Lodowisko w Przasnyszu. Znamy szczegóły i harmonogram inwestycji za kilkanaście mln zł.

Zmiana władz powiatu przasnyskiego przyniosła pewne modyfikacje zamierzeń inwestycyjnych. Dziś wiadomo, że w naszym mieście nie będzie kontynuacji dwóch projektów budowlanych poprzedniego starosty – sali koncertowej z kinem 3D oraz zalewu w Przasnyszu, pod którego budowę dotychczas nie udało się pozyskać wystarczającej liczby gruntów. W zamian, nowe władze starostwa mają wesprzeć przebudowę MDK-u i pomóc gminie Przasnysz w rewitalizacji zalewu w Karwaczu. Trwają jednak w najlepsze roboty przy budowie hali sportowej z płytą lodowiska w Przasnyszu.

Lodowisko będzie usytuowane tam, gdzie pierwotnie planowano, czyli na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ulicy Mazowieckiej, i zostanie połączone przewiązką z budynkiem szkoły. Zostały już rozebrane budynki byłych warsztatów szkolnych. Obecnie trwa budowa hali i zagospodarowywanie terenu.

Jak będzie wyglądać przasnyskie lodowisko, jakie będzie miało wymiary?

Obiekt będzie miał powierzchnię użytkową wynoszącą około 2.000 m2 i kubaturę ponad 14.000 m3, łukową konstrukcję dachu, o łagodnej fali zadaszenia z doświetleniem oknami na dłuższych bokach hali i na ścianach szczytowych.

W głównej części hali zlokalizowane zostanie płyta sztucznego lodowiska o wymiarach 25×40 m, do której prowadzić będą 4 osobne wejścia. Nowe władze Przasnysza zauważają, że brakuje około 1 metra szerokości lodowiska, aby mogło być wykorzystane przez profesjonalnych sportowców. Niestety projekt jest zbyt mocno zaawansowany, aby można się było z niego wycofać.

To jednak tylko część prawdy, bo prócz brakującego metra szerokości, lodowisku do pełnowymiarowego brakuje jeszcze 20 metrów długości. Polski Związek Hokeja na Lodzie rekomenduje, że lodowisko powinno mieć minimalne wymiary 26×60 metrów.

Warto wiedzieć, że mamy w Przasnyszu hokeistów, trenujących na obiektach odległych o ponad 100 km. Jeżdżą bowiem na warszawski Torwar, do Torunia, Giżycka, Siedlec i Mińska Mazowieckiego, gdzie pełnoprawne obiekty się znajdują. Gdyby powstało u nas pełnowymiarowe lodowisko, Przasnysz mógłby się stać regionalnym centrum hokeja na lodzie i łyżwiarstwa. Odwiedzaliby nas sportowcy i kibice, którzy wspomogliby lokalną gospodarkę. Musieliby przecież stołować się w naszych restauracjach, kupować w lokalnych sklepach i sypiać w przasnyskich hotelach.

Prócz podstawowej wady, obecnie planowany obiekt ma też pewne zalety

Według obecnych zamierzeń hala sportowa z płytą lodowiska przy Zespole Szkół Powiatowych  będzie wyposażone w częściowo rozkładaną scenę wewnętrzną. Na terenie obiektu będą mogły odbywać się nie tylko imprezy sportowe, ale także koncerty, występy, uroczystości i inne wydarzenia kulturalne.

W części zachodniej budynku znajdować się będą: zaplecze z szatniami dla zawodników (pomieszczenia klubowe), scena wewnętrzna (częściowo rozkładana), zaplecze z szatniami i sanitariatami dla artystów oraz pomieszczenia zaplecza sceny. W przewiązce zaprojektowano garaż dla rolby. W łączniku znajdzie się także magazyn oraz pomieszczenie dla personelu i rozdzielnia elektryczna.

Przy wschodniej ścianie podłużnej hali zaprojektowano monolityczne trybuny stanowiące obudowę, znajdujących się pod nimi, magazynowych pomieszczeń technicznych. Dwustuosobowe trybuny będą miały powierzchnię 256 m2. Obiekt będzie się składał z holu wejściowego z kasami, szatni z wypożyczalnią łyżew oraz zapleczem technicznym i magazynowym.

Dach będzie miał kolor biały i wykonany zostanie z łukowej blachy trapezowej. Obiekt będzie wyłożony cegłą klinkierową w kolorze szarym z podkreślonym boniowaniem, zaś cokół powstanie z klinkieru. Hol główny, wypożyczalnia i korytarz przewiązki będą wyłożone posadzką ceramiczną z polerowanego gresu. Szatnia, obejście lodowiska i szatnie klubowe pokryte zostaną posadzką gumową, po której bez trudu będzie można poruszać się na łyżwach. Ściany i drzwi zostaną zabezpieczone przed zniszczeniem specjalnymi odbojnicami.

Hala będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych. Zarówno parking, sanitariaty, jak i sama hala sportowa znajdować się będą na poziomie ± 0,00. Przyjęto założenie, że w hali, w trakcie imprez masowych, na płycie zmieści się około 1178  osób plus 452 na trybunach (192 osoby na miejscach siedzących + 260 osób na koronie trybun). Halę będzie można opuścić 5 osobnymi wyjściami, a z lodowiska jednocześnie będzie mogło korzystać 60 osób.

Hala sportowa z lodowiskiem ma być gotowa w sierpniu 2020 r.

Plac budowy został przekazany wykonawcy 19 października 2018 r. Rozbiórka dotychczasowych budynków wraz z zagospodarowaniem terenu na działce dojazdowej do inwestycji opiewa na kwotę 2 mln. 294 tys. 319 zł brutto. Termin zakończenia tej części robót przewidziano na koniec września 2019 r. Z harmonogramu rzeczowo-finansowego wykonawcy wynika, że budowa hali sportowej z płytą lodowiska przy ZSP będzie kosztowała 12 mln 778 tys. 637 zł brutto. Planowany termin oddania hali do użytku to sierpień 2020 r.

W ramach inwestycji zostanie ponadto wykonany za kwotę 1 mln 516 tys. 223 zł brutto remont budynku internatu, który ma potrwać do końca maja 2021 r. Całkowita wartość projektu to 17 mln zł. Środki finansowe pochodzą z pozyskanej przez poprzednie władze starostwa dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz ze sprzedaży strefy gospodarczej w Chorzelach.


M. Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JAN
JAN
3 lat temu

Bardzo dobrze ze powstają w Przasnyszu takie takie inwestycje jak to lodowisko ale miastu przydało by się też i kino 3d z prawdziwego zdarzenia no i nawet basen. Ludzie by nie musieli jeździć do innych miast. Miasto mogło by się wreszcie wziąć za ten nieszczęsny parking za urzędem pracy oprócz parkingu zrobić tam ławeczki parę drzew posadzić i można by było przyjść posiedzieć kaczki pokarmić.