MAŁA EUROPA W JEDNOROŻCU

W dniach 8-9 czerwca br. powiat przasnyski odwiedziła liczna grupa uczniów z Hiszpanii, Norwegi i Niemiec. Wizytę młodzieży zorganizowało grono pedagogiczne Liceum Ogólnokształcącego w Jednorożcu w ramach programu programu wymiany kulturowej i doświadczeń pomiędzy szkołami „Comenius”.  Zaproszeni goście, razem ze swoimi kolegami i koleżankami z Jednorożca, odzwiedzili m.in. Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, gdzie uczestniczyli w spotkaniu ze starostą przasnyskim Zenonem Szczepankowskim, na którym wymieniali się swoimi doświadczeniami dot. m.in. systemu edukacji w ich krajach oraz z zainteresowaniem obejrzeli film promocyjny powiatu przasnyskiego.

Poniżej prezentujemy relacje uczestniczek programu.

W czerwcowy weekend: 8 i 9 czerwca do naszej miejscowości, szkoły i domów przyjechali przyjaciele z Norwegii, Hiszpanii i Niemiec, w ramach projektu „Comenius”. Wszyscy z niecierpliwością wyczekiwalismy tej wizyty-i było warto! Razem z naszymi gośćmi zwiedziliśmy wiele interesujących miejsc, m.in. Centrum Nauki Kopernik i Stare Miasto w Warszawie, a także miło spędziliśmy czas, np. na spływie kajakowym, wizycie w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu oraz licznych ogniskach. Nie zabrakło też adrenaliny,której dostarczył nam paintball-nikt nie ucierpiał, ale nie wszyscy też wyszli bez szwanku.

Duże wrażenie na naszych kolegach i koleżankach wywarło powitanie zorganizowane pierwszego dnia ich pobytu w naszej szkole. Popisy wokalne, instrumentalne, pokaz mody recyklingowej oraz występ zespołu „Jutrzenka” zostały nagrodzone gromkimi brawami. Nie obyło się też bez prezentacji naszych gości, którzy przedstawili nam kulturę i tradycje swoich państw, a także ich własne pasje i zainteresowania.

Program „Comenius” dał nam możliwość sprawdzenia i rozwinięcia swoich umiejętności językowych, poznania zwyczajów i codziennego życia kolegów z krajów partnerskich, ale przede wszystkim nawiązania przyjaźni, które na pewno będziemy pielęgnować i utrzymywać.

Weronika Grabowska, uczennica kl. I LO w Jednorożcu

COMENIUS – słowo na pozór jak każde inne, ale nie dla nas, części uczniów z jednorożeckiego liceum i gimnazjum. Może to się wydawać banalne i przejaskrawione, ale myślę, że trudno jest opisać ile dobrych wspomnień i jak bardzo szczery uśmiech pojawia się na twarzy każdego z nas, gdy usłyszymy  to słowo. Jednak podejmę wyzwanie!

Prawie tydzień spędziliśmy z naszymi zagranicznymi rówieśnikami i cieszyliśmy się każdą wspólną chwilą. Oczywiście nie brakowało nam atrakcji, które koordynowane i planowane były przez nasze nauczycielki, w szczególności p. mgr Joannę Pochodę. Myślę, że tylko ona wie, jak wiele pracy musiała włożyć w zorganizowanie tego przedsięwzięcia i ciekawe zagospodarowanie czasu polskim, norweskim, niemieckim i hiszpańskim nastolatkom. Jesteśmy oczywiście bardzo wdzięczni również innym osobom, pod opieką których trwał jeden z najlepszych tygodni naszego życia. Miła i przyjazna atmosfera była wszechobecna, wierzcie mi lub nie, piszę to całkiem szczerze. Ewidentnie będziemy starali się kontynuować zawarte znajomości tak długo, jak tylko to będzie możliwe. Nie bez żalu rozstawaliśmy się z naszymi gośćmi. Wielu z nas jednak już twardo zapowiedziało chęć kolejnego spotkania. Mamy ogromną nadzieję, że nasze plany kiedyś się zrealizują. Uczucie przyjaźni, które dało się często zaobserwować podczas naszych ostatnich wspólnych chwil, było niezmiernie budujące. Superlatywy to za mało, by opisać, jak nam się podobało.

Przejdźmy jednak do konkretów. Pewnie wiecie już, że COMENIUS to nazwa programu wymiany kulturowej i doświadczeń pomiędzy szkołami. Naszymi partnerami są: hiszpańska La Solana, niemieckie Essen i norweskie Askoy. Szczególny nacisk kładziemy na ekologię i zobowiązujemy się dbać o przyszłość naszej planety. Toteż staraliśmy się łączyć zabawę z nauką, nieskromnie mówiąc, wyszło nam to całkiem nieźle.

Pierwszy nasz wspólny dzień spędziliśmy na wstępnym zaprezentowaniu się i wzajemnym poznaniu. We wtorek zawitaliśmy u pana starosty Zenona  Szczepankowskiego, który przyjął nas bardzo życzliwie i całkiem smacznie. Obejrzeliśmy wraz z nim film o Przasnyszu, jakiego do tej pory nie znaliśmy. Myślę, że w godny sposób przedstawiliśmy nasz region obcokrajowcom i może kiedyś, my jako przyszli inwestorzy, będziemy go bardziej rozwijać. Udało nam się również pokazać naszym zagranicznym gościom stolicę, którą byli zachwyceni. Spędziliśmy razem kilka godzin w „ Centrum Nauki Kopernik’’. Kajaki, paintball, ogniska i wycieczki – dały nam możliwość bycia RAZEM. Nigdy nie myślałam, że kilka dni może sprawić, że postrzegać będziemy życie inaczej. Jednak trwałam w błędzie i my uczestnicy programu COMENIUS możemy o tym zaświadczyć.

Magdalena Kaczyńska I LO Jednorożec


Starostwo Powiatowe w Przasnyszu


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments