Matura z matematyki nie będzie obowiązkowa?

Najwyższa Izba Kontroli chce zawieszenia obowiązkowej matury z matematyki. Jako główny argument NIK wysuwa fakt, że nauczanie tego przedmiotu w polskich szkołach pozostawia wiele do życzenia i nie gwarantuje przygotowania do tego egzaminu.

Niemal połowa zdających maturę z matematyki kończy z „dwóją” na świadectwie. – Na kłopoty z nauczaniem matematyki wskazują również inne dane. Na przykład liczba uczniów powtarzających klasę. Aż 61 procent wszystkich drugorocznych w szkołach ponadgimnazjalnych i 70 procent w gimnazjach i podstawówkach zostało na drugi rok w tej samej klasie właśnie z powodu matematyki – wylicza Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Według NIK obowiązkową maturę z matematyki należałoby zawiesić, aż do czasu podwyższenia poziomu jej nauczania. Aż 57 proc. dzieci przepytanych przez NIK żaliło się, że tempo pracy na lekcji jest nieodpowiednie. A swoją drogą, sam sposób prowadzenia zajęć jest – zdaniem NIK – mocno kontrowersyjny. Nie dzieli się klas na grupy pod względem umiejętności i wiedzy oraz nie dostosowuje się zadań i tempa pracy na lekcji do możliwości uczniów – czytamy w raporcie.

MEN ma z kolei zupełnie inne zdanie. -Postulowane przez NIK „zawieszenie” obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego. – mówi Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.

Przypominamy, że matura z matematyki jest ponownie obowiązkowa od 2010 roku.


red.

Źródło NIK TOKFM tvn24.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments