Trwają intensywne wykopaliska archeologiczne na terenie gminy Chorzele. Na Łysej Górze natrafiono już na pierwsze znaleziska z wczesnej epoki żelaza.
Na Łysej Górze w gminie Chorzele trwają wykopaliska. Prowadzą je archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego oraz badacze i studenci z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym celem projektu jest zbadanie centrum osadniczego w Bagienicach Wielkich na Północnym Mazowszu, a także poznanie roli, jaką pełniło ono w początkach funkcjonowania szlaku bursztynowego.
Łysa Góra powoli zaczyna odsłaniać swoje tajemnice. – Co nas bardzo cieszy, wytypowane przez nas do badań partie Łysej Góry są wolne od zniszczeń dokonanych w czasach nowożytnych i współczesnych. W niektórych wykopach mamy już zarysy obiektów archeologicznych, a kolejne dni przyniosą pierwsze wyniki i wnioski – informują archeolodzy.
– Ten etap badań to żmudna praca na kolanach, polegająca na odczyszczaniu łopatkami planów odsłoniętych powierzchni wykopów. Każdy plan jest szczegółowo dokumentowany fotograficznie, rysunkowo oraz opisowo. Pojawiają się również pierwsze znaleziska z wczesnej epoki żelaza – dodają.
j.b.
Dajta spokój… kiego h..a one szukajo?
Boże, co za ciemnota!
Złotego pociaga