Maria Weronika Kmoch prelegentką na warszawskim Ursynowie

16 listopada córa Ziemi Kurpiowskiej, historyczka, regionalistka, nauczycielka i blogerka Maria Weronika Kmoch przypomniała warszawiakom postać księżnej Marii Ludwiki z Krasińskich Czartoryskiej, która przyszła na świat na terenie obecnej stołecznej dzielnicy Ursynów w 1883 r. (w Pałacu Krasińskich przy ul. Nowoursynowskiej).

 

Maria Ludwika Joanna Józefa z hrabiów Krasińskich Czartoryska to księżna z rodu Krasińskich herbu Ślepowron, która swoje dzieciństwo spędzała w pałacu w Krasnem. Jedyna dziedziczka gigantycznego rodzinnego majątku wykorzystywała go do pomocy potrzebującym, działalności na rzecz rozwoju kraju, a także ocalenia należącego do męża, Adama Czartoryskiego, sławnego Hôtel Lambert. Ciężko doświadczona w czasie II wojny światowej i za czasów komunistycznych, zmarła w Cannes w 1958 roku.

Spotkanie odbyło się w Dom Kultury Stokłosy w ramach projektu „Ziemiaństwo wielkopolskie w służbie narodu” realizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych z funduszy Muzeum Historii Polski podczas Tygodnia Seniora na Ursynowie.

Slajdy pochodzą z prezentacji autorstwa Marii Weroniki Kmoch.

 

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments