LO KEN: OD IMPERIUM BAŁKAŃSKIEGO DO IMPERIUM RZYMSKIEGO

W związku z nawiązaniem współpracy między Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu a Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego gościliśmy w naszej szkole 11 marca 2014 roku  prof. dr hab. Uniwersytetu Warszawskiego Ryszarda Kuleszę dzięki organizatorowi całego projektu, naszemu nauczycielowi historii, p. Zdzisławowi Zdziarskiemu. Było to nasze drugie spotkanie w związku z nawiązaną współpracą (wcześniejsze odbyło się 22 listopada 2013r. na UW).

Wykłady organizowane były w auli, gdzie znaleźli się uczniowie zainteresowani tematyką poruszaną na spotkaniu, noszącą nazwę „ Od Imperium Bałkańskiego do Imperium Rzymskiego”. Wykłady były podzielone na dwie części. Pierwsza z nich dotyczyła podstaw budowania Imperium Macedońskiego, problemów
i przedsięwzięć jakie towarzyszyły temu działaniu. Zagłębiliśmy się też w dokonania i trudności jakie miał Filip II Macedoński( ojciec Aleksandra Wielkiego)w stwarzaniu podstaw do budowy mocarstwa przez jego syna. Poznaliśmy również losy Aleksandra Wielkiego. Druga godzina poświęcona była znaczeniu Aleksandra w historii, jak oddziaływał na następnych władców przez tysiąclecia i jakie znaczenie mają jego dokonania do dnia dzisiejszego. Pojawiło się też podsumowanie wpływów wszystkich imperiów  świata i tego co za sobą niosły.

Możliwość uczestniczenia w takim spotkaniu była dla nas niesamowitym przeżyciem i wydarzeniem, które pozostanie w naszych wspomnieniach na zawsze.

Zajęcia odbywają się w ramach projektu Uniwersytet w pigułce finansowanego przez Fundację Scalam i Fundację PZU.


Karolina Sobotka


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments