Mazowieccy terytorialsi rozpoczęli kolejny rok szkoleniowy

Rozpoczął się kolejny rok szkoleniowy dla terytorialsów 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. RÓJ. W batalionach 5MBOT odbyły się szkolenia indywidualne, specjalistyczne oraz zgrywające.

 

Szkolenia strzeleckie, taktyka, działanie żołnierza w patrolu, rozwijanie i działanie elementu logistycznego w działaniach taktycznych, przeciwkryzysowych, żołnierz w działaniach niekonwencjonalnych – to zaledwie niewielka część zakresu tematyki szkoleń, jakie w minionym miesiącu odbyło blisko 1400 terytorialsów na terenie północnego Mazowsza. Szkolenia odbyły się w batalionach lekkiej piechoty 5MBOT, na strzelnicach oraz w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności.

W styczniu żołnierze 52. batalionu lekkiej piechoty w Komorowie zrealizowali szkolenie rotacyjne na terenie gminy Andrzejewo. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć terytorialsów podczas prowadzenia działań. Ćwiczenia w terenie to praktyczny wymiar zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatów, które są rejonem jej działania. Obecność terytorialsów spotkała się z pozytywnym odbiorem lokalnej społeczności.

 

– Mieszkańcy Andrzejewa miło przyjęli terytorialsów na swoim terenie, z ciekawością przyglądali się naszym działaniom, podchodzili do mnie ze słowami uznania. Takie sytuacje umacniają nas w przekonaniu, że jesteśmy potrzebni mieszkańcom, a nasza obecność podnosi ich poczucie bezpieczeństwa. – powiedziała ppor. Krystman z 52 batalionu lekkiej piechoty z Komorowa.

Z kolei żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec podczas weekendowej „rotacji” szkolili się w rejonie miejscowości Gołobórz. Celem szkolenia było przygotowanie żołnierzy do prowadzenia działań przeciwkryzysowych, które mogą wystąpić w tzw. stałym rejonie odpowiedzialności.  Zajęcia obejmowały zagadnienia z rozpoznania terenu, budowy i zasad obsługi broni lekkiej piechoty, działań inżynieryjnych, przeciwpowodziowych, a także udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

Szkolenia rotacyjne są najczęstszą formą szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. Ochotnicy pełnią służbę co najmniej raz w miesiącu przez okres 2 dni w czasie wolnym od pracy i nauki.

 

 

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nie
nie
1 miesiąc temu

Taka prośba. Jutro ma być posiedzenie rady powiatu. Odwołanie wicestarosty. Zapewne będzie też artykuł w temacie. Prosiłbym o opublikowanie orzeczenia sądu, zeskanować i wrzucić do artykułu. Tak aby było całkiem jasne, czego dotyczy prawomocny wyrok sądu. Sam komunikat starostwa, to troszkę za mało w tej bardzo ważnej sprawie. A wydaje mi się, że jako, iż sprawa dotyczy osoby publicznej, mamy wszelkie prawo do dostępu publikacji do tego wyroku.
Dziękuję.

Marta
Marta
1 miesiąc temu

powinni podszkolić szefa policji co granatnikiem prezentem od braci ze wschodu prawie się wystrzelił w powietrze….