„Masz nieopłacony mandat”. Policja ostrzega przed fałszywymi SMS-ami

„Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz” (pisownia oryginalna) – SMS-y takiej treści pojawiły się u niektórych odbiorców. Policja ostrzega – to oszustwo.

 

Pojawiły się informacje, że część osób otrzymuje SMS-y o konieczności opłacenia zaległego mandatu. Policjanci ostrzegają – to oszustwo. Klikając w link z wiadomości można stracić wszystkie pieniądze. To kolejna próba wyłudzenia naszych danych do konta w banku.

 

Wyłudzanie danych opiera się zawsze na przekonaniu nas do kliknięcia w podejrzany link, który dostajemy w smsie lub emailu. Oszuści stosują różne sztuczki. Dostajemy informacje o niezapłaconym mandacie, przesyłce, paczce. Później musimy kliknąć w podany link. Jeżeli to zrobimy i wpiszemy nasze dane (login i hasło) w formularz, przestępca ma już wszystko, co potrzebne, aby wyczyścić nasze konto.

NIGDY nie otwieraj takich linków. Szczególnie, jeśli w podejrzanym SMS-ie otrzymujemy przekierowanie do jakiejkolwiek płatności. Sygnałem ostrzegawczym może być sam język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, robią błędy ortograficzne i stylistyczne. Bądźmy ostrożni i dokładnie sprawdzajmy wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w Internecie.

 


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments