali zadania z czarnej taktyki przy wykorzystaniu amunicji barwiącej UTM. Dzięki temu żołnierze zachowali realizm sytuacji podczas ćwiczeń „force on force”, czyli symulacji zagrożenia z użyciem broni, amunicji treningowej oraz walki wręcz.

 

W ramach treningu żołnierze pod czujnym okiem komandosów doskonalili umiejętności m.in. z poruszania się w terenie zurbanizowanym, szturmowania budynków, walki w pomieszczeniach a także w warunkach ograniczonej widoczności przy użyciu latarek zamontowanych na broni.

– Możliwość uczestniczenia w szkoleniu prowadzonym przez byłych operatorów JWK z Lublińca pozwala wzbogacić nasz warsztat w bardzo wysokim stopniu. Szkolenie otworzyło nam oczy na wiele istotnych elementów oraz detali, na które do tej pory nie zwracaliśmy uwagi. Cieszy nas fakt, że mamy możliwość doskonalenia się z osobami działającymi na rynku cywilnym, ponieważ to głównie ci ludzie, odchodząc z jednostek specjalnych, przekazują dalej swoją bogatą wiedzę i doświadczenie. Wykorzystanie obiektu szkoleniowego ESA do szkolenia żołnierzy WOT było wisienką na torcie. Obiekt idealny do doskonalenia się w walce w terenie zurbanizowanym. – podsumował szkolenie oficer 53 batalionu lekkiej piechoty w Siedlcach.

 

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Takie informacje to ja mogę czytać codziennie .rośnijcie w siłę Patrioci 💪💪

GonPolszewika
GonPolszewika
1 rok temu

Podobno Marek prawdziwek tez bral udzial, bo nie bylo go tego dnia na forum 😉