Masz w gospodarstwie jedną kurę? ARiMR uzna, że prowadzisz zakład hodowli drobiu

Właściciel stada lub nawet pojedynczej kury ma czas do 6 kwietnia, aby zarejestrować tak zwany zakład drobiu. Absurd polega na tym, że ARiMR uzna, że zakład prowadzisz niezależnie od liczby posiadanych na podwórku kur. To może zniechęcić gospodarzy do własnej hodowli.

 

Wraz z początkiem 2023 roku weszła w życie nowa ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Zgodnie z jej zapisami każdy właściciel drobiu, nawet taki, który posiada jedną kurę, musi zarejestrować w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tak zwany zakład drobiu.

Na zgłoszenie ma trzy miesiące od wejścia w życie ustawy, czyli do 6 kwietnia 2023 roku. Obowiązkiem objęte zostały wszystkie gospodarstwa, nawet te, mające jedną kurę lub kilka sztuk drobiu na swoim podwórku. Niestety może wiązać się to ze zniechęceniem do tego typu hodowli i skoku cenowego jaj.

 

Przeciwna tym regulacjom jest Krajowa Rada Izb Rolniczych. Jej prezes Wiktor Szumielewicz złożył do wicepremiera i ministra Henryka Kowalczyka prośbę o interwencję.

„Osoby utrzymujące drób przyzagrodowo powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji zakładu drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429, które wymaga rejestracji zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, w tym drób, odstępstwa od tegoobowiązku są możliwe w przypadku zakładów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku jest uzasadnione ze względu na fakt, że utrzymywanie drobiu w małych ilościach we własnych gospodarstwach rolnych czy przy domostwach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Takie działania pozwolą na uwolnienie rolników od dodatkowych obciążeń administracyjnych i pozwolą skupić się na głównych działaniach związanych z prowadzeniem swoich gospodarstw”.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wicek
Wicek
1 rok temu

Niedługo i króli chować nie będzie mozna

Ala
Ala
1 rok temu
Reply to  Wicek

Albo i za stonkę trzeba będzie płacić.

Dyzma
Dyzma
1 rok temu
Reply to  Ala

Stonkę to zjesz w sałatce razem z świerszczami

Marek
Marek
1 rok temu

To jest przykład tego kto nami rządzi

Jano
Jano
1 rok temu
Reply to  Marek

Wiadomo kto, w artykule podano, że jest to dyrektywa UE, Rząd tylko wykonawcą.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Jano

Chyba masz jak wół napisane, że można było zrobić wyłączenie.

Kura
Kura
1 rok temu

Macie tę ku,,,,,wską unię i jej poj….nych sprzedajnych polityków, którzy nawet jedną kurę wam zabiorą. Już najwyższy czas opuścić ten syf.

Jam
Jam
1 rok temu
Reply to  Kura

To wina rządu. UE pozwala na wyjątki, ale nasi rządzący nie zechcieli z tego skorzystać.

To tak samo jak UE nakazała podnieść VAT na paliwo na minimum 5%, a PiS podniósł na 23% i zwala winę na unię.

Przecież to absurd, gdy większy złodziej krzyczy i straszy mniejszym złodziejem. Ten rząd robi z ludzi idiotów, ale jak widać z niektórych nawet nie musi robić bo już nimi byli.

Wiktor Os.
Wiktor Os.
1 rok temu
Reply to  Jam

Że co?Że pozwoliła na wyjątki?Jaka wspaniałomyślna!!! Wypowiedż typowego libka.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Kura

Brytole już się zorientowali, jaką głupotę zrobili wychodząc z Unii. A ich PKB wciąż jest kilka razy większe niż nasze. Więc dla nas wyjście z Unii to koniec. Unia to nie tylko dotacje, które dla nas wkrótce zaczną się kończyć. To wielki, wspolny rynek, na który eksportujemy towary za setki miliardów.

A poza tym to zacznij czytać ze zrozumieniem, bo to nasze tumany dały ciała.

Obserwator
Obserwator
1 rok temu
Reply to  Kura

To na co jeszcze czekasz. Tylko ozorem mielisz

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Debilizmu ciąg dalszy😭😭😭

Arkadiusz
Arkadiusz
1 rok temu

Trzeba sprawdzić czy w Zakociu ktoś ma kury i czy są zgłoszone

ANDRZEJ
ANDRZEJ
1 rok temu

Przeczytałem dwa razy i za nic nie mogę zrozumieć jak obowiązek zgłoszenia do ARiMR jednej kury może wpłynąć na „skokowy wzrost ceny jaj „? Czy to zgłoszenie tyle kosztuje ? Czy po zgłoszeniu trzeba prowadzić ewidencję karmienia ,leczenia i znoszenia jaj przez ta kurę ,czyli założyć jej kartotekę ? Pomijam komizm takiego wymogu oraz głupotę i lenistwo tych którzy mieli możliwość ominąć to zarządzenie a tego nie zrobili

Xyz
Xyz
1 rok temu

Chcą wiedzieć żeby wybić wszystko przecież nawet gospodarz musi być uzależniony od sklepów chcą trzymać za pysk wszystkich!
A poza tym jest jeszcze jedno te ala pandemie w razie kolejnej fali ptasiej grypy dla naszego dobra wybiją wszystko” bo tak trzeba” Jest również i trzecia opcja idzie komuna 2.0 i NIE BEDZIECIE JEŚĆ MIĘSA biedaki !!!!! Mięso samochody i loty tylko dla elit!!!!!!!!

rob
rob
1 rok temu

A u mnie pod kamieniem są czarne mrówki, a pod pieńkiem czerwone , próbowałem je policzyć ale strasznie trudno jak ma je zgłosić bo one też są przyzagrodowe ?

Wiktor Os.
Wiktor Os.
1 rok temu

Czy my jesteśmy pod brukselską okupacją?
Jeśli nie spierdolimy z tego czerwonego kurwidołka unijnego to zabiorą nam najpierw konstytucję później suwerenność a na końcu wszystko.Zostaniemy nadzy, bosi głodni z talonami na robale do żarcia.

Dyzma
Dyzma
1 rok temu
Reply to  Wiktor Os.

Najgorsze to jeszcze z rządem, który posłusznie wykonuje wszystko co zleci UE. Miłość do PiS kosztuje.

Wiktor kos
Wiktor kos
1 rok temu

Jeszcze z 5 lat i w Tłusty czwartek zamiast Pączków będziecie jeść posypane cukrem karaluchy a zamiast faworków chrupiące świerszcze.

Danka
Danka
1 rok temu

Tzn. koguty nie muszę zgłaszać.

Mira
Mira
1 rok temu
Reply to  Danka

Jak to zdanie zrozumieć?
Koguty miałyby coś zgłaszać?

Czy gospodarze mieliby zgłaszać „kogutę”, albo „koguty” nie zgłaszać?

Mateusz
Mateusz
1 rok temu

Ostatnio był temat że do 100 sztuk nie trzeba teraz że już nawet od jednej sztuki chore

Rafał
Rafał
1 rok temu

Już całkiem poje***o ten rząd, żydowski rząd. Za komuny tak nie było.